Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

  0:18
Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen 23. září 2008. Právě tento smartphone můžeme považovat za prapředka většiny dnešních přístrojů. Od nich se však lišil, měl totiž nezvyklou konstrukci a qwerty klávesnici.
T-Mobile G1

T-Mobile G1 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Jedno desetileté výročí Androidu už jsme slavili loni: 5. listopadu 2007 totiž operační systém oficiálně vznikl, respektive veřejnosti byla představena jeho první verze a oficiálně byla ustanovena Open Handset Alliance, která zastřešovala firmy, jež se o rozvoj systému zajímaly.

Teď přichází další desetileté výročí, pro běžného spotřebitele vlastně mnohem významnější: 23. září 2008 byl představen první chytrý telefon s operačním systémem Android. Šlo o přístroj, který je známý především jako T-Mobile G1, právě tento nadnárodní operátor na něj měl exkluzivitu. Zařízení vzniklo u tchajwanského HTC v úzké spolupráci s Googlem a neslo interní označení Dream.

Stroj se nejprve začal prodávat v USA, ale už koncem roku jsme si ho mohli vyzkoušet i u nás a do prodeje se v Česku dostal zkraje roku 2009, takže cesta prvního androidu na náš trh byla vcelku rychlá.

Zařízení to bylo nezvyklé i ve své době, natož z dnešního pohledu. V době vzniku sice smartphony s qwerty klávesnicí existovaly, ale těch s výsuvnou konstrukcí byla menšina a u HTC navíc zvolili hodně netypické řešení: displej se vlastně nevysouval, ale na zvláštním mechanismu tak nějak odklápěl od klávesnice, přičemž část pod displejem (nebo vedle něj, záleží na úhlu pohledu) nadále zůstávala. To bylo z hlediska ergonomie trochu zvláštní, ale na druhou stranu přístroj fungoval vcelku dobře. Třeba klávesnice by ovšem mohla být pohodlnější, byť prostoru dostala dost.

Zvláštností prvních verzí bylo, že text šel zadávat jen za pomoci klávesnice, teprve po aktualizaci systému se objevila i klávesnice virtuální, s níž šlo na telefonu psát i v nerozevřeném stavu. Ovládání systému je dodnes podobné tomu, nač jsme zvyklí z dnešních androidích smartphonů, ale odlišnosti tu jsou. T-Mobile G1 například používal trackball, kterým se dalo pohybovat po obrazovce. Trojici ovládacích tlačítek domů, zpět a menu, kterou vlastně známe i z dnešních smartphonů (jen menu bylo nahrazeno tlačítkem pro multi-tasking), doplňovala ještě tlačítka pro příjem a ukončení hovoru, která jsou už dnes vyhynulým druhem.

Výbavou T-Mobile G1 dnes samozřejmě neoslní, ale je jasným důkazem toho, kam se dokázaly smartphony za deset let posunout. Však posuďte sami: jednojádrový procesor s taktem 528 MHz tu doplňovalo 192 MB RAM paměti a vnitřní paměť měla kapacitu 256 MB. Byl tu sice slot na paměťové karty, ale instalace aplikací na ni nebyla možná. Displej s úhlopříčkou 3,2 palce je na dnešní dobu směšně malý a telefon vlastně kvůli velkým plochám okolo něj z dnešního pohledu hrozně plýtvá místem. Ostatně ani tloušťka 17,1 mm by dnes neobstála. Naopak hmotnost 158 gramů dnes patří k podprůměrným hodnotám, ale na svou dobu bylo HTC Dream docela těžké.

Fotoaparát měl rozlišení jen 3,15 megapixelu a postrádal diodový blesk. Telefon se nabíjel přes miniUSB konektor a v těle přístroje překvapivě chyběl 3,5 mm jack – k tomuto faktu se dnes mnohé smartphony vrací.

Z dnešního pohledu působí celkově T-Mobile G1 vcelku úsměvně. I systém Android, který tu mohl být maximálně ve verzi 1.6 Donut, toho neumí tolik jako dnešní verze. Na druhou stranu třeba po designové stránce je G1 dodnes nezaměnitelným kusem s velmi specifickým a charakteristickým vzhledem (byť za krásný jsme ho nepovažovali), což je něco, co většině dnešních strojů chybí. Telefon byl v prodeji ve třech barevných provedeních: vedle bílé a černé varianty, které si můžete prohlédnout na našich fotografiích, existovala ještě „bronzová“ verze.

Na T-Mobile G1 rychle navázala další zařízení s Androidem, opět nejprve z dílen HTC. Na veletrhu MWC v Barceloně v únoru roku 2009 se představilo HTC Magic, které v Evropě pro změnu zamířilo exkluzivně do nabídky operátora Vodafone (v USA bylo opět u T-Mobilu, v Kanadě v síti Rogers a v Japonsku u NTT DoCoMo). V červnu se v Londýně představilo HTC Hero, což byl první model, který zamířil skutečně na globální trhy a mimo operátorů i do volné distribuce.

I tyto přístroje měly trackball coby alternativní způsob ovládání a chyběl jim onen klasický sluchátkový konektor. I když – speciální edice T-Mobile MyTouch 3G Fender Edition konektor dostala. Ale ta přišla na trh už na sklonku modelového života HTC Magic, v lednu 2010. Tou dobou už existovala celá řada androidích smartphonů od různých značek. Některé z nich jsme vám představili v rámci oslav desátého výročí vzniku samotného systému.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...