Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Který mobil s foťákem je nejlepší?

aktualizováno 
Je multimediální mobil ještě telefonem, nebo už je také digitální foťákem? Provedli jsme srovnávací test současných mobilů vybavených integrovaným fotoaparátem; ať Sony Ericsson T68, Nokia 7650 či Panasonic GD87 – každý z nich má své mouchy. Ale všechny mají tu báječnou možnost komunikovat obrazem. Podívejte se, jak kvalitní ten obraz je.

Nové druhy médií by podle optimistických předpovědí měly výrazněji ovlivnit trh mobilních komunikací již v roce 2004. Digitální fotografie, přehrávání videa, videostreaming – tyto služby již nejsou vizemi budoucnosti – máme terminály, které jsou schopny tato média přijímat, máme sítě, které jejich přenos zvládnou – spuštěním videostreamingu v reálném čase slovenský Eurotel dokázal, že pokročilou multimediální službu zvládne i GPRS, předskokan sítí třetí generace.

Obrázky tedy, dobrá. Jde o to, jak kvalitní. V současnosti jsou na trhu dva multimediální telefony s foťákem (Nokia 7650, Sony Ericsson T68 s přídavným modulem MCA 20, příchod třetího (Panasonic GD87 je v dohledu. Je jasné, že to jsou pionýři multimediálních služeb (třeba se jednou budou ukazovat v muzeu…) Měli bychom být možná trochu shovívaví vůči jejich parametrům. Měli bychom, nebudeme: položíme fotografii z klasického digitálního fotoaparátu Sony DSC-S70 vedle fotek pořízených mobily. V poměrně náročné konkurenci specializovaného zařízení snad vysvitne, který mobil je nejlepší. Zhodnotíme také, s jakým mobilem se při focení nejlépe pracuje – podíváme se tedy i na „mechanickou“ stránku věci.

Povězme si něco o testovaných přístrojích, seřadíme je podle toho, jak dlouhou dobu jsou na trhu.

Sony Ericsson T68

Sony Ericsson byl první telefon s foťákem. Vlastně nebyl, protože objektiv nebyl integrován v těle přístroje.  Přídavný fotoaparát MCA 10 , později MCA 20 je první mobilní periferií tohoto typu. (Podobné přídavné fotoaparáty má už i Nokia a Siemens.) Taková konstrukce multimediálního telefonu přináší výhody. Telefon může být menší, protože obslužná elektronika je umístěna v odpojitelné periferii. Například MCA 20 má vnitřní paměť, je na vás, jestli si fotky chcete přesunout nebo zkopírovat do telefonu. Oddělený foťáček ve speciálním pouzdře je jistě lépe chráněn před poškozením (poškrábáním objektivu apod.), ale na druhou stranu bezpečně uložený doma v šuplíku vám bude „v terénu“ na nic. A zde začínají nevýhody. Před focením musíte periferii do telefonu zasunout. Zastrčení modulu do datového konektoru mobilu jde docela ztuha, ovšem díky mechanické západce foťák v telefonu pevně drží. (Modul se mnohem snadněji odpojuje – spojení se jakoby zlomí.) Poté se foťák k telefonu softwarově připojuje a až pak můžete fotit – tedy ještě předtím musíte z menu, které po připojení naskočí, vybrat položku Snímat obrázky… Je to prostě pomalé, se Sony Ericsson žádné akční fotky neuděláte.

Sony Ericsson CommuniCam MCA-20

Přídavný foťák snímá v rozlišení 320 x 240, to je maximální optická velikost fotografie. Telefon však nabízí ještě další rozměry fotografií: 640 x 480 – tento formát je vzniká interpolací, softwarovým dopočítáním, 160 x 120 a formát pro MMS 80 x 60 (ono to s tím formátem pro MMS není tak jednoduché, více zde). Horší je to již s displejem – zobrazuje pouze 256 barev, má malé rozlišení a při focení neposkytuje dostatečný komfort. Hledáček navíc nepokrývá celou plochu displeje, ale asi pouze jeho polovinu (pravá část je vyhrazena pro ukazatel stavu paměti). Při focení vidíte sotva obrysy snímaného objektu, barvám na displeji nevěřte už vůbec.

