To je troufalost. Zrušili přední foťák a museli ho složitě nahradit

  0:18aktualizováno  0:18
Přijít v současnosti na trh se smartphonem, který postrádá čelní foťák, se zdá být poměrně troufalým krokem. Trendy ovšem velí jasně: displej přes celou čelní plochu. Většina výrobců tedy volí výřez v displeji, najdou se ovšem i odvážnější koncepce. Vlastní cestou se vydává i čínská Nubia.

Nubia Z18s | foto: ZTE

Značka spadající pod společnost ZTE zkraje září představila nový top model Z18 s displejem přes celou čelní plochu. Toto řešení se neobešlo bez tradičního ústupku v podobě výřezu v horní části displeje. Nubia nicméně chystá mnohem zajímavější odvozeninu od této ještě čerstvé novinky. Hned při prvním pohledu překvapí absencí čelního fotoaparátu.

Fotogalerie

V době populárního selfie troufalý krok, pomyslíte si. Jenže Nubia Z18s není až tak obyčejným mobilem. Již z dřívějších úniků se ví, že bezrámečkový telefon bude na zadní straně osazen sekundárním displejem. Ovšem až nyní se na čínské sociální síti Weibo objevilo video zachycující funkční telefon.

První snímky přítomnost displeje naznačovaly pouze znázorněním analogových hodin. Nyní je jasné, že displej bude mnohem větší než v případě podobně netradičního Meizu Pro 7 (více viz Smartphone s druhým dotykovým displejem na zádech. Recenze Meizu Pro 7) a především bude barevný. Oproti meizu bude plně sekundovat hlavnímu displeji.

Že je vám to povědomé? Nepletete se. Nubia vlastně jen o krok dál posouvá původní myšlenku ruské společnosti Yota Devices. Smartphony YotaPhone jako sekundární displej používaly panel typu e-ink.

Na sekundárním displeji Nubie Z18s jde spustit plné uživatelské rozhraní. Za přínos tohoto řešení lze považovat rozměrný hlavní displej bez rušivého výřezu v jeho horní části, kdy tradiční selfie kamerku díky displeji na zádech telefonu nahradí sestava dvou hlavních snímačů. Displej bude podobně jako u běžných fotoaparátů fungovat i coby hledáček.

Jaké je ovšem jeho skutečné poslání, to je otázkou. Díky menším rozměrům a tedy i menší energetické náročnosti se nabízí možnost jeho využití v případě vybité baterie. Ani poté ovšem nubia nedosáhne takové výdrže jako yotaphone s e-ink displejem. 

Druhý displej by mohl sloužit například i k souběžnému spuštění jiné aplikace, než běží na hlavním displeji. Každopádně platí, že řešení Nubie působí v současnosti opravdu netradičně. Vzpomeňme navíc, že ani yotaphony nebyly žádným prodejním hitem.

Nubia Z18s má ještě jednu netradiční zajímavost. Tou je čtečka otisků prstů. Ačkoli by se vzhledem k její absenci na čelní straně telefonu mohla nabízet možnost její implementace přímo do displeje, tak tomu tak není. Jen na ni kvůli rozměrnému displeji již nezbylo místo. To platí i v případě zad, která z převážné části zaujímá druhý displej. Čtečka se tedy přemístila na bok telefonu. Nicméně ne pouze na jeden, ale rovnou na oba. Nechybí samozřejmě USB-C či 3,5mm audiokonektor.

Autor:

Nejčtenější

Důchodce chodí s 15 mobily ve speciálním držáku. Loví na nich pokémony

70letý důchodce z Tchaj-wanu loví pokémony na 11 mobilech ve speciálním držáku

Senior z Tchaj-wanu pobavil internet svým podomácku sestaveným držákem na celkem patnáct mobilů, se kterým chodí po...

Zase král inovací? Samsung zapnul turbo a ukázal revoluční řešení

Rozkládací smartphone Samsung

Samsung je zpátky ve hře. Tisková konference s představením novinek, kterou uspořádal v San Francisku, byla plná...

Snížení cen mobilních dat není prioritou, naznačil náměstek Pilný

Ivan Pilný - ANO (Praha 12)

Nižších cen za mobilní data se v Česku v nejbližší době nedočkáme. Nový náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

EU nařizuje: do členských zemí budeme volat za šest korun za minutu

Ilustrační snímek

Nový telekomunikační balíček schválený Evropským parlamentem udává maximální cenu za hovor do zahraničí v rámci EU. Je...

Další z rubriky

Má skvělý foťák, výkon a ovládání, ale i ústupky. Recenze Meizu 16th

Meizu 16th

Značka Meizu na náš trh uvádí model 16th, který představila v Číně na začátku srpna. Telefon od té doby dostal řadu...

Mobily se ohýbaly už dříve. Pamatujete si tyto unikátní modely?

Samsung Galaxy Round

Zatímco čekáme na první skutečně ohýbací telefon, můžeme si připomenout některé pokusy z minulosti, kdy výrobci použili...

Neuvěřitelný zadní displej se skvěle maskuje. Ale k čemu je dobrý?

Nubia X

Nubia X je telefon, který rozhodně stojí za pozornost. Konstrukčně je velmi zajímavý a i jeho výbava je výborná. Má...

Najdete na iDNES.cz