Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyzkoušeli jsme sítě čtvrté generace: desítky megabitů budou vzduchem létat i u nás

Operátor T-Mobile v Německu intenzivně testuje novou generaci mobilních sítí. Konkrétně jde o technologii LTE, která má největší šanci stát se nejuniverzálnějším světovým standardem pro sítě čtvrté generace. V Bonnu jsme si nedávno mohli sami vyzkoušet, co tyto sítě umějí.
Testy LTE sítě v okolí sídla operátora T-Mobile v Bonnu

Testy LTE sítě v okolí sídla operátora T-Mobile v Bonnu | foto: Mobil.iDNES.cz

O sítích čtvrté generace jste si již u nás mohli několik článků přečíst. A tak již možná víte, že nejsou hudbou tak vzdálené budoucnosti, jak se může zdát. Vždyť třeba sítě standardu WiMAX jsou již v provozu v Koreji, USA nebo Rusku a nadále se rozšiřují. Drtivá většina světových operátorů však čeká na technologii jinou – LTE. První demonstraci Long Term Evolution jsme mohli zhlédnout před více než rokem, to ale šlo o testy víceméně v laboratorních podmínkách. (čtěte: Mobilní sítě čtvrté generace přinesou netušené přenosové rychlosti. Viděli jsme to v praxi)

Operátor T-Mobile ale v těchto dnech testuje LTE v praxi a na tyto testy nás zástupci operátora pozvali. Malá experimentální síť čítající tři základové stanice stojí v okolí centrály operátora v Bonnu. Při testech projede testovací dodávka jedním směrem trasu dlouhou asi čtyři kilometry a uprostřed mostu přes řeku Rýn dojde k handoveru z jedné BTS na druhou. Třetí základová stanice je instalována v budově ředitelství T-Mobilu a operátor tak může testovat i pokrytí uvnitř budov.

Testy LTE sítě v okolí sídla operátora T-Mobile v Bonnu

Právě úspěšnost těchto testů v reálném prostředí má rozhodnout o tom, zda T-Mobile technologii LTE nasadí. Joachim Horn, vedoucí technolog T-Mobilu, k tomu říká: "LTE je nejpravděpodobnější variantou, kterou v praxi nasadíme, ale stále ještě nepadlo finální rozhodnutí.“ V podstatě má ale toto prohlášení fungovat pouze jako zadní vrátka pro případ, že by něco krutě nevyšlo. Podle všeho totiž LTE jasně vede nad konkurenčními technologiemi. WiMAX nemá podle T-Mobilu takovou podporu mezi operátory a Ultra Mobile Broadband od amerického Qualcommu je v současnosti prakticky mrtvá.

Testy LTE sítě v okolí sídla operátora T-Mobile v Bonnu

I podle našich zkušeností se zdá, že LTE má opravdu velmi dobře nakročeno, tím však rozhodně nechceme nijak snižovat kvality technologie WiMAX. Při naší projížďce testovací dodávkou jsme  sledovali naprosto spolehlivé a ukázkové chování sítě. Ani při handoveru jsme nezaznamenali, že by kvalita videohovoru ve vysokém rozlišení nějak poklesla, a to jsme ještě na pozadí ze sítě streamovali dvě videa v HD kvalitě. Hovor a datové přenosy zajišťoval mobilní LTE terminál LG v automobilu.

Testy LTE sítě v okolí sídla operátora T-Mobile v Bonnu

Ten má do klasického mobilního telefonu samozřejmě daleko. Nicméně LG intenzivně pracuje na tom, aby v roce 2010, kdy někteří operátoři (snad včetně T-Mobilu) chtějí LTE spustit, mohl dodávat telefony s podporou této technologie. Přenosové rychlosti, které jsme zažili na vlastní kůži, se pohybovaly při stahování dat ze sítě na hodnotě cca 30 Mbit/s, při odesílání dat jsme se dostali na maximum 19 Mbit/s.

Testy LTE sítě v okolí sídla operátora T-Mobile v Bonnu

Možnosti sítě jako takové jsou ale ještě o něco dál, dvě venkovní antény zajišťující pokrytí totiž nedisponují technologií MIMO, která dovolí přenosové rychlosti zvýšit až na 170 Mbit/s při stahování dat a 50 Mbit/s při jejich odesílání.  Velmi lákavě zní také údaje o latenci sítě – ta se má pohybovat v řádu maximálně několika desítek milisekund a při testech jsme si to opět ověřili. Hodnoty kolem 20 ms opravdu nejsou ničím neobvyklým. Přes LTE by tak měly bez větších potíží jít hrát i on-line hry. Ostatně i to jsme si vyzkoušeli - na virtuální podobě asi 200 km vzdáleného Hockenheimringu jsme si přímo z dodávky (pravda, již zaparkované) zazávodili proti živému soupeři, který byl v budově. Plynulosti hraní nijak nevadilo ani to, že v pozadí neustále běžel sestavený videohovor.

