Nová verze Androidu je oficiální, pár vyvolených ji už může vyzkoušet

  10:34aktualizováno  13:17
Na novou verzi Androidu se čekalo každou chvíli a nyní je skutečně zde. Z kódového označení 9.0 P je Pie, tedy koláč. A dokonce už ji majitelé modelů řady Pixel a Essential Phonu mohou i vyzkoušet.

Android 9.0 Pie | foto: Google

Dosud krycí název nové verze operačního systému Android 9.0 P má konečně jasnou podobu. Google oficiálně potvrdil devátou verzi systému a zároveň ji i uvolnil pro několik zařízení. Co se nového názvu týče, pokračuje v kurzu sladkostí. Každá verze, s výjimkou prvních dvou (verzí 1.0 a 1.1), obdržela podobně „sladké“ jméno.

Současně s oznámením konečného názvu novou verzi Androidu už oficiálně obdržely modely „domácí stáje“, tedy pixely od Googlu, po jejich bok se zařadil i Essential PH-1, který také funguje na čisté verzi tohoto systému. Model od Essentialu je co do prodejů propadákem, výrobce se jej alespoň snaží udělat více zajímavým pomocí poměrně výrazných slev (více v článku Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil).

Funkce aktuální verze nejsou žádnou velkou novinkou, betatesteři mohou systém testovat už od května, kdy Google poslední verzi Androidu oficiálně odhalil. Výčet zahrnuje novou metodu ovládání, kdy klasickou trojici ovládacích kláves můžete nahradit gesty podobně jako na iPhonu X.

Historie Android verzí

 • 1.5 - Cupcake (zdobený dortík v papírovém kornoutku)
 • 1.6 - Donut (typ koblihy)
 • 2.0 - Eclair (zákusek podobný větrníku)
 • 2.2 - Froyo (mražený jogurt)
 • 2.3 - Gingerbread (perník)
 • 3.0 - Honeycomb (medová plástev)
 • 4.0 - Ice cream sandwich (zmrzlina v oplatce)
 • 4.1 - Jelly Bean (sladké želé fazole)
 • 4.4 - Kit Kat (sušenka)
 • 5.0/1 - Lollipop (lízátko)
 • 6.0 - Marshmallow (pěnová cukrovinka)
 • 7.0 - Nougat (nugát)
 • 8.0 - Oreo (stejnojmenná sušenka)
 • 9.0 - Pie (koláč)

Nová je také hlubší integrace umělé inteligence, která se projevuje například ve funkci „app actions“, což jsou nápovědy u každé aplikace ještě před jejím spuštěním, které vám dovolí aktivovat nějakou z funkcí bez nutnosti nástroj spouštět. Systém je bude nabízet na základě toho, k čemu aplikaci používáte nejčastěji (fitness aplikaci k měření jízdy na kole, taxislužbu k odvozu na specifické místo apod.).

Výčet funkcí nového Androidu 9.0 Pie však není ani v tuto chvíli kompletní. Na funkci „slices“ (inteligentní našeptávání při výběru aplikací) a „digital wellbeing“ (přehled toho, jak moc používáte některé aplikace s možností si nastavit limit používání) si i modely, které dostanou novou verzi systému nejrychleji, počkají až do podzimu.

Změnou si prošly i notifikace, včetně i tak základní věci, jako je ukazatel hlasitosti zvuku, který je nově na boku uživatelského rozhraní (a tudíž lépe dostupný pro ovládání palcem). Uživatelské prostředí je opět o něco uhlazenější a jednodušší, vylepšené jsou i notifikace na zamčené obrazovce. Většinu novinek ohledně Androidu 9.0 jsme už mohli dříve otestovat, dočtete se o nich v článku Vyzkoušeli jsme nový Android P. Přináší velkou změnu v ovládání.

Vedle pixelů od Googlu a Essential Phonu by se měli dočkat nového systému do konce letošního roku i majitelé vybraných modelů Sony, Xiaomi, Nokia, Oppo, Vivo, OnePlus a dalších, které jsou zařazené v programu Android One. Google rovněž potvrdil, že jedná i s dalšími výrobci, aby se Android 9.0 objevil do konce roku i jinde.

Google piluje Android P. Už víme, že ovládání gesty nebude povinné

Android P

Realita však bývá mnohdy odlišná. Připomínáme, že Android 8.0 Oreo, který byl uvolněn loni na podzim, se v současnosti stále vyskytuje pouze na 12 procentech všech zařízení s tímto operačním systémem. Největší podíl má stále předloňský 7.0 a 7.1 Nougat (30,8 procenta všech zařízení) a 6.0 Marshmallow (23,5 procenta všech zařízení).

Ve výsledku je jen na jednotlivých výrobcích, jak pohotově a ochotně budou spolupracovat s Googlem na sladění základního Androidu s vlastními grafickými nadstavbami a zda budou mít zájem aktualizovat i starší modely, či tuto výsadu ponechají jen těm nejnovějším.

Google na počest nové verze Androidu vystavil ve své centrále Googleplex figurínu maskota svého systému obklopeného koláčem:

07.srpna 2018 v 01:54, příspěvek archivován: 07.srpna 2018 v 13:16

Smart, easy, and insPIEred by you. #Android9 is baked with features for an experience that adapts to you. https://t.co/8ajl5lJfeA

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Už žádné výřezy. Samsung všechno potřebné schová pod displej mobilu

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Výřez displeje je naprosto dominantní trend smartphonů posledního roku, ovšem největší výrobce, Samsung, mu stále...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Další z rubriky

V Africe dominuje, doma v Číně ovšem firma neprodala jediný mobil

Poutací billboard výrobce Tecno v Ugandě

Jeden z největších čínských výrobců smartphonů na domácím trhu neprodal jediný mobil. Místo toho se společnost...

Megapřehled: srovnali jsme nový iPhone XS Max s hlavními rivaly

iPhone XS Max

Apple s novou generací iPhonů opět přepisuje cenové zvyklosti, za vrcholné verze dáte přes čtyřicet tisíc korun....

Širokoúhlý fotoaparát je nový trend. Mají ho všechny důležité novinky

Huawei Mate20 Pro

Trend duálních či početnější sestavy fotoaparátů je u chytrých telefonů nezadržitelný. Za pozornost ovšem stojí, že...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz