Američané donutili čínskou firmu vyměnit vedení a zaplatit tučnou pokutu

  0:18
Situace čínské společnosti ZTE ještě před několika dny nevypadala vůbec dobře. Sedmiletý zákaz nákupu amerických komponent by firmu zničil. Světové velmoci jsou však zřejmě blízko dohodě. ZTE by tak mělo mít možnost od USA komponenty nakupovat, ovšem za cenu vyšší pokuty a značných změn v managementu i správní radě.
Američané donutili ZTE ke značným ústupkům. (ilustrační snímek)

Američané donutili ZTE ke značným ústupkům. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Embargo vyhlásilo americké ministerstvo obchodu v dubnu jako reakci na neuposlechnutí zákazu dodávek prvků telekomunikační infrastruktury Íránu a Severní Koreji. Firma také neprovedla Spojenými státy požadované změny na některých klíčových pozicích a odmítala zodpovědné zaměstnance finančně sankcionovat (více v článku: Američané se zbavují čínských výrobců).

Zástupci ZTE se snažili zákaz obchodního styku s USA řešit prakticky ihned po jeho vyhlášení. Není divu, společnost by bez pravidelných dodávek klíčových dílů pro své smartphony a licencí operačního systému Android dlouho nevydržela a s jistotou by směřovala k bankrotu.

Ostatně vedení v minulých týdnech tiskovou zprávou informovalo o výrazném omezení obchodních aktivit (více v článku: Americké embargo likviduje čínského výrobce smartphonů). 

Věc řeší nejvyšší představitelé obou velmocí

Prezident Donald Trump proto ministerstvu obchodu nařídil, ať se žádostí ZTE o zrušení embarga začnou úředníci intenzivně zabývat. Slíbil, že situaci vyřeší a později se do jednání osobně vložil i čínský prezident Sin Ťin-pching.

Indický deník The Economic Times uvádí, že původní návrh ze strany Číny zněl, že ZTE zaplatí pokutu ve výši půl miliardy amerických dolarů a změní vedení i správní radu společnosti.

S tímto návrhem však Washington nesouhlasil, za porušení embarga totiž požadoval sankci výše 1,5 miliardy dolarů, výraznou obměnu představenstva společnosti a také bezpečnostní pojistky, které by přímo v ZTE zajišťoval pracovník z USA.

Kauza USA vs. ZTE v kostce

Po dalším kole vyjednávání došli zástupci dvou největších světových ekonomik k dohodě, která počítá s pokutou ve výši 1,3 miliardy dolarů, značnou rekonstrukcí managementu i správní rady a závazek Číny o zrušení cel na farmářské plodiny. Právě Čína je největším světovým dovozcem zemědělských produktů a potravin z USA.

Zajímavou podmínkou Američanů je, že ZTE odebírat americké komponenty nikoli může, ale musí. Podle agentury Reuters firma jen loni za dodávky takových dílů zaplatila celkem 211 dodavatelům 2,3 miliardy dolarů. Dá se očekávat, že USA budou tlačit na to, aby se objednávky ze strany ZTE v budoucnu dále zvyšovaly. 

O průběhu vyjednávání informoval Donald Trump o víkendu prostřednictvím Twitteru. V příspěvku neopomněl zkritizovat Obamovu administrativu, že nechala čínské ZTE na půdě USA bobtnat bez jakýchkoli bezpečnostních kontrol. Trumpova vláda prý proto musela společnost „zavřít“ a znovu otevřít až po zajištění odpovídajících bezpečnostních garancí.

26.května 2018 v 01:07, příspěvek archivován: 28.května 2018 v 21:24

Senator Schumer and Obama Administration let phone company ZTE flourish with no security checks. I closed it down then let it reopen with high level security guarantees, change of management and board, must purchase U.S. parts and pay a $1.3 Billion fine. Dems do nothing....

Trump se také nechal slyšet, že jeho vyjednávání se ZTE je dostatečným důkazem, že umí být vůči Číně a čínským společnostem v případě porušení dohod velmi tvrdý.

