Ve Švédsku se testuje bezdrátové připojení Wimax

  • 5
Ve Švédsku se už testuje bezdrátové připojení přes Wimax. Americká společnost Intel zde provedla úspěšnou zkoušku tohoto širokopásmového připojení k internetu.

Americká společnost Intel provedla úspěšnou zkoušku širokopásmového připojení k internetu přes nový systém Wimax. Dvouměsíční zkušební provoz spustila v řídce osídlené oblasti severního Švédska a podle výsledků zkoušek má Wimax slibnou budoucnost.

Největší světový výrobce polovodičů se zúčastnil testů blízko švédského města Skelleftea, kde se 28 domácností ze tří vesnic připojilo k vysokorychlostnímu internetu přes bezdrátový systém Wimax. Ten signálem pokryl území o délce přes deset kilometrů, uvedla agentura Reuters. Wimax je považován za systém bezdrátového připojení, které má nahradit nynější Wi-Fi. Na rozdíl od Wi-Fi, které je ryze lokální záležitostí, například v rámci hotelového komplexu nebo letiště, je systém Wimax schopen signálem pokrýt území o délce až 50 kilometrů.

Většina notebooků, které jsou dnes na trhu, se prodává s vestavěným čipem, který umožňuje bezdrátové připojení k internetu přes Wi-Fi. Intel je jedním z největších stoupenců otevřeného standardu Wimax. Prvního průzkumu se ve Švédsku zúčastnilo 21 rodin a všechny z nich uvedly, že Wimax jejich očekávání splnil. Pro 17 těchto rodin byla rychlost a kvalita připojení přes Wimax dokonce lepší, než si představovaly.

Před zkouškou připojení přes Wimax měly vysokorychlostní internet pouze tři rodiny, všechny přes pevnou telefonní linku. Wimax by měl šířit rychlý internet právě v řídce osídlených a venkovských oblastech, kde se operátorům nevyplácí modernizovat pevné linky.  Švédská vláda má vytvořený zvláštní fond, s jehož pomocí chce vysokorychlostní internet zpřístupnit všem obyvatelům. Dva měsíce trvající zkouška, které se vedle Intelu účastnily i další firmy, byla částečně financována z těchto vládních prostředků.

Zařízení, na kterém se provoz testoval, je schopno zajistit 500 připojení v rámci jednoho sektoru. Systém je ale snadno rozšiřitelný a může zajistit i několik tisíc připojení. Systém sestává z ústřední základnové stanice, jejíž cena se pohybuje kolem 20.000 dolarů (asi 480.000 Kč), a z přístupového zařízení v ceně 300 až 500 dolarů. Cena systému se má ale příští rok výrazně snížit, což by mělo umožnit, že se ze systému Wimax stane masová záležitost. 

Intel je zatím významným dodavatelem čipů Wi-Fi, má ale v úmyslu vytvořit nový trh, kterému bude dominovat Wimax. Na tomto trhu se uplatňuje více podniků, z nichž standard udává izraelská společnost Alvarion a několik dalších.

 

Myslíte si, že WIMAX bude v dohledné době i u nás? A bude ho podporovat vláda?