Sony Ericsson CommuniCam MCA-20 Sony Ericsson CommuniCam MCA-20

Obrázek focený v rozlišení 320 x 240 bodů; vlevo - tak vypadá objekt na displeji, vpravo – skutečná fotka

Telefon se při focení musíte naučit držet. Celou soustavu držte pouze za tělo telefonu, aby jste nezakryli objektiv foťáku. Pokud jako spoušť použijete drobný směrový joystick pod displejem, nastává problém: je titěrný a je třeba trochu cviku. (Ten ovšem majitelé SE T68 jistě už mají; a také vědí, že pro potvrzování v menu je lepší používat tlačítko OK). Jako spoušť můžete použít i velké modré tlačítko na boku foťáku, to je dost velké, ale zase pro jeho stisk musíte použít druhou ruku.

Sony Ericsson T68 s přídavným foťákem MCA 20 skutečně není pro akční reportéry. Spíš pro hračičky, které nová technologie baví (asi také jen oni si MCA 20 koupí). Ale jak uvidíte, budou odměněni.

Nokia 7650

Nokia 7650 je halasně propagovaný a uvedený mobil, právě tento přístroj si při vyslovení zkratky MMS většina lidí vybaví. Fotoaparát je zde skutečně integrovaný v těle mobilu. Přístroj je konstruován tak, aby focení bylo co nejsnadnější. Vysunete klávesnici, kontextovou klávesou zapnete foťáček a fotíte. Stisk gumového joysticku je výrazný a přitom snadný . zdvih i protitlak jsou dobře nastaveny – fotit můžete i „po hmatu“.Pokud necháte foťák aktivní a zasunete klávesnici, zakryje se objektiv a zákonitě vypne hledáček na displeji. Snímat zavřeným mobilem sice nemůžete, ale pro další focení stačí jen vysunou klávesnici (to jde snadno jednou rukou), s malým zpožděním naskočí displej a můžete fotit. (S Nokií lze fotit i „po sluchu“ – pokud však chcete být nenápadní, efektní „cvak“, které se při expozici ozve, si raději zvolením tichého profilu vypnete.) Vysunutí klávesnice je tedy nutná mechanická operace, je ovšem nesrovnatelně snadnější než u SE T68. Mobil s vysunutou klávesnici se při focení navíc velmi dobře drží (pána s kuřátkem z reklamy si asi vybavíte).

Nokia 7650 Nokia 7650 Nokia 7650

Nyní k parametrům. Nokia má podobné parametry jako Sony Ericsson – fotky jsou snímány v rozlišení 320 x 240, do formátu 640 x 480 jsou dopočítány. MMS formát je zde pojmenován Portrét, další rozměry fotek mobil nenabízí, nabízí ale navíc filtr na noční vidění. Ten je opravdu dobrý, i když focený objekt se nesmí ani pohnout, jinak je fotka rozmazaná (obecně lze říct, že mobilem pohybující se objekt nikdy nevyfotíte dobře). Nokiácký displej však s ericsoním srovnávat nejde. Téměř celou plochu displeje, který ve 176 x 208 bodech zobrazuje 4096 barev, pokrývá hledáček. Takovým hledáčkem se fotí nesrovnatelně pohodlněji, můžete promýšlet i kompozici fotografie.

Panasonic GD87

A nakonec tu máme sotva zrozeného šviháka Panasonic GD87. A opět odlišná konstrukce: mobil je véčko, které má objektiv na vrchní ploše horní poloviny „škeble“. Když véčko otevřete, ocitne se objektiv nad vaším ukazováčkem objímajícím spodní část mobilu. Jen velký nešika by dokázal objektiv nechtěně zakrýt. Po otevření telefonu stačí dvakrát stisknout tlačítko uprostřed směrových šipek (není to joystick) – menu jsou sestavena tak, aby se uživatel dostal k focení co nejrychleji. Podobně jako u Nokie můžete véčko zavřít a nechat foťák aktivní, potom stačí přístroj otevřít a fotíte. A podržte se: telefon nemusíte ani otvírat – necháte-li foťák aktivní, funguje tlačítko