Testy LTE sítě v okolí sídla operátora T-Mobile v Bonnu

Experimentální síť T-Mobile v Bonnu má na svědomí kanadská firma Nortel. Její představitelé říkají, že LTE je v současnosti prakticky již hotová technologie – hardware je standardizován a dolaďují se pouze poslední softwarová řešení. Ve finální podobě se tak se specifikacemi LTE seznámíme počátkem příštího roku. Pravda, je to trochu zpoždění oproti původnímu termínu, který zněl konec tohoto roku, ale není zas tak významné, aby ohrozilo případné komerční nasazení již v roce 2010.

Testy LTE sítě v okolí sídla operátora T-Mobile v Bonnu

Pokud se T-Mobile pro LTE rozhodne, ihned po dovršení procesu standardizace operátor nejspíše přistoupí k další vlně, tentokrát již rozsáhlejších testů. Ty se již nutně nemusí konat v Německu. Joachim Horn k tomu řekl: "Žádná země, kde T-Mobile působí, není zatím ze hry, včetně České republiky.“ A i dle dřívějších vyjádření místních zástupců operátora to vypadá, že bychom se LTE opravdu mohli dočkat brzy. (čtěte: T-Mobile v Česku standardní 3G síť nepostaví, zaměří se na LTE)

Ani tak ale nelze očekávat, že se LTE rozšíří prakticky okamžitě po komerčním uvedení. První sítě asi opravdu uvidíme v roce 2010, ale budou pokrývat jen velká města. Překážkou v rychlém rozšiřování totiž budou možnosti operátorů z hlediska využití frekvencí. LTE je technologií velmi univerzální, která dokáže běžet prakticky na jakémkoli frekvenčním spektru od licencovaných pásem na úrovni 500 MHz až po nelicencovaná v pásmu 2,6 GHz. Testovací síť T-Mobilu v Bonnu například používá UMTS frekvenci 2100 MHz.

Testy LTE sítě v okolí sídla operátora T-Mobile v Bonnu

Je velmi pravděpodobné, že z počátku budou operátoři spoléhat právě na pokrytí v nelicencovaném pásmu a s rozšířením LTE do meziměstských oblastí počkají, až bude realizována digitální dividenda po vypnutí analogového televizního vysílání. To znamená, že budeme čekat asi do roku 2012. Další nadějí by mohl být i takzvaný refarming, tedy přerozdělení současných frekvenčních pásem, na kterých operátoři provozují současné GSM sítě. Obdobně jako začaly po příchodu 3G sítí mizet sítě první generace, mohl by s příchodem generace čtvrté začít útlum GSM.

Testy LTE sítě v okolí sídla operátora T-Mobile v Bonnu

Právě trochu nejasná situace ohledně využívání jednotlivých frekvencí by však mohla nahrát českému T-Mobilu v tom, aby pro sebe získal testovací provoz nové sítě. Operátor totiž vlastní licence na pásma 1900 MHz a 872 MHz pro UMTS sítě a momentálně na nich provozuje službu s obchodním názvem Internet 4G. Vyšší z frekvencí ale používá pouze pro pokrytí v Praze, takže testům kdekoli jinde nic nebrání, navíc by jistě mohl část z daného pásma operátor LTE vyhradit. Svým chováním by přitom tyto frekvence měly být velmi blízké ostatním uvažovaným variantám.

Na to, jak nakonec celá situace ohledně LTE dopadne, si ještě počkáme. Ale do roka by mohlo být podstatně jasněji a je opravdu nač se těšit. V Bonnu jsme také měli možnost si pohovořit s vedoucím technikem T-Mobilu, Joachimem Hornem, a prezidentem divize Carrier Networks společnosti Nortel, Richardem Lowem. Rozhovor s těmito dvěma pány vám přineseme v brzké době.


Co je to LTE

Long Term Evolution je technologie sítí čtvrté generace, která vychází ze standardů 3GPP a nadále je rozvíjí. Proto je schopna nabídnout bezproblémovou zpětnou kompatibilitu se stávajícími sítěmi UMTS a také GSM. Na standardizaci a vývoji sítě se podílí jak výrobci síťové infrastruktury, tak samotní mobilní operátoři a výrobci mobilních telefonů. Díky tomu by měl být zaručen podstatně rychlejší start této technologie do praktického života. UMTS byl totiž standard, se kterým přišli výrobci infrastruktury a operátory k němu museli přesvědčovat.

Síť LTE bude prakticky postavená okolo podpory IP protokolu a operátorům nabídne efektivnější využíti frekvenčních pásem. To bude možné díky jiné modulaci signálu technologií Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM). Tato technologie je využívána u současných ADSL linek, WLAN sítí nebo DVB-T vysílání.

Zvýšení přenosových rychlostí také zajistí technologie Multiple Input, Multiple Output (MIMO), díky které může rádiová část sítě vysílat i přijímat pomocí několika antén najednou. Šířka pásma jednotlivých kanálů přitom může být velmi různorodá – 1,4, 3, 5, 10, 15 nebo 20 MHz. Stejně tak technologie podporuje široké spektrum frekvenčních pásem jako takových. Operátoři počítají s využitím pásem v okolí 700 – 850 MHz po vypnutí analogového televizního vysílání, stejně jako s možností LTE spustit v nelicencovaném pásmu 2,6 GHz.




 

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...