Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

WiMax: Naděje na rychlé a levné bezdrátové připojení

aktualizováno 
Bezdrátová komunikace se stala samozřejmostí v oblasti telefonů, lokálních počítačových sítí a domácí elektroniky. Jedna část síťového světa - širokopásmové připojení domácností a firem - stále zůstává do velké míry závislá na drátech. Přitom technologie pro širokopásmový bezdrátový přístup může představovat výhodnou alternativu DSL.

Až dosud existovalo množství argumentů, proč se do této oblasti nepouštět. Bezdrátové systémy, které by mohly soupeřit s DSL, kabelovými modemy a pronajatými linkami, byly drženy v hrsti náklady, komplexností a proprietárností systémů. Ale WiMax, nová sada technologií založená na standardech, by podle výrobců i analytiků mohla tuto fragmentovanou oblast sjednotit a umožnit snížení cen.

Pro zákazníky může bezdrátové připojení znamenat rychlou a snadnou instalaci, nižší cenu než některé konkurenční služby a širokopásmový přístup k internetu i v místech, kam se DSL nedostane. První příklady z praxe ukazují, že tato vize se stává realitou.

„Zavolala jsem jim v pátek a v úterý už to bylo nainstalované,“ pochvaluje si například Tamara Indianerová, manažerka jedné z poboček americké společnosti Lincoln Investment Planning. Její pobočka měla po nedávném stěhování problémy se získáním připojení prostřednictvím SDSL (Synchronous DSL). Jeden z operátorů tvrdil, že je příliš daleko od ústředny, další podle Indianerové trval na tom, že bude na instalaci potřebovat 2-3 týdny. Proto se nakonec obrátila na společnost TowerStream, která v některých lokalitách USA nabízí připojení prostřednictvím technologie WiMax.

Uvedený operátor používá produkty procházejí od Aperto Networks, přičemž vzhledem k zatím nedokončené standardizaci vycházejí pouze z aktuální verze návrhů. To ale Indianerové nijak nevadí. Její pobočka získala připojení za 500 dolarů měsíčně, což je sice více než za službu SDSL, ale méně, než by zaplatila za linku T-1. Pobočka má nyní k dispozici připojení s kapacitou 1 Mb/s pro každý směr.

Představitelé TowerStream se podle vlastních slov těší, až bude dokončena kompletní standardizace WiMax, a dosáhne se tak interoperability produktů různých výrobců a poklesu ceny jejich zařízení. Výrobci i poskytovatelé služeb doufají, že existence standardů sníží náklady na vývoj a umožní volnou konkurenci množství výrobců, což mimo jiné přinese i větší možnost volby.

Přicházející standard

WiMax Forum, skupina pracující na propagaci přijetí standardu označovaného rovněž 802.16 výrobci, předpokládá, že začne s certifikací produktů na interoperabilitu koncem tohoto roku. Jde o stejný krok, který tolik pomohl popularitě Wi-Fi - a řada odborníků, mimo jiné například představitelé společnosti Intel, se při předvídání úspěchu WiMaxu odvolávají právě na úspěch Wi-Fi. Čím je Wi-Fi v LAN (lokální síti), tím se má stát WiMax v metropolitních sítích a v oblasti poslední míle.

Mezi technické vlastnosti, které umožňují 802.16a spolehlivé fungování, patří:

* podpora pro licencovaná i nelicencovaná pásma pod 11 GHz

* vysoká efektivita využití dostupného spektra, která snižuje náklady poskytovatele komunikačních služeb a zlepšuje přínosy pro uživatele

* korekce chyb, která zajišťuje spolehlivý přenos

 * podpora pro pokročilé anténové technologie umožňující zlepšit dosah a přenosovou kapacitu

* kódování, které zlepšuje výkonnost v mizejících prostředích (s útlumem)

* podpora adaptivní modulace, která umožňuje vyměnit velkou šířku pásma za větší dosah, což umožňuje dosáhnout zákazníky vzdálené až 50 km

Technologie 802.16a nabízí také nízké zpoždění a prioritizaci datového provozu, což umožňuje její využití i v tak citlivých aplikacích, jako hlasový provoz přes VoIP nebo optimalizovaný přenos videa. To je obzvláště důležité pro firmy, které od svého poskytovatele širokopásmového datového připojení vyžadují rovněž zajištění hlasových služeb.

Zpočátku má WiMax využívat specifikaci 802.16d a podporovat připojení k pevně daným lokacím typickou rychlostí od 300 Kb/s do 2 Mb/s, a to až na vzdálenost 50 kilometrů. Pozdější verze, která bude založena na standardu 802.16e (měla by být dokončena přibližně za rok), je navrhována tak, aby podporovala i mobilitu terminálů.

Někteří analytici i představitelé průmyslu však tvrdí, že v případě WiMaxu je situace výrazně komplikovanější než u Wi-Fi, a neměli bychom tedy podléhat laciným přirovnáním. V oblasti, kam míří WiMax, podle nich existuje silná konkurence ze strany dalších technologií. A existuje zde také řada nezodpovězených otázek ohledně frekvenčního pásma, které bude moci WiMax v různých oblastech světa využívat. Objem výroby, se kterým úzce souvisí rozšíření produktu, závisí právě na zodpovězení těchto dvou otázek.

