Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČTÚ chce rapidně snížit propojovací poplatky. Výsledek je však nejistý

  16:00aktualizováno  16:00
Český telekomunikační úřad navrhuje citelně snížit takzvané terminační poplatky, které se podílejí na koncové ceně volání. Po původní mírné regulaci je to už druhý rapidní zásah do cen propojovacích poplatků. Podle úřadu by se měly snížit o polovinu v mobilních sítích a ještě více v pevné síti Telefóniky O2. Výsledek na koncovou cenu je ovšem, stejně jako v minulosti, nejistý.

Český telekomunikační úřad navrhuje snížení terminačních poplatků. Ilustrační foto | foto: Tereza Meravá, iDNES.cz

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v pondělí oznámil záměr na rapidní snížení poplatků, které si operátoři platí mezi sebou za hovory mířící z jedné sítě do druhé. Celkem přitom předkládá hned čtyři návrhy, většinou se týkají mobilních sítí.

Co ČTÚ navrhuje

V mobilních sítích se navrhuje:

  • snížit velkoobchodní ceny za terminaci z 0,55 Kč/min. na 0,27 Kč/min

V pevné telefonní síti Telefóniky se navrhuje:

  •  snížit velkoobchodní ceny:
    • na poslední tranzitní ústředně, při silném provozu z 0,34 Kč/min. na 0,08 Kč/min.
    • na poslední tranzitní ústředně, při slabém provozu z 0,17 Kč/min. na 0,04 Kč/min.
    • na místní (HOST) ústředně, při silném provozu z 0,30 Kč/min. na 0,07 Kč/min.
    • na místní (HOST) ústředně, při slabém provozu z 0,15 Kč/min. na 0,04 Kč/min.

První tři návrhy upravují velkoobchodní ceny za propojení v sítích jednotlivých mobilních operátorů (T-Mobile, Vodafone a Telefónica O2), čtvrtý se týká změny velkoobchodních cen ve veřejné pevné síti, již provozuje Telefónica O2. Tento návrh přitom obsahuje hned čtyři dílčí opatření (viz tabulka).

"Všechny návrhy rozhodnutí o cenách předpokládají jejich snížení," uvedl mluvčí ČTÚ František Malina s tím, že úřad zamýšlí vydat rozhodnutí s novými cenami ještě do konce letošního roku. Nyní je překládá k diskusi, čas na podání připomínek je jeden měsíc od data zveřejnění.

"Po ukončení veřejné konzultace budou připomínky vypořádány a ČTÚ zveřejní konečnou verzi dokumentu," doplnil Malina.

"Nová výše propojovacích poplatků je nyní předmětem veřejné diskuze a je tak předčasné je nyní komentovat. Naše připomínky doručíme Českému telekomunikačnímu úřadu v zákonné lhůtě," uvedl v reakci na záměr úřadu mluvčí Telefóniky O2 Hany Farghali.

Všechny navrhované ceny jsou založeny na výpočtu metodou pure LRIC, tedy metodu přírůstkových nákladů, kterou doporučuje Evropská komise. Dříve ČTÚ používal metodu, která počítala s historickými náklady operátorů. Na velkoobchodní úrovni jsou ceny účtovány po sekundách a jsou uvedeny bez DPH.

Mezioperátorské poplatky se přitom snižují dlouhodobě, jejich pokles se však v koncových cenách jednotlivých společností příliš neprojevuje. První rapidní snížení propojovacích poplatků učinil úřad v červenci letošního roku, kdy zohlednil návrh Evropské komise a stanovil novou maximální výši pro mobilní operátory z 1,08 Kč/min. na 0,55 Kč/min. Tyto ceny jsou bez výjimky platné od 15. září 2012.

Mobilní operátoři ovšem dříve svorně tvrdili, že ke zlevnění není důvod, laxní přístup v tomto ohledu měl i sám regulátor (více k tématu čtěte zde).

V Česku je přes třináct milionů aktivních mobilních čísel a asi jeden a půl milionu pevných linek. Většina hovorů se přitom odehraje v mobilních sítích a operátoři si tak poplatky za vzájemný provoz započítávají.

Autor:Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Češi se ještě letos dočkají nejrychlejší sítě. Ale jen na chvíli

Ilustrační snímek

Již v září spustí Český telekomunikační úřad pilotní provoz mobilní sítě 5G. Časově omezený provoz ve spolupráci s...

Patnáct let dávají T-Mobilu a Vodafonu pokuty, soud je pokaždé zruší

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Krajský soud v Brně opět zrušil pokuty za údajnou kartelovou dohodu mezi T-Mobilem a Vodafonem. Případ se táhne už 15...

S rodinnými tarify ušetříte i 19 tisíc ročně. Ale je potřeba počítat

Ilustrační snímek

Tarif pro rodinu byl dlouhou dobu výsadou pouze Vodafonu. O2 představilo rodinný balíček až loni v dubnu a T-Mobile až...Najdete na iDNES.cz