Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos. | foto: Facebook/Channel NewsAsia

V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

  • 25
Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy Grand Duos. Celý incident zaznamenaly hotelové kamery. Podle společnosti Samsung byla příčinou exploze neoriginální baterie.

Na začátku videa Yulianto stojí klidně v hale pětihvězdičkového hotelu v indonéském Semarangu a zřejmě hovoří s některým z kolegů či hotelových hostů. Pak si sáhne rukou k levé náprsní kapse své košile, v níž měl uložen svůj mobil. Ucítil tam totiž najednou silné teplo.

„Cítil jsem, že se něco otřáslo,“ popsal Yulianto podle portálu Channel NewsAsia situaci pro britský Daily Mail. Než se mu však podařilo zjistit, co se děje, samsung v kapse explodoval a košile na něm okamžitě vzplála. „Zpanikařil jsem,“ uvedl s tím, že snažil košili ze sebe co nejrychleji strhnout.

Při tom však upadl na zem, na pomoc mu rychle přispěchali lidé přítomní v hotelové hale. I díky jejich rychlé reakci Yulianto má jen drobné popáleniny, uvedla místní policie.

Za jednu z příčin přehřátí telefonu vyšetřovatelé označili kombinaci současně aktivních funkcí wi-fi, GPS a Bluetooth. Do vyšetřování se vložila i společnost Samsung, která podle marketingové ředitelky indonéského zastoupení podrobila poškozený telefon zkoumání.

V této souvislosti nelze nezmínit loňský Note 7, který v mnoha případech explodoval. Podle tehdejšího šetření Samsungu byla důvodem designová vada baterie, její vnější plášť byl příliš malý a komponenty uvnitř stěsnával, ty tak mohly zkratovat a vznítit se. Exploze se však nevyhnuly ani kusům s vyměněnou baterií, která pocházela od jiného dodavatele. A také měla produkční vadu (více zde).

I za explozi Yuliantova přístroje mohla podle Samsungu baterie. Firma však upozorňuje, že v tomto případě nešlo o originální kus. „Z důkladného šetření jsme zjistili, že baterie použitá v zařízení nebyla vyrobena společností Samsung ani jí autorizovanou jinou společností,“ uvedl zástupce indonéské pobočky Samsungu pro portál Cnet. Společnost věří v brzké uzdravení poškozeného a zákazníky důrazně varuje před používáním neoriginálních či společností Samsung neschválených baterií v jejích produktech.

Exploze baterií postihují i iPhony. Mobily vybuchovaly i v Česku

Obdobné varování vydal i konkurenční Apple, uživatele odrazuje od používání neoriginálních nabíječek (více zde). Například letos v únoru se během nabíjení vznítil zhruba měsíc starý iPhone 7 Plus. Jen den před incidentem si jej majitelka vyzvedla z reklamace, telefon nešel údajně zapnout (více čtěte zde). V červenci 2013 zemřela třiadvacetiletá letuška společnosti China Southern Airlines poté, co ji zasáhl elektrický proud, když na dobíjejícím se iPhonu 5 chtěla přijmout hovor (více se o nehodě dočtete zde).

První případy explodujících mobilů byly zaznamenány v roce 2004 (více čtěte zde). Aféra se přitom nevyhnula ani Česku. V roce 2005 explodovala baterie mobilu školačky z Liberce (více se dočtete zde). Až podrobné zkoumání prokázalo, že nešlo o originální baterii. Perné chvíle zažil v roce 2012 i ředitel základní školy, kterému explodovala baterie v kapse košile během řízení. Vše naštěstí skončilo jen velkým šokem a drobným popálením kůže (více se dočtete zde).