Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

  0:18
Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což je příležitost pro zvučná mobilní jména minulosti.

Důkazem oblíbenosti obyčejných mobilů je především model JioPhone. Ten je určen primárně pro indický trh. Nejde už o zcela obyčejný mobil, používá operační systém KaiOS. Nyní dostal nástupce JioPhone 2, který už slabší smartphony nahradí. Navíc má už prakticky vymizelou mechanickou qwerty klávesnici. V Indii tento mobil vyjde na necelých 1 000 korun.

V Evropě obyčejné mobily tradičně nabízí Nokia. Ta také „přesedlala“ na chytré schopnosti obyčejných mobilů a systém KaiOS používá nový „banán“ 8110 4G ve verzi Smart Feature OS. Do systému KaiOS postaveném na zaniklé platformě Firefox OS investoval samotný Google, který má jinak jako prioritu svůj systém Android pro smartphony.

Potenciál v obyčejných mobilech vidí i další výrobci. Zejména na rozvojových trzích jsou smartphony pro řadu uživatelů stále příliš drahé a nové chytré schopnosti obyčejných mobilů jim postačují. Pozadu tak nechce zůstat ani čínská dravá značka Xiaomi, která se původně proslavila levnými smartphony s Androidem.

První obyčejný mobil Xiaomi se jmenuje Qin a v Číně vyjde v přepočtu na zhruba 640 korun, v lepší verzi potom na necelých 1 000 korun. Jenže obyčejný mobil od Xiaomi není tak úplně obyčejný. Používá operační systém Nucleus, který v sobě má tři miliardy různých přístrojů po celém světě. Systém Nucleus vyvíjí společnost Mentor a není bez zajímavosti, že vlastníkem této společnosti je Siemens. 

Siemens se tak po letech vrací do mobilního byznysu, i když jen jako dodavatel operačního systému. Dodejme, že smartphony Gigaset sice názvem na Siemens odkazují, jde ale již o samostatnou firmu. Navíc Gigaset byla původně řada domácích telefonů pro pevné linky. 

Xiaomi Qin je tak nejen průlom pro stále rostoucí čínskou značku, ale i pro bývalého velkého hráče na poli mobilních telefonů. Zajímavá je samotná strategie Xiaomi. Mobil Qin vznikl pomocí crowdfoundingové kampaně, takže vlastně čínský výrobce zkouší, co zákazníci chtějí. Projekt v době psaní článku podpořilo 57 124 lidí a vybralo se v přepočtu zhruba 51,5 milionu korun. Cíl tak byl dva dny před koncem kampaně překonán o 172 procent.

Nutno podotknout, že systém Nucelus používá pouze jednoduší GSM verze mobilu Qin1. Verze s podporou 4G používá systém Mocor 5 postavený na známém Androidu. 4G verze Qin1s i obyčejný model Qin1 podporuje wi-fi a dvě SIM karty.

Dále má neobyčejně obyčejný mobil Xiaomi 2.8palcový IPS displej s rozlišením 320 x 240 obrazových bodů, který kryje odolné sklíčko Gorilla Glass. Mobil má dva stereo reproduktory s 3D zvukem. Fotoaparát ve výbavě ani jedné z nabízených verzích není. 

Čínský mobil s rozměry 132 x 53,8 x 8,5 milimetru podporuje Bluetooth 4.2 a slušnou výdrž by měla zaručit baterie s dostačující kapacitou 1 480 mAh. Výrobce uvádí výdrž až 15 dní u model Qin1 a sedm dní u modelu Qin1s.

Paměť telefonu lze zvětšit až o 32 GB. Samotný mobil dokáže uložit až 3 000 kontaktů (Qin1 pouze 2 000). Konektor je pouze jeden typu USB-C, klasický audio konektor 3,5 mm chybí. Mobil od Xiaomi má zvýšenou odolnost proti prachu. 

Xiaomi prezentuje svůj obyčejný mobil jako alternativu pro ty zákazníky, kteří složitý smartphone nechtějí. Nechybí tak ani podpora umělé inteligence a s ní spojený hlasový asistent. Mobil poslouží i jako překladač v reálném čase. Podporováno je 17 jazyků. Pomocí překladače se lze například zeptat na dobrou restauraci v okolí. 

Dětem navíc mobil dokáže vyprávět pohádky či různé příběhy. Starším uživatelů potom dramata nebo náročnější žánry. Vše se ovládá hlasem. Mobil poslouží i jako dálkový ovladač pomocí infraportu.

Verze s podporou 4G používá dvoujádrový procesor Spreadtrum SC9820E, základní Qin1 jednojádrový MediaTek MT6260A. Qin1 má operační paměť pouhých 8 MB, verze Qin1s má operační paměť 512 MB. 

Vybavenější Qin1s podporuje mimo wi-fi i wi-fi hotspot a volání přes VoLTE. Ve výbavě je i satelitní navigace GPS. 4G varianta zajímavého čínského mobilu však nepodporuje LTE pásma B7 a B20, což výrazně omezuje jeho používání v Evropě.  

Autor:
  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Parádní velký tablet, kterému chybí snaha výrobce. Test Honoru Pad 9

5. května 2024

Čínský Honor se po svém stále ještě relativně nedávném návratu na globální trhy snaží dobýt...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou má vítěze

3. května 2024

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou je u konce a my vám s radostí představujeme trojici...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....