Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 2008 pohledem Mobil.cz: v hlavní roli iPhone 3G

aktualizováno 
Uplynulý rok přinesl na telekomunikační scénu revoluční tarify a služby, prvního virtuálního operátora či inovovanou verzi kultovního telefonu iPhone 3G. Rok 2008 byl ale pestrý i jinak. Nahlédněte do ročenky Mobil.cz.
Rok 2008 pohledem Mobil.cz (ilustrační foto)

Rok 2008 pohledem Mobil.cz (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Dříve, než se všichni pustíme do zimních radovánek a střílení rachejtlí, pojďme si připomenout, co se za rok 2008 událo na telekomunikačním trhu. Ohlédli jsme se zpět a sestavili přehled nejzajímavějších událostí právě končícího roku. Hezky přehledně a po měsících.


Rok 2008 pohledem Mobil.cz - rozcestník:

Leden 2008 - místa bez signálu a první mobilní hlas od U:fona [zpět]

Hned zkraje roku jsme informovali o novém zákazu používání mobilních telefonů v autobusech společnosti Connex. Podívali jsme se i na situaci mobilního signálu na území České republiky a zjistili, že nepokrytá místa nezmizí. Za nefunkčností mobilů ale nemusí stát pouze místo bez signálu, ale i erupce na Slunci. Velmi aktivní byl v lednu U:fon, který představil nejlevnější pevnou linku pro důchodce a zároveň nabídl mobilní vysílačky.

Z recenzí vás nejvíce zaujala novinka společnosti LG, stylový model Viewty s pětimegapixelovým fotoaparátem. Čína se zas pochlubila dokonalou kopií luxusní nokie za zlomkovou cenu. Jako jediní v Česku jsme navíc vyzkoušeli miniaturní rušičku mobilního signálu, jejíž použití je u nás nelegální. Podrobně jsme popsali problematiku recyklace mobilních telefonů a sepsali mobilní mýty šířící se internetem.

Američtí a švédští vědci nás informovali o tom, že spát s mobilem se nemusí zcela vyplatit. V Miláně pak vznikl na letišti problém, když tři cestující odmítli na palubě letadla vypnout své mobilní telefony. Na odlehčenou jsme informovali o novodobém celibátu či dělníkovi, kterému přišel milionový účet za telefon. Nabídli jsme i návod, jak si vytvořit vizitku, která sama vytočí vaše telefonní číslo.

Únor 2008 - barcelonský kongres a špionský mobil [zpět]

V únoru jsme konečně vyzkoušeli špionský software do mobilních telefonů a informovali o novém slangu, který používá mládež kvůli prediktivnímu slovníku T9. Známá Sazka Arena se přebarvila na modro a česká firma si díky své Turbo SIM schopné odblokovat iPhony slušně polepšila v tržbách. Odblokované iPhony ale firmě Apple způsobily milionové ztráty.

Každoročně se ale únor pro redakci Mobil.cz nese v duchu nejdůležitějšího mobilního kongresu, konaného ve slunné Barceloně. Z něj jsme přinesli živé zpravodajství v našem speciálu, který byl doslova plný žhavých novinek.

Na zoubek jsme se podívali bezplatnému ICQ v mobilu, které s únorem svou výhodnost ztratilo, a poradili jsme, jak ze svého telefonu neudělat pouhou pastičku na peníze. S tím souvisely i naše rady, jak z telefonního čísla jasně určit cenu hovoru či SMS. Objevily se také informace o novele zákona, která by nakazovala operátorům uchovávat informace i o pouhých prozváněních.

Apple tou dobou představil iPhone s pamětí 16 GB, na trhu se nově objevila i možnost nechat si postavit telefon na přání. Trestní oznámení na T-Mobile se již dostalo k policii a průzkum prozradil, že Češi milují klasické mobily, a to nejlépe s fotoaparátem. U:fon svou levnou pevnou linku pro důchodce nabídl i dalším zájemcům a Vodafone představil své nové superlevné telefony.

