Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 2009 pohledem Mobil.cz: soutěž o sto BMW, nový iPhone a čtvrtý operátor

aktualizováno 
Rok 2009 byl z pohledu telekomunikací na události více než bohatý. Operátoři nabídli nové služby, výrobci mobilů chrlili jeden nový model za druhým, objevilo se i hned několik silných témat. Pamatujete si například na zmanipulovanou SMS soutěž o sto naleštěných "bavoráků"? Pojďte si připomenout zásadní události.

Soutěž o 100 BMW operátora Telefónica O2 má méně výherců, než se čekalo. | foto: www.100bmw.cz

Konec roku je vždy o bilancování. A bilancovat budeme i my. Sestavili jsme pro vás přehled nejzásadnějších událostí v telekomunikacích napříč celým rokem 2009. Hezky přehledně a po měsících. Že to nebyl na novinky chudý rok, se můžete snadno přesvědčit níže. Teď už nám nezbývá než si přát, aby ten příští rok byl alespoň o trochu lepší.


Rok 2009 pohledem Mobil.cz - rozcestník:


Leden 2009 - první americký prezident s mobilem a nej telefony roku [zpět]

Bilancovat jsme se ostatně rozhodli i začátkem roku 2009, kdy jsme vám nabídli přehled NEJ telefonů roku uplynulého. Zároveň jsme sestavili přehled očekávaných novinek v roce 2009 a Nokia pro vás hned tři z nich rovnou představila. Navíc si neuhlídala svůj model E75, jehož první fotografie unikly na internet. S nadhledem a v kostce jsme nabídli i přehled nejbizarnějších událostí s mobilem v hlavní roli a shrnuli všechno zlo, za které mobilní telefony podle některých lidí mohou.

Krušné chvíle zažili výrobci mobilů, když se zjistilo, že jejich chytré telefony se mohou snadno stát terčem útoku. K tomu se váže i téma, co nákupem chytrého telefonu vlastně získáte. Naděje na levnější volání přišla od ČTÚ a poradili jsme, jak dobrovolně nedotovat operátory.

Svůj revoluční model představil americký výrobce Palm, který se svou novinkou Pre doslova vstal z mrtvých. Otestovali jsme první Google mobil T-Mobile G1. Zajímavým telefonem se pochlubil Philips, model Xenium X710 má sloty na dvě SIM karty a vydrží až měsíc na příjmu. Otestovali jsme i levný mobil pro děti, Samsung S3030 Tobi. Kdo by snad na nákup novinek neměl, mohl využít první půjčovny mobilů na světě.

Obama se oficiálně stal prvním americkým prezidentem s mobilem, podívali jsme se, jak se v Česku prodávají milionářské mobily Vertu a upozornili, že stříbrná véčka už rozhodně nejsou zcela trendy. Svět získal nového SMS maniaka, zamysleli jsme se nad tím, proč z nás výrobci mobilů dělají pokusné králíky, podívali se na netradiční využití mobilů a teenagery jsme poškádlili zvukem, který dospěláci neslyší.

Únor 2009 - barcelonský veletrh a první možnost volání v letadle [zpět]

V únoru jsme se již tradičně zapotili v Barceloně na světovém mobilním kongresu, ze kterého jsme přinesli zápalavu novinek. Zásadní zprávou byla dohoda většiny výrobců mobilních telefonů na jednotném standardu nabíječek. O revoluční službu se postaral letecký dopravce Ryanair, když spustil možnost používání mobilních telefonů na palubě svých letadel.

Z recenzí vás nejvíce zaujal nejlepší "hloupý" mobil Samsung S8300 UltraTOUCH, slušnou čteností jste odměnili i LG KP500 Cookie a nové ADSL bez pevné linky. Do TOP10 se probojovalo i LG Arena či rady, jak levně volat přes internet a jak ušetřit na SMS. Zaujal vás i problém Apple, který řešil možnost získaní placených aplikací zdarma, i to, že miliony uživatelů iPhonu jsou dle něj softwaroví piráti.

Google představil svou službu Latitude, díky které okamžitě víte, kde se zrovna nachází vaši přátelé, Vodafone představil své nové levné telefony a světlo světa spatřil i první dvanáctimegapixelový mobil na světě. Těm chudším z nás jsme poradili, jak se levně dostat ke špičkovému mobilu, upozornili na problém s SMS půjčkami s extrémními úroky a informovali o rozhodnutí Nokie prodávat telefony s přímou podporou Skypu, což národu milující bezdrátové sítě wi-fi jistě přijde vhod.

