Pište SMS zprávy mnohem rychleji. Poradíme, jak na to

Zdá se vám, že napsání jedné textové zprávy zabere příliš mnoho času? Co takhle zkusit používat některou z prediktivních funkcí nebo se poohlédnout po jiném druhu klávesnice? Zjistili jsme, jak psát rychleji.

Naučíme vás psát textovky svižněji! | foto: Profimedia.cz

Textové zprávy lze psát různými způsoby. Nemyslíme tím, zdali píšete jednou nebo dvěma rukama či jestli zvládáte psát zprávu poslepu. Ti, co již za svůj život vystřídali několik modelů mobilních telefonů, pravděpodobně tuší, že existují jakési prediktivní funkce, které psaní textovek dokážou značně zjednodušit a především urychlit. A asi také vědí, že je několik druhů klávesnic.

Z našeho okolí i nejrůznějších průzkumů jsme se však přesvědčili, že mnoho uživatelů o takových možnostech nemá lidově řečeno ani páru.

Pokud se vám při vyřčení pojmů jako T9, klávesnice QWERTY či SureType nevybavuje nic známého, doporučujeme přečíst následující řádky. V těch si totiž nastíníme, jaké pomůcky a "vychytávky" pro snadnější "esemeskování" nabízí váš mobil. Možná o tom ani nevíte.

Způsob, kterým spousta z nás píše SMS zprávy, se nazývá multi-tap. Pokud chceme napsat slovo, každé z numerických tlačítek musíme stisknout tolikrát, kolikáté v pořadí je písmeno na oné klávese. Uživatelům, kteří mají nezvykle rychlé prsty, se s multi-tapem bude psát asi vždy nejrychleji. Pro ty ostatní, tedy troufneme si tipnout drtivou většinu z nás, je tu však několik jiných možností.

Co jsou to prediktivní funkce?

Jak určitě mnozí ze čtenářů vyvodili ze slova "prediktivní", jedná se o funkce, které předvídají text, jenž chce pisatel SMS zprávy napsat. Pokud uživatel s nabídnutým slovem souhlasí, stačí psát obvykle dál. V opačném případě nabídku odmítne a slovo napíše klasickým způsobem.

Prediktivních funkcí není mnoho. Výrobci se je v průběhu let snažili různě inovovat, ale ve většině případů to bylo spíše ku neprospěchu věci. Jelikož drtivá většina lidí používá klasickou numerickou klávesnici, uchytily se pouze tři základní druhy psaní - zmíněný a klasický multi-tap, slovník T9 či takzvaný našeptávač - u modelů Motorola označovaný jako technologie iTap.

Stačí jeden stisk

Funkce T9 je v současnosti nejpoužívanější prediktivní technologií pro rychlejší psaní textových zpráv na světě. Byla vyvinuta na konci devadesátých let, kdy ji do svých modelů ihned začali implementovat téměř všichni výrobci mobilních telefonů. Výjimkou byla pouze americká Motorola, která představila svou vlastní prediktivní funkci iTap, o níž se zmíníme později.

Zkratka T9 v sobě prakticky kombinuje princip, na kterém funguje. Zatímco písmeno "T" představuje slovo "text", číslice devět označuje počet numerických tlačítek na běžné klávesnici mobilů. Při psaní textových zpráv se slovníkem T9 tedy nemusíte pro psaní každého písmena tisknout klávesy několikrát za sebou, stačí pouze jednou.

Po napsání daného počtu písmen se na displeji zobrazí slova, která pro vás telefon vybral. Pokud se splete, můžete si obvykle pomocí stisku některého z tlačítek prohlédnout jiná slova a do zprávy je vložit. V případě, že telefon vámi požadované slovo nezná, lze ho přidat do slovníku a od té chvíle vám ho vždy nabídne primárně. Je samozřejmě nutné, aby váš mobilní telefon podporoval český slovník T9, tedy aby vám ve výsledku nabízel pouze česká slova.

Psaní s technologií T9 je velmi svižné. Jakmile slovník naučíte slova, která používáte nejčastěji, může vám ušetřit spoustu času. Má ale i jednu nebezpečnou nevýhodu. Pokud totiž pospícháte, nezkontrolujete si, co vám systém nabídl a vše odsouhlasíte, může dotyčnému člověku ve výsledku přijít zpráva s úplně jiným zněním - ne vždy úplně nejslušnějším. - více o této problematice čtěte ZDE

Je libo tohle slovíčko?

Jak již bylo řečeno, Motorola se od slovníku T9 ihned distancovala a svým uživatelům chtěla nabídnout zcela odlišný způsob psaní textových zpráv. Vyvinula proto iTap, jehož nejrůznější modifikace dnes používá i mnoho jiných mobilních výrobců.

Funkce iTap by se dala shrnout jediným slovem, a to jako našeptávač. Již v průběhu psaní SMS vám v tomto případě telefon napovídá slova, která byste potenciálně mohli chtít ve zprávě mít. Pokud by ho slovník uhodl, nemusíte se obtěžovat s dopisováním zbytku slova, ale pouze potvrdit nabídku a pokračovat dalším slovem. U některých pokročilejších verzí dokonce nabízí celý zbytek věty. Jakmile kupříkladu napíšete slovo "Ahoj", telefon automaticky nabídne celou větu "Ahoj, jak se máš?".