Březen 2008 - kupte si repasovaný mobil a uložte si nejdůležitější telefonní čísla [zpět]

V březnu jsme informovali o možnosti nákupu mobilních telefonů dob minulých v repasovaném stavu a dali dohromady několik nejdůležitějších telefonních čísel, která by neměla chybět ve vašem mobilním telefonu. Spustili jsme i největší katalog GPS navigací v Česku a vyzkoušeli nejlepší samsung, model U900 Soul. Stejně jako celý svět jsme se nechali nachytat na reklamní výmysl o vycpaných sloupech v ulicích Londýna.

Trh ADSL připojení se otřásl příchodem služby Volný internet Extra, která jako první nabídla ADSL internet bez nutnosti platby paušálu za pevnou linku a zároveň vyhrála naše velké srovnání ADSL nabídek. Současně došlo k úplnému zrušení datových limitů a úhlavní konkurent UPC zařadil vyšší rychlost.

Přinesli jsme také rady, jak ochránit osobní údaje v telefonu, a napsali o vizi vytetovaného mobilu napájeného naší vlastní krví. Testu jsme podrobili dalšího konkurenta kultovního iPhonu, Samsung F490, i revoluční stylovku LG KF600. Odtajnili jsme důvody přednosti autobusů na křižovatkách, dozvěděli se, že si řidiči často "zahřívají uši" telefonem, či upozornili na nekalé praktiky pouličních prodejců. Nadále jsme se věnovali špionským mobilům, tentokrát z právní stránky věci.

V březnu se z iPhonu stal oficiálně smartphone, testovali jsme rychlost načítání mobilního internetu na několika přístrojích a operátorů se zeptali na nejprodávanější telefony v Česku. Vodafone popudil konkurenci veřejnou výzvou ke zrušení smluv a Číňané nám přislíbili mobil s roční výdrží. Přinesli jsme také první dojmy ze Sony Ericssonu Xperia X1 a informovali o vývoji mobilního ICQ.

Duben 2008 - aprílový žertík a nové služby od Telefóniky [zpět]

Duben jsme odstartovali podařeným šprýmem, na který nám naletělo i několik celoplošných rádií, a do černé kroniky připsali neuvěřitelný příběh o ztrátě dvou životů. Česká firma Emgeton představila nový dvousimkový mobil, Telefónica O2 zas sponzorované volání zdarma. Poradili jsme, jak a kde nejlépe zpeněžit váš starý mobil. Nejlepším fotomobilem roku se stala Nokia N82.

V tomto měsíci jsme píchli do vosího hnízda, když jsme srovnali ceny českých a zahraničních operátorů. Ti čeští, kteří srovnání prohráli na plné čáře, se hned poté začali čílit, že to není fér. Podívali jsme se i na to, jak moc si nás operátoři ve skutečnosti váží a co nám nabízí. T-Mobile se vyznamenal kauzou s nepodepsanou smlouvou na začátku a exekucí na konci.

Upřímně jsme se pobavili u testu navigace s pokyny od Pavla Lišky a zjistili jsme, že SMS zprávy jdou z módy. Podívali jsme se na natáčení nové reklamy na T-Mobile a Brusel dal zelenou telefonování v letadlech. Srovnali jsme současné multimediální špičky s Apple iPhone a Skype představil volání na pevné linky za 85 korun měsíčně.

Mládež dostala do rukou novou zbraň s novým tarifem O2 Kůl, nabízejícím SMS zprávy zdarma, Vodafone zas začal motivovat své zákazníky novým programem Doporuč a získej. Objevily se další zaručené informace o dostupnosti iPhonu v Česku a další město zavedlo zákaz telefonování v MHD. Prvně se světu ukázala Nokia Tube.

V dubnu jsme také poradili s výběrem kecálka pro mobily a informovali o komolení mateřštiny v SMS zprávách. Jako první jsme vyzkoušeli U:fonovy vysílačky a napsali o nedostatku iPhonů kvůli šedému trhu.