Vodafone tehdy řešil problémy se svou SMS bránou a představil novou službu nabízející namísto dotovaného telefonu tarifní zvýhodnění. Apple zbrojil na patentovou válku s Palmem, T-Mobile nabídl netbook za tisícovku, otestovali jsme nejlepší fotomobily dostupné na trhu a nabídli cenové srovnání mobilů s loňským rokemV Číně prý zabil mladíka výbuch baterie v jeho mobilním telefonu. Brr...

Březen 2009 - konec Benefit programu a zdražení SMS do zahraničí  [zpět]

V březnu jsme se podívali blíže na zázračnou podložku do auta, vysokou cenu SMS a redakci se ozval český rekordman v počtu odeslanýcz zpráv za měsíc. Informovali jsme také o Britovi, který se stal milionářem díky iPhonu, a o nástupu nevybijitelných mobilů. Porovnali jsme i ceny českých operátorů se zahraničím a zjistili, že jsou až čtyřikrát dražší. T-Mobile nám sjednotil ceny SMS do zahraničí: zdražil je až o 420 procent.

Vodafone rozjel akci, kdy rozdával výměnou za starý telefon nový za korunu, a spustil testovací provoz své 3G sítě. Proklepli jsme nejnovější Nokie, zrecenzovali nový Samsung S3500 a hudební Nokii 5130 ExpressMusic. O2 udělalo tlustou čáru za svým Benefit programem, firemní zákazníky připravilo o body. Blíže jsme se podívali na mobil v hodinkách, informovali o levném internetu v mobilu a poradili, jak do svého kapesního pomocníka snadno dostat módní Facebook.

Na povrch začaly prosakovat zprávy o chystaném novém firmwaru pro iPhone, měl dokonce začít mluvit česky. Telefónica a Vodafone uvažovali o sdílení svých sítí, O2 firemním zákazníkům nabídlo zcela neomezené volání za 730 korun měsíčně. T-Mobile začal koketovat s mobilní reklamou výmenou za různé benefity, později se ale ukázalo, že pěkně blafoval. U:fon se potýkal s masivním výpadkem své sítě. Poradili jsme, jak se bránit ztrátě své identity přes mobil a světový výzkum přinesl zásadní informaci: průměrný mobil je špinavější než záchodové prkénko.

Duben 2009 - tentokrát bez aprílu, zato s nejlepšími hláškami z infolinek operátorů  [zpět]

V dubnu jsme se těšili na apríl, ale shora přišel zákaz. Nelenili jsme ale a sestavili přehled nejlepších hlášek z infolinek operátorů. Hitem kriminálníků se stala vadná série nejlevnějších Nokií, snažili se odhalit trik se zmizelým mobilem, na trh dorazila modla manažerů, Nokia E75 a vyzkoušeli jsme zázračný přívěsek na klíče, co dobije každý mobil. Opět přišlo napřestřes téma drahých českých operátorů a ADSL internet od Telefóniky O2 se stal obětí cíleného útoků interentových pirátů.

Otestovali jsme mobil vhodný pro seniory, o český trh projevil zájem slovy svého ředitele slovenský Orange, pokus o rekord v odeslaných SMS skončil půlmilionovým účtem a T-Mobile pohrozil odpojením majitelů iPhonů, kteří na nich používají Skype, ze své sítě. Poodhalili jsme tajemství GSM kódů, představili hvězdný Samsung S8000 Cubic a Nokia zažila svůj snad největší finanční propad ve své novodobé historii.

Tento měsíc jsme se odvážně vydali do ulic, abychom si ověřili, že českým řidičům otrnulo a vesele si za volantem telefonují. Otestovali jsme USB modemy všech operátorů, mobilní internet se prý stane součástí nově prodávaných telefonů a Telefónica O2 začala skupovat lokální poskytovatele wi-fi připojení. Od července zaplatíme méně za roaming a Vodafone si ze zákazníků udělal testovácí králíky bez toho, aby je na to jakkoli upozornil.

Švýcaři představili mobil v ceně luxusní vily, Nokia Tube se stala nedostatkovým zbožím a Vodafone dostal od soudu příkaz k veřejné omluvě za nasazování parohů konkurenci. Garmin představil první navigaci s doživotní aktualizací map zdarma, Apple slavil, z jeho App storu si lidé stáhli už celou miliardu aplikací.