Ačkoli má dosud ZTE co se týče obchodních aktivit se Spojenými státy stále svázané ruce, události posledních dnů naznačují, že pokud Čína dodrží všechny požadavky ze strany Trumpovy administrativy, pak by v dohledné době mělo embargo padnout a zcela přiškrcené zdroje amerických komponent se opět uvolnit.

Finanční ztráty budou pro ZTE mnohem větší

Pokuta 1,3 miliardy dolarů je položka, která se neblaze promítne do celkového hospodářského výsledku i takového kolosu, jakým je ZTE. Tato sankce však nebude ani zdaleka konečným účtem za stále ještě platné embargo.

Podle serveru Bloomberg společnost už teď odhaduje způsobené ztráty na 3,1 miliardy amerických dolarů. Suma reflektuje snížení odbytu ode dne platnosti zákazu a předčasné ukončení smluv se společnostmi, na níž se uvalené embargo vztahovalo.

Není třeba připomínat, že nucené ukončení kontraktu bez naplnění dohodnutého odbytu se neobejde bez sankcí. Suma sumárum by ZTE mohla celá kauza zákazu dovozu stát bezmála 4,5 miliardy dolarů.

Přestože číslo působí děsivě, má prý ekonomické oddělení společnosti vypracovaný plán, jež interně nazývá jako T0, který by v okamžiku odstranění amerických sankcí umožnil výrobu v produkčních centrech obnovit na běžnou úroveň doslova v řádu několika hodin.

Aktuálně produkce smartphonů ZTE stojí, firma totiž nemá potřebné čipy Qualcomm a chybí jí také licence nejnovější verze systému Android včetně GMS balíku (paket aplikací od Googlu). Zákaz dodávek amerických komponent v podstatě paralyzoval i produkci síťových zařízení.

Navzdory obrovským finančním ztrátám zůstává prý vedení společnosti optimistické a věří v brzké zrušení uvaleného embarga. Je ale třeba připomenout, že každý den jeho platnosti stojí firmu 15 milionů dolarů, které dosud subjekt „lepí“ hotovostními rezervami.

Firemní kasa ale samozřejmě není bezedná, a pokud by ZTE mělo celou kauzu překonat v ekonomické kondici, která umožní podle strategie T0 v případě zrušení embarga obratem nastartovat veškeré výrobní i obchodní aktivity, zákaz by určitě neměl trvat dalších několik měsíců.

  • Nejčtenější

Podívejte se na fotografie vylepšené umělou inteligencí. Nadchla i Google

12. března 2024  7:02

I nejlepší fotomobil může trpět řadou nedokonalostí, které se projeví na výsledných fotografiích....

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O2 dává neomezená data s příjemnou slevou. Avšak pouze dočasně

14. března 2024  7:02

Neomezená data s přenosovou rychlostí 10 Mbit/s představují až na jednu výjimkou základ nabídky...

KOMENTÁŘ: Za pár let budeme rozvojovým zemím závidět jejich mobilní sítě

16. března 2024

Premium Je dost možné, že za pár let budou mít v rozvojových zemích lepší mobilní sítě, než jaké budou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ultrasamsung možná přiměje zastánce klasiky přejít ke skládačce

15. března 2024  6:57

Samsung podle dostupných informací chystá hned dva modely řady Galaxy Z Fold, kterých bychom se...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chytrému prstenu Samsung hodně věří. Na start bude mít připravené zásoby

19. března 2024

Samsung by měl chytrý prsten Galaxy Ring představit 10. července spolu s novými skládačkami. Prodej...

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

VIDEO: Apple zfilmoval kultovní komiks. Zamířil kvůli tomu do Japonska

18. března 2024  6:57

Děj nového krátkometrážního snímku, jehož prostřednictvím Apple tradičně demonstruje přednosti...

Chytré, nebo klasika? Mrkněte na hodinky Casio inspirované Apple Watch

18. března 2024

Značka Casio letos oslavuje 50 let výroby svých náramkových hodinek a patří na tomto poli k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...