Květen 2008 - U:fon připravuje mobilní hlas, Telefónica O2 představila revoluční tarify [zpět]

V květnu jsme poradili, jak lze psát SMS zprávy rychleji, a dostali se k exkluzivní informaci o chystaných mobilních službách U:fona. Opět jsme byli blíže odhalení pravdy o dostupnosti iPhonu v Česku. Kolega mohl krátce otestovat unikátní mobilní připojení přes satelit a Telefónica O2 uvedla na trh revoluční "neonové" tarify, které jsme okamžitě srovnali s konkurencí.

Přesvědčili jsme se, že výhra mobilního telefonu nemusí být zas takové terno, podívali se na horor v podobě mobilu v mikrovlnce, přinesli link na nejpoužívanější mobilní vyzvánění v nové podobě a informovali o možném výdělku z příjmu reklamních SMS zpráv. Podrobně jsme se podívali na "srdce mobilu", tzv. kartu SIM. T-Mobile nabídl neomezené volání v rodině.

Upozornili jsme vás na úskalí funkce Bluetooth a dostali exkluzivní možnost otestovat extrémně drahý telefon Porsche design. ČTÚ vyzvalo Telefóniku, aby nabídla ADSL bez pevné linky, jenže ta prozatím jen zdražila SMS zprávy do zahraničí. Přinesli jsme přehled dopravních informací ve vašem mobilním telefonu a varovali před nákupem her zdarma.

T-Mobile uvedl ve spolupráci s Komerční bankou kreditní kartu, představili jsme anglické exoty z Londýna i unikátní aplikaci pro volání zdarma z mobilu. Policie hlásila, že blokování mobilů se osvědčilo, a trestní oznámení na T-Mobile smetla ze stolu. Vodafone zrušil řadu jednorázových poplatků.

Červen 2008 - U:fon spustil mobilní služby a iPhone dostal podporu 3G [zpět]

První letní měsíc se představila nová verze iPhonu, pro nedočkavce jsme připravili speciál o tomto telefonu. Zároveň jsme shrnuli fakta o novém modelu do jednoho článku a přinesli přehled těch nejlepších her pro iPhone. Z konkurenčních přístrojů jsme prozkoumali Samsung F480 a informovali o novém modelu i900 Omnia.

U:fon dle očekávání představil své mobilní tarify, které jsme poté zanalyzovali a přinesli i plodný on-line rozhovor se zástupci operátora. Nokii unikly fotografie chystaných modelů a světové servery informovaly, že Apple má na jednom iPhonu 3G marži 11 tisíc korun. Kolegové se vydali do Singapuru na veletrh Communic Asia, z kterého jsme opět připravili speciál s čerstvými novinkami.

Krátce po spuštění mobilního hlasu v U:fonově síti jsme nové služby a přístroje operátora vyzkoušeli, zájemcům jsme přinesli velké cenové srovnání a prožili první týden s nejlepším fotomobilem na trhu, Sony Ericssonem C905. Ten nám poskytl i první výsledky svého snažení. Ze zajímavých recenzí je nutno vypíchnout odolný Sony Ericsson C702 a vracející se legendu, Nokii 6300i.

Tento měsíc jsme srovnali pětimegapixelové fotomobily a s odborníky se pokusili zbořit mýtus o přímé úměře mezi rozlišením a kvalitou fotografií. Vyzkoušeli jsme první navigaci určenou pro cyklisty, poradili, jak volat ze zahraničí zadarmo, a operátoři dali jasné ne návrhu EU na zpoplatňování příchozích hovorů.

Červenec 2008 - iPhone 3G se začal prodávat, popcorn si s ním ale neuděláte [zpět]

V červenci se začala prodávat nová verze iPhonu 3G. Mánii jsme reportážně zachytili v Londýně a na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli i nákup oficiálně odblokovaného iPhonu 3G ve Štrasburku. Díky tomu jsme mohli nabídnout i první českou recenzi tohoto přístroje a poradit čtenářům, kde se poohlédnout u konkurence či proč prozatím iPhone 3G nekupovat. Nová verze zaznamenala nebývalý úspěch, ve stejnou dobu ale na trh zamířila konkurence - model Omnia od Samsungu či Nokia N96.

Opět jsme zbořili jeden mýtus, a to ten o mobilu, kukuřici a popcornu. Informovali jsme o nejpodrobnějších turistických mapách Česka, vyzkoušeli jsme nejlevnější pětimegapixelový fotomobil, zavzpomínali jsme, jak se telefonovalo v době předmobilové, a naposled se mohli podívat na dálnopisnou ústřednu. Nokia N96 dostala pořádného konkurenta v podobě Samsungu Innov8.

Přinesli jsme fotografie vybuchlého telefonu, který se přehřál za sklem v automobilu, a radili, jak se vyhnout utopení mobilního telefonu. Na trh dorazil i nejlevnější navigační mobil a ICQ nabídlo speciální cestovatelskou SIM kartu. Šéf onkologů nás varoval, že jsou mobily škodlivé, O2 spustilo internet v mobilu za paušál a přinesli jsme test nejlevnější vestavěné navigace.

Srpen 2008 - iPhone 3G konečně dorazil do Česka [zpět]

Srpen se nesl v jediném duchu - v Česku se začal prodávat iPhone. Jinak poklidný prázdninový měsíc tak redakce prožívala na plné obrátky. Přinesla reportáž z půlnočních prodejů iPhonu, zpracovávala cenové nabídky jednotlivých operátorů, nabídla recenzi telefonu, rady do začátku či důvody, proč s nákupem prozatím počkat. Zároveň jsme poradili, kde iPhone koupit nejvýhodněji.

Kromě iPhone mánie se potvrdil záměr Telefóniky O2 zrychlit od září ADSL internet až na 16 Mbit/s, otestovali jsme očekávaný Sony Ericsson C902 a přinesli první zkušenosti s velmi povedenou Nokií N85 či Sony Ericssonem C905 s finálním osmimegapixelovým čipem. Upozornili jsme také na vychytralé obezličky obchodníků a potvrdila se teorie, že přes šest známých známe v podstatě kohokoli na světě, třeba i Billa Gatese.

Čtenáři si mohli přečíst i servisní článek, jak synchronizovat své kontakty, objevily se informace o prvním mobilu s integrovaným projektorem, vyzkoušeli jsme první televizní mobil a České radiokomunikace přišly s nejrychlejším ADSL připojením v Česku. Čína okopírovala neexistující Nokii Aeon, podívali jsme se na telefony agenta 007, T-Mobile opět spustil SMS bránu zdarma a v retru jsme si zavzpomínali na rok 2001.

Září 2008 - ADSL výrazně zlevňuje, vzpomínáme na službu Pager [zpět]

Na sklonku léta jsme přinesli seznam míst, kam s mobilem nesmíte, a informovali o dramatickém zlevňování ADSL internetu. Ten jsme také porovnali a poradili nejvýhodnější nabídky. Exkluzivně jsme přinesli první informace o Nokii Tube a připomněli dnes již téměř neznámou službu - Pager. Na zoubek jsme se podívali očekávané manažerské Nokii E66 a otestovali i nejlepší samsung, model i900 Omnia. Google s T-Mobilem oficiálně představili první telefon s Androidem.

Přinesli jsme osm nejlechtivějších reklam na mobilní telefony, podívali jsme se na speciální aplikace pro buzení mobilním telefonem, zeptali jsme se uživatelů iPhonu, proč sáhli právě po tomto telefonu, EU se rozčilovala, že lidé nejsou dojné krávy, a Američané začali objevovat kouzlo textových zpráv. Další z řady automobilových navigací nás překvapila v koncernové octavii a Passatu CC. Ještě v září T-Mobile strašil, že 3G síť stavět nebude. Začalo se mluvit i o prvním virtuálním operátorovi v Česku.

U:fon začal platit za příchozí hovory a přinesl internet přes mobil za dvě stovky. Podívali jsme se na problematiku boje operátorů proti volání zdarma. ČTÚ nám sdělilo, že za jednu textovku platíme více než většina Evropy, a čeští operátoři oznámili přes dvacet tisíc prodaných iPhonů 3G. Nové stanice metra zůstaly i nadále nepokryty mobilním signálem, protože dvacetimilionový roční nájem operátoři odmítají.

Říjen 2008 - první virtuální operátor v Česku a operátorské Vánoce [zpět]

V říjnu se zjistilo, že T-Mobile účtuje i pouhé prozvonění, a vybrali jsme deset nejhorších rozhodnutí v historii Českých telekomunikací. Oficiálně se představila Nokia 5800 XpressMusic a la Tube. Nedlouho nato jsme ji i krátce vyzkoušeli a přinesli jsme přehled vtipů na téma Apple iPhone.  Velmi kritické recenze se dočkal nejvyšší model Nokie N96. Podívali jsme se do historie až na deset let staré navigátory. Na trh oficiálně vstoupil virtuální operátor pod křídly obchodního řetězce Makro.

K výročí vzniku České republiky jsme přinesli text o odposleších v dobách monarchie. Srovnali jsme špičky z multimediální řady Nokie, přinesli velký cenový přehled, do Česka zamířil mobil zachraňující životy a začaly se objevovat první vánoční akce českých operátorů. EU vytkla iPhonu jeho konstrukci, O2 potrápilo svého zákazníka a Číňané si řekli, že opanují české mobilní sítě. To jim ostatně vyšlo nejen u Telefóniky O2, která oznámila výraznou modernizaci své sítě i rozšíření pokrytí sítí třetí generace. Krátce jsme měli možnost vyzkoušet i slibnou budoucnost v podobě sítí LTE.

Prvně se publiku představil nový český mobil Emgeton Noble a podívali jsme se do centrály operátora Vodafone.

Listopad 2008 - kontroverzní soutěž Telefóniky a anketa Mobil roku 2008 [zpět]

Těsně před první sněhovou nadílkou jsme dostali možnost vyzkoušet mobil v ceně nové fabie a našli jsme pět nejhorších tarifů na trhu. Server iDNES.cz spustil novou unikátní službu KlikniaVolej.cz. Marketingové triky jsme odhalili v šesti bodech a konečně jsme přinesli recenzi Nokie N85 s AMOLED displejem. V testu navigací německého autoklubu ADAC překvapivě propadl TomTom a Nokii utekly plány na příští rok, tzv. roadmapa. V plném proudu byl i 11. ročník ankety Mobil roku. Otestovali jsme první osmimegapixel na trhu.

Telefónika se dostala do médií kvůli své kontroverzní soutěži o 100 automobilů BMW, podívali jsme se na novodobého Mrázka z ústředny a pod lupu jsme strčili používané tarifikace českých operátorů. Varovali jsme před spojením mobilu a alkoholu a první virtuální operátor oficiálně odstartoval. Vodafone oznámil stavbu 3G sítě a nechal nad Prahou na deset dní lítat sedmitunovou helikoptéru. Zároveň odstartoval svou vánoční kampaň s jelenem v hlavní roli. Poradili jsme, jak zaktualizovat firmware telefonu, a otestovali informační hodnotu webů výrobců.

Prosinec 2008 - T-Mobile postaví 3G síť, poprvé jsme vyzkoušeli Androida [zpět]

Měsíc Vánoc se soustředil především na různé přehledy, stihli jsme ale vyzkoušet nejlepší nokii všech dob, čerstvě představený model N97. Porovnali jsme nejvybavenější telefony současného trhu a T-Mobile šokoval oznámením, že v příštím roce postaví standardní síť třetí generace. Přinesli jsme recenzi Sony Ericssonu X1Nokie 5800 XpressMusicnahráli pro vás melodii zvonečku či přinesli přehled předplacených karet.

Mobilem roku se stal iPhone 3G. Upozornili jsme na nigerijské podvodníky, Simpsonovi si vystřelili z Apple. Vyzkoušeli jsme U:fonův mobil s Fofr internetem a mobilní televize dostala od Ústavního soudu opět červenou. Vyzkoušeli jsme android mobil a všichni dohromady poslali na Štědrý den 72 milionů SMS.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Najdete na iDNES.cz