Květen 2009 - podvodníci v soutěži o sto BMW a recenze reinkarnované 6310(i) [zpět]

 V květnu jsme vytáhli esa z rukávu a zveřejnili výsledky našeho snažení v kauze SMS hry o sto "bavoráků" u Telefóniky O2. Poradili jsme vám, jak operátorům vypovědět smlouvu i v případě závazku, upozornili na možnost nákupu neexistujících Nokií a představili vám královský model Satio od Sony Ericssonu. Otestovali jsme weby operátorů a zjistili, že jsoujen beznadějnou pastí pro nás, zákazníky. Nabídli jsme i recenzi jednoho z nejpovedenějších telefonů roku, reinkaranace slavné Nokie 6300(i) v podobě modelu E52.

Řidičům jsme přinesli nemilou zprávu, že GPS nás nechá kvůli zanedbané údržbě bloudit, a že piráti silnic budou mít brzy útrum díky automatickému GPS omezovači rychlosti. Co jsme si ale opravdu užili, byl po dlouhé době crash test mobilního telefonu, tentokráte odolného Samsungu. Při řešení reklamace naší kolegyně jsme dospěli ke zjištění, že iPhone vám v Česku nikdo neopraví, a napsali o přetrvávajících problémech Telefóniky O2 s jejími systémy. Ve stejné době začaly prosakovat také první informace o novém iPhonu.

Z vesmíru nám přišla první esemeska, Nokia představila několik svých novinek, varovali jsme vás před sextováním a přinesli vám recenzi odolného Samsungu či první informace o chystaném špičkovém modelu Nokia N900. Padělané telefony se staly hitem, mobilní služby se prý na nás snesou z nebe a supertajný mobil pro Obamu už byl téměř dokončen. Pražské MHD mělo dostat novou formu úhrady jízdného, nakonec z něj ale sešlo. Lepší je asi ta slavná Opencard.

Červen 2009 - Čech si nárokuje připojení k internetu a Apple představil nový iPhone 3GS  [zpět]

Červen jednoznačně ovládl Čech, který údajně vymyslel připojení k internetu, pokročili jsme v kauze vánoční hry o sto "bavoráků", otestovali jsme špičkovou Nokii N97 a Apple nám připravil novinku v podobě nového iPhonu 3GS. Tím jsme získali podhoubí k dalším textům, srovnali jsme například fotografie z nového iPhonu 3GS se starším modelem téže značky, vyzkoušeli jsme nový uniklý firmware 3.0, zjistili jsme, že nový model je ještě rychlejší, než jsme čekali, a že nový model oproti starému citelně podraží.

Nokia krátce poté vrátila Applu úder svým novým dotykovým smartphonem za necelých sedm tisíc, Američane se dověděli, že vyzvánením mobilů porušují zákon, nabídli jsme cenový servis, zničili odolného Sonima za deset tisíc korun, vyzkoušeli dvanáctimegapixelový Sony Ericson Satio a na český trh vstoupil už druhý mobil s Google Android. Na nové Sony Ericssony jsme se podívali blíže, otestovali jsme u:fonův komunikátor, Obama se nevědomky ocitl v čínské reklamě a Nokia začala bezplatně půjčovat svou novinku N97. Telefónica O2 představila první tarif bez závazku a s nulovým paušálem.

Do Prahy dorazilo speciální auto mapující ulice pro zpřesnění navigací, nejlevnější mobily najdeme v USA a popularita Nokie prý neustále klesá. Vyzkoušeli jsme nejlevnější inteligentní navigaci TomTom ONE IQ Routes, nově si levněji zavoláme z ciziny, zatímco ze Středních Čech se dovolat nelze. Vodafone nám prý za měsíczruší studentské SMS zdarma. Nokia se pochlubila svým novým odolným modelem a Samsung špičkovým JETem.

Červenec 2009 - testujeme iPhone 3GS, je opravdu nejrychlejší [zpět]

Hned na začátku července nás překvapila rychlost "jablečného telefonu", kvůli kterému dokonce spáchal pracovník továrny sebevraždu. Ačkoliv je postaven ze součástek za 3 300 korun, porazil nový iPhone 3GS novinky od Samsungu, Nokie i HTC. I jeho navigace je bezkonkurenční. Srazila ostatní na kolenaVymysleli jsme pro vás ale zároveň deset důvodů, proč nový iPhone 3GS nekoupit. Informovali jsme vás také o první porno aplikaci pro iPhone, která nepřežila ani jeden den.

Červenci ale nekraloval jen nový iPhone 3GS. Hitem léta byl Samsung Star s dotykovým displejem. Přinesli jsme vám i recenzi Samsungu Jet, jenž nás v leckterých ohledech velmi překvapil. Zavedli jsme také nový pojem - Machr Index. A představili telefony, které vám ho zvednou. Vzali jsme vás na výlet do Kácova, kde se budovala mobilní BTS a pozvali na rozhledny mobilních operátorů.

Vybrali jsme nejlepší mobilní reklamy a nabídli přehled telefonů, které vám do hlavy září nejvíce. O2 představil revoluční způsob účtování dat a T-Mobile měl komický chaos v síti. Zjistil jsme, že první "škodovácká" navigace se vyplatí. Zároveň jsme varovali, že navigace vás při cestě na dovolenou může vzít přes peklo. Svůj vztek jsme si vylili na mobilním telefonu. Zničili jsme odolného Sonima za deset tisíc korun.

Srpen 2009 - koupi iPhonu 3GS si rozmyslete, lepší je třeba HTC Hero [zpět]

Zrecenzovali jsme nový Apple iPhoně 3GS a doporučili vám o koupi pořádně popřemýšlet. Místo něj jsme raději doporučili lepší HTC Hero, který si však nekupuje příliš mnoho lidí. Poradili jsme, co koupit místo legendární Nokie 6300, která jde do důchodu a přišli na to, že v Číně se prodává padělek Nokie N97 za 2 200 korun. Vytvořili jsme tedy rovnou přehled těch nejlepších padělků.

V ohrožení se ocitla populární služba Skype a u Nokie se udála revoluce. Představila první notebook s integrovaným 3G. Finům jsme také pochválili low-end 2700 s povedenou výbavouTi už ale mezitím připravovali zabijáka N97 - linuxovou N900. Odstartovali jsme velkou letní navigační soutěž o hodnotné ceny a ukázali vám, jak fotí nejlepší Sony Ericsson všech dob.

Potvrdilo se, že Samsung Star jde na dračku a zjistilo se, že odemčený iPhone může poškodit síť operátora. Alespoň to tvrdil Apple. Představili jsme vám mobily, které vydrží i týden bez nabíječky a podrobně vás naučili pracovat s iPhonem. Zaujalo nás také, že ODS nabídla nejslavnější Paroubkovy výroky jako vyzvánění do mobilu.

Září 2009 - čínské mobily zaplavují český trh a podvodníci z vás chtějí vymámit peníze[zpět]

Na sklonku léta se čeští uživatelé mobilních telefonů stali terčem podvodných telefonátů a textových zpráv. Ukázalo se, že čínské telefony u nás frčí a dají se pořídit za pár korun. První notebook Nokie se podle nás povedl, je ale příliš drahý. Že to Nokia myslí s výdrží vážně, ukázal model E52.

Objevila se nejstarší vývojářka aplikací pro iPhone na světě. Je z Česka, ale nikdo ji nikdy neviděl. Kuriozitou měsíce bylo měsíční vyúčtování na 12 tisících stránách, které přišlo jistému americkému uživateli. Zaujal nás ale i ruský parní mobil s výfukem.

Upozornili jsme vás na to, že pracovníci servisů občas neoprávněně neuznají vaši reklamaci a přinesli první informace o novém Sony Ericssonu Xperia X2 s maximální výbavou. Poukázali jsme na zajímavý český vynález a informovali o tom, že Vodafone mění svou tvář. Některé mobily nedokáží rozpoznat dvě podobná čísla, mohou tak nastat velké zmatky.

Z mobilních telefonů nás nejvíce zaujal Samsung E1120 za pouhých 700 korun a také telefon, jemuž se nesmí říkat Omnia. Přinesli jsme vám i první dojmy originální a revoluční Nokie N900 s Linuxem.