I tato technologie má ale již zmíněnou nevýhodu v tom, že při zbrklém psaní můžete poslat úplně něco jiného, než jste původně zamýšleli. Základní princip slovníku iTap tak trochu okopírovali i tvůrci konkurenční T9, kteří nedávno prezentovali vylepšený slovník XT9, jehož největší předností je právě funkce "našeptávače".

Nebyli sami. Alcatel při uvedení slovníku Zi čerpal jak z T9, tak z iTap. Při psaní s funkcí Zi totiž píšete stejně jako se slovníkem T9 (každou klávesu tedy stačí stisknout pouze jednou), už v průběhu psaní se vám ale zobrazují slova, která byste mohli chtít napsat (na rozdíl od T9, která slovo nabídne až po napsání všech písmen).

Technologie Motoroly byla inspirací i pro jiné firmy. Vychází z ní například i současný hit - Apple iPhone. Ten vám na displeji při psaní textové zprávy nabízí taktéž různá slova. Není nevýhodou, že pouze v angličtině. Jakmile totiž nabídnuté slovo odmítnete a manuálně dopíšete to "své", přístroj si ho zapamatuje a příště vám již nejdříve nabídne ono české.

LetterWise: když se dva snaží o totéž

Funkci LetterWise vyvinula společnost Eatoni Ergonomics, aby nabídla kompromis mezi slovníkem T9 a klasickými našeptávači. Při psaní pak stačí každé tlačítko stisknout pouze jednou a asistent vám vždy nabídne následující znak. Když se mu to nepovede, stisknutím jedné klávesy (většinou mřížkou) ho opravíte. Vymizí tak klasické problémy multi-tapu, kdy například při psaní slova "mnout" musíte čekat několik vteřin, než lze začít psát další písmeno (nebo se posouvat směrovou klávesou vpřed).

Dlouho jsme však přemýšleli, zda tuto technologii označit jako samostatnou prediktivní funkci. Jedná se opět o jakousi "směsici" již zmíněných modelů zadávání znaků a využívá ji navíc velmi malé procento mobilních telefonů. Kdo chce kam, pomozme mu tam. Jedná se o funkci se svými specifiky, a tak si své vlastní zařazení zkrátka zaslouží.

Jaké rozlišujeme klávesnice?

Numerická: když chcete klasiku

Numerickou klávesnici používá drtivá většina uživatelů mobilních telefonů. Je sestavena celkem ze dvanácti tlačítek, přičemž deset je číselných a dvě klávesy jsou pro znaky * a #.

Numerická klávesnice

QWERTY: jako na počítači

QWERTY má stejnou skladbu tlačítek jako počítačová klávesnice. Je součástí zejména komunikátorů nebo smartphonů.

Klávesnice QWERTY

EQx: tak trochu jiná QWERTY

Klávesnice EQx jsou jakýmsi kompromisem mezi numerickou klávesnicí a QWERTY. Existují dva typy - EQ3 a EQ6, přičemž číslo za zkratkou udává, v kolika svislých řadách jsou klávesy rozmístěny. I když se tyto klávesnice podobají numerickým, skladba jejich tlačítek je QWERTY. Jejich zastoupení na trhu je však nepatrné. Největší výhodu spatřujeme oproti QWERTY klávesnicím v menších rozměrech.

Klávesnice EQ3 Klávesnice EQ6

SureType: proč nezkusit něco zcela nového

Klávesnice typu SureType je taktéž rozložena jako QWERTY. Liší se od ní tím, že na většině tlačítek není jedno, nýbrž dvě písmena. Její uplatnění je čím dál větší.

Klávesnice SureType


Jak píšete esemesky?

Používáte při psaní SMS prediktivní slovník, nebo speciální klávesnice?
celkem hlasů: 9651

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 28. května 2008. Anketa je uzavřena.

Píšu SMS běžným způsobem
Píšu SMS běžným způsobem 4060
Používám slovník T9
Používám slovník T9 3833
Používám QWERTY klávesnici
Používám QWERTY klávesnici 839
Používám slovník iTap
Používám slovník iTap 220
Používám rozpoznávání písma
Používám rozpoznávání písma 206
Používám SureType klávesnici
Používám SureType klávesnici 172
Používám slovník Zi
Používám slovník Zi 165
Používám EQx klávesnici
Používám EQx klávesnici 156
  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z bídného začátku roku se radují. Vypadá to na velký návrat

21. března 2024  7:02

Zřejmě to vypadá na velký návrat. Huawei začíná drtit své domácí konkurenty, přitom jeho produkty...

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

Podívejte se na chloubu Ostravy z pohledu, který se vám běžně nenaskytne

27. března 2024

Operátor O2 informoval, že ve spolupráci se společností Cetin dokončil modernizaci své mobilní sítě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...