Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Orange spustí 3G až v roce 2005...

aktualizováno 
Německo prodalo 6,3 procenta v gigantu Deutsche Telekom; Deutsche Post připravuje nabídku 556 milionu svých vlastních akcií;

FRANKFURT - Německá vláda včera prodala 6,3 procenta akcií v telekomunikačním gigantu Deutsche Telekom, které vlastní prostřednictvím rozvojové banky KfW, za 4,5 miliardy eur. Prodej akcií je součástí rozhodnutí vlády dokončit privatizaci dřívějšího státního monopolu. Stát vlastní přímo v telekomu 26,1 procenta a dalších 16,7 procenta vlastnil prostřednictvím státní rozvojové banky KfW. Po prodeji akcií se podíl KfW snížil na 10,4 procenta. Akcie směřovaly k investorům z řad institucí.

Vedením prodeje byly pověřeny firmy Citigroup, JP Morgan, Morgan Stanley, ABN AMRO Rothschild a Dresdner Kleinwort Wasserstein. Podle zdrojů se banky zavázaly vyplatit za podíl určitou částku a pokud by zisk z prodeje byl nižší, zaplatily by ho ze své kapsy. Obchodníci v Londýně uvedli, že investiční banky prodávaly akcie Deutsche Telekom za 15,05 až 15,20 eura. Proti páteční závěrečné ceně emise 15,22 eura jde o mírnou slevu.

Prodej akcií německého telekomu přichází několik měsíců poté, co Francie nabídla na burze akcie France Telecom za 5,1 miliardy eur. Příští týden má zájem investorů přilákat prodej akcií italské energetické firmy Enel. K prodeji mají být nabídnuty akcie v maximální hodnotě osm miliard eur.

Německo prodalo cenné papíry Telekomu v posledních letech třikrát. V létě 2000 to byly akcie a v červenci a září 2003 obligace směnitelné za akcie. KfW patří německé vládě a vládám spolkových zemí. Všeobecně se očekává, že KfW prodá i část akcií státní společnosti Deutsche Post.

Firma Deutsche Post v pondělí oznámila, že připravuje nabídku 556 milionu svých vlastních akcií. Mluvčí upřesnil, že to odpovídá podílu 50 procent plus 26 akcií. Ke kótování akcií na trhu by mohlo dojít do konce října. KfW v současnosti drží 42 procent akcií Deutsche Post, napsala agentura Reuters.

CANNES - Mobilní operátor Orange, který je dceřinou společností France Telecom, možná opět odloží zahájení komerčního provozu vysokorychlostních mobilních služeb třetí generace až na příští rok. Firma se chce vyhnout tomu, aby zkušenosti zákazníků se službou byly špatné. V rozhovoru pro agenturu Reuters to uvedl generální ředitel Anjiv Ahuja.
Orange je největší mobilní společnost v Británii a Francii.

Firma chce před komerčním spuštěním služeb třetí generace ještě odstranit technické problémy, například přehřátí telefonů, a rozšířit nabídku přístrojů alespoň o dva další modely. Ty by měly ještě před Vánocemi dodat firmy LG Electronics a Sony Ericsson.

Načasování spuštění služeb třetí generace firmou Orange považují někteří analytici za test schopnosti firmy zavést inovační produkty. Orange již delší dobu bojuje s konkurencí a
snaží si udržet svoji reputaci. Analytici se obávají, že Orange v posledních dvou letech ztratil část ze svého třpytu ve prospěch agresivnějších konkurentů, mezi které patří Vodafone a menší britská firma mmO2.

Telefony třetí generace přivedl do Evropy hongkongský konglomerát Hutchison Whampoa v březnu 2003. Telefony umožňují uskutečnit videohovory, posílat emaily s přílohou a vysoce kvalitní obrázky.
Odvětví se zatím obává předpovědět bližší termín, kdy se služby třetí generace masově zmocní trhu, a ospravedlní tak vysoké výdaje firem na získání licencí. Největší evropský mobilní operátor Vodafone již nabídl klientům deset telefonů třetí generace, napsala agentura Reuters.

 

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...Najdete na iDNES.cz