Říjen 2009 - Google představil revoluční navigaci, bude zdarma [zpět]

Volejte a esemeskujte zadarmo, poradili jsme vám v říjnu. A nejen to - dozvěděli jste se od nás, jak s iPhonem sbalit slečny. Informovali jsme vás o nové soutěži T-Mobilu, ve které se hrálo o sto tisíc mobilů. Šanci měl opravdu každý. Svezli jste se s námi autem za miliony, co kontroluje kvalitu sítě a začali jste volat za snové ceny.

Zprávou měsíce bylo představení bezplatné revoluční navigace od giganta Google. Mezi recenzemi jste mohli najít nejkrásnější mobil pro seniory či dotykový hit LG KM900 Arena. V souboji se proti sobě utkaly tři nejlevnější dotykové telefony a v podrobném přehledu jsme srovnali nejmenší a největší telefony historie. Představen byl také nejlepší Windows mobil všech dob - HTC HD2.

Po sexu jdeme hned na Facebook, přiznali mladí. Šokující byla také hra na iPhone, při níž bylo potřeba lízat displej. Jistý lotyšský operátor chtěl napálit svět pádem meteoritu a byl za to potrestán. Český Vodafone mezitím vyzýval Čechy, ať přinesou klíče. Dostali za to SMS zdarma. Neuniklo nám také, že EU spustila satelity pro zpřesnění GPS.

Listopad 2009 - čtvrtý mobilní operátor a evropská reforma telekomunikací [zpět]

Předposlední měsíc tohoto roku jsme prozradili, že do Česka vstoupí čtvrtý mobilní operátor. V Bruselu se zase schválila velká reforma telekomunikací, kvůli níž se operátoři doslova otřesou v základech. Upozornili jsme vás na vadné nabíjčeky Nokia a zjistili, že O2 je nejméně oblíbeným tuzemským operátorem.

Představili jsme unikátní Sony Ericsson s průhledným displejem a vyzkoušeli zbrusu novou Xperii X10 či atraktivní dotykáč Samsung Corby. Kliknout jste také mohli na velkou recenzi očekávané Nokie N900. Nechali jsme vás rozhodnout o mobilu roku a podrobně popsali, jak to vypadalo s telekomunikacemi po roce 1989. Bez investic by zkolabovaly.

Podle prestižního technologického serveru je iPhone nejhorším telefonem na světě. Listopad byl smolný pro jistou českou podnikatelku, která kvůli hackerům provolala po internetu přes milion korun. To jinému podnikateli hrozí exekuce od T-Mobilu za smlouvu podepsanou na ulici.

Prosinec 2009 - Unikátní sbírka mobilů za milion a mobil za 36 korun [zpět]

Poslední měsíc v roce jsme vám poradili, jak vyhrát mobilní telefon za pouhých 36 korun. Apple zažaloval Nokii za okopírování iPhonu a obchodníci vyháněli lidi z obchodů za fotografování mobilem. Poradili jsme, jak pohlídat manželku nebo tchýni a vybrali nejlevnější telefony pod stromeček. Mobilem roku se stal podle očekávání iPhone 3GS.

Poradili jsme vám, jak ušetřit. Stačí operátorovi oznámit odchod. Upozornili jsme vás, že navigace na čelním skle vás může vyjít draho, nemusíte s ní dokonce projít ani technickou. Budoucnost podle Nokie je jasná: z abecedy se odstraní sedm písmen. Tesco má budoucnost také naplánovanou, v Česku spustí příští rok virtuálního operátora.

Nokia toho za prosinec stihla hodně. Do příštího roku přislíbila telefon pro dvě SIM karty a její vrcholný manažer se prořekl, že v budoucnu mohou Finové s mobily seknout. Zrecenzovali jsme papírově nejlepší komunikátor HTC HD2 a informovali o unikátní sbírce mobilů na eBayi, kterou prodává Čech za celý jeden milion korun.  Začalo se také mluvit o chystaném iPhonu 4G, prý už brázdí ulice San Francisca.

Nejčtenější

Koncept iPhone 5X
Líbil by se vám malý bezrámečkový iPhone?

Kdyby se Apple nikdy nerozhodl pro velké iPhony a dál vyráběl kompaktní modely, možná právě takto by vypadala letošní speciální edice. Jeho podobu navrhlo...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci...
Králové mezi přerostlými smartphony. Z kapes vytáhnou hodně peněz

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci minimalizují jejich rámečky. Velké phablety jsou tak kompaktnější než kdy...  celý článek

Další z rubriky

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.