Optimismus i pesimismus

Společnost Intel i někteří další výrobci dávají najevo velká očekávání. „Ve třetím čtvrtletí příštího roku budou stát koncová zařízení podporující WiMax pro domácnosti i firmy méně než 500 dolarů,“ předvídá Kevin Suitor, viceprezident pro vývoj obchodu společnosti Redline Communications, která vyrábí vybavení založené na standardu 802.16. „A v roce 2007 přijde na méně než 200 dolarů,“ dodává. V dalších letech podle jeho názoru bude již WiMax běžně umožňovat mobilitu a podpora této technologie bude běžná i v noteboocích. Přitom nepřijde na víc než na 50 až 100 dolarů.

Někteří pozorovatelé a zástupci výrobců však neočekávají, že se bude opakovat historie známá z Wi-Fi. „Objem výroby a pokles ceny rozhodně nemusí kopírovat vývoj známý z Wi-Fi,“ říká například Tad Neeley, analytik společnosti RHK. "Cenová křivka bude podle mého názoru daleko podobnější tomu, co lze pozorovat v oblasti kabelových a DSL modemů,“ vysvětluje.

Na rozdíl od Wi-Fi, které primárně využívá jedno frekvenční pásmo (2,4 GHz), které je takřka na celém světě nelicencované, je WiMax založen na standardech, které dovolují využití jakéhokoli frekvenčního pásma mezi 2 GHz a 11 GHz. „WiMax Forum pak využití upřesňuje vydáváním profilů pro různá frekvenční pásma,“ říká Francois Draper, muž zodpovědný za členství ve WiMax Foru a viceprezident pro prodej a marketing u společnosti Wavesat, která vyrábí čipy WiMax.

Ačkoli nejsou první profily očekávány dříve než v září, návrhy využití se pohybují v okolí tří pásem: Jedno okolo 5,8 GHz, které je v mnoha zemích nelicencováno; druhé kolem 3,5 GHz, které je v řadě regionů licencované a například v severní Americe nedostupné; třetí pak okolo 2,5 GHz, které je v řadě zemí včetně Severní Ameriky licencované. WiMax Forum před několika týdny oznámilo vznik pravidelně pracujících skupin, které mají za úkol globální harmonizaci správy těchto pásem.

„Shoda mezi vládami ohledně problémů s alokací kmitočtového spektra je komplikovaná, v úvahu je třeba brát jak způsob rozdělování kapacity mezi různé subjekty, tak i spektrum samotné,“ říká Nitin Shah, analytik RHK. "Diverzita spektra a způsobů přidělování limituje, nebo dokonce brání vyšší rychlosti přijetí WiMax,“ varuje.

Licencované frekvence jsou podle výrobců i analytiků nezbytným předpokladem pro operátory, kteří chtějí poskytovat služby založené na WiMax s garantovatelnou kvalitou. „To ovšem celý obrázek dále komplikuje, protože do hry vstupuje byrokracie, politika a otázka alokace frekvencí,“ říká Shah.

Technický pohled

Kromě alokace spektra jsou ovšem ve hře i další otázky, konkrétně dostupnost levných čipů s podporou WiMax. Představitelé společnosti Intel tvrdí, že jsou schopni dosáhnout integrace potřebné k tomu, aby se trh mohl posunout výrazně kupředu. Podle Joe Englishe, šéfa marketingu Intelu pro WiMax, bude jeho společnost respektovat rozhodnutí WiMax Fora ohledně frekvencí pro stacionární i mobilní variantu WiMax. Intel také předpokládá integraci podpory WiMax do své řady Centrino vedle Wi-Fi, a to počínaje druhou půlí roku 2006, přičemž ke skutečně masivnímu nasazení by mělo dojít o rok později.

Novinky ze světa technologie WiMax lze nalézt na stránkách WiMax Fora - www.wimaxforum.org

Podrobné informace o WiMax a jeho využití se nacházejí mimo jiné v dokumentu na adrese www.intel.com/ebusiness/pdf/wireless/intel/80216_wimax.pdf

Po roce 2007 by měla být podpora WiMax běžná i v noteboocích

WiMax Forum předpokládá, že certifikace produktů pomůže popularitě WiMaxu stejně, jako dříve pomohla Wi-Fi. Díky využití licencovaných frekvencí umožní WiMax operátorům poskytovat služby s garantovatelnou kvalitou.

Vizí společnosti je existence jediného čipsetu Centrino, který bude nastaven tak, aby podporoval všechny frekvence, na kterých bude WiMax používán kdekoli na světě. „Tak bude moci být vyráběn v dostatečném množství na to, aby bylo dosaženo nízké ceny,“ říká English.

Obavy

Někteří poskytovatelé služeb jsou ovšem znepokojeni tím, že by se tyto předpovědi nemusely naplnit. Například společnost Covad Communications spatřuje podle Rona Marquardta, svého technického ředitele, v bezdrátových technologiích nástroj, s nímž může připojit zákazníky, kteří jsou jinak kvůli regulaci nebo z jiných důvodů nedostupní prostřednictvím DSL. „Naše společnost by ráda používala produkty založené na technologii WiMax, protože nabízí mnohé přínosy, ale stoprocentně přesvědčeni ještě nejsme,“ říká Marquardt.

Neotec, brazilské konsorcium mobilních operátorů, by chtělo nabídnout bezdrátový širokopásmový přístup k internetu za cenu okolo 20 dolarů měsíčně a jeho představitelé tvrdí, že k tomuto cíli by mohla vést právě cesta, která se obejde bez drahého kladení kabelů. Konsorcium již testovalo proprietární systém využívající licencované spektrum v okolí 2,5 GHz a nyní se upíná k technologii WiMax, protože očekává nižší ceny produktů vyplývající ze standardizace a velkého objemu výroby.

Zásadní otázkou tedy je, nakolik se do politického rozhodování ohledně spekter promítnou různé obchodní tlaky. Jen skutečně důsledná standardizace spolu s dostupností odpovídajících pásem může zřejmě zajistit, že WiMax přinese to, co se od něj očekává.

Autor: Stephen Lawson, redaktor Computerworldu

Zveřejněno se souhlasem týdeníku Computerworld.

 

Zaostřeno na 802.16a

Specifikace 802.16a, známá rovněž jako WiMAX, je standardem bezdrátových sítí, který nabízí větší dosah a šířku přenosového pásma než rodina standardů Wi-Fi, která zahrnuje specifikace 802.11a, 802.11b a 802.11g.

Zatímco Wi-Fi bylo navrženo pro pokrytí relativně malých území, typicky jednotlivých budov a malých areálů, WiMAX je schopen přenášet data rychlostí 75 Mb/s až na vzdálenost 50 kilometrů k tisícům uživatelů z jedné základnové stanice.

Standard 802.16a byl schválen v lednu minulého roku a poskytuje bezdrátový, širokopásmový přístup pro poslední míli ve frekvenčních pásmech pod 11 GHz pro připojení domácností, firem a hotspotů.

802.16a výrazně zlepšuje výkon v situacích, kdy není zajištěna přímá viditelnost mezi komunikujícími body a je to nejvhodnější technologie pro situace, kdy v cestě stojí například stromy, stavby a podobně. Stanice mohou být umístěny na domech - není nutno stavět nějaké speciální stožáry.

S propustností až 75 Mb/s nabízí uvedený standard firmám další způsob, jak si zajistit skutečně kvalitní širokopásmové připojení. Zatímco zřízení připojení linkou T-1 může poskytovateli trvat až několik měsíců, zajištění bezdrátového připojení prostřednictvím WiMAX může být otázkou několika dní.

802.16a také nabízí flexibilitu, která je u drátové komunikace nemožná; velmi dobře se tak hodí například pro dočasná připojení v rámci výstav a dalších podobných akcí, přičemž je schopen zajistit komunikaci pro stovky až tisíce hotspotů 802.11. Z konektivity zajistitelné na vyžádání mohou profitovat i taková odvětví, jejichž pracoviště se relativně často stěhují, jako je například stavebnictví.

Rozšíření k 802.16a s označením 802.16e přidává navíc možnost roamingu. Specifikace 802.16e pak nabízí zajištění soukromí při komunikaci přes WiMax, a to prostřednictvím aplikace šifrovací technologie Triple-DES. Dostupný je tak bezpečný přenos i autentizace.

Při typickém podnikovém nasazení jsou laptopy nebo desktopové počítače propojeny prostřednictvím kabelového Ethernetu nebo přístupových bodů 802.11 Wi-Fi rozmístěných po areálu. Směrová anténa s technologií 802.16a potom poskytuje připojení firmy k poskytovateli služeb. I když není mezi firmou a poskytovatelem služeb přímá viditelnost, signál je možno dále přijímat, a to poté, co se různě odráží od budov a dalších objektů po cestě. Na základnové stanici technologie 802.16a korektně interpretuje došlá data i přesto, že odrazy rádiový signál zkreslí.

Nejčtenější

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

Podobu iPhonu 8 potvrdil řetězec McDonald’s.
Hamburgerový král prozradil podobu iPhonu 8 s vykrojeným displejem

Představení chystaného výročního iPhonu se blíží. Řada vlastností už byla potvrzena. Nyní přichází další, a to od neočekávaného zdroje. Vzhled telefonu...  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Další z rubriky

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Smartphony značky BLU podle společnosti Kryptowire odesílaly osobní data...
Smartphony s vestavěným špionem opět v prodeji. Jsou extra levné

Krátce poté, co vyšlo najevo, že smartphony BLU bez vědomí uživatele odesílají osobní data na čínské servery, zastavil Amazon jejich prodej. Pár dnů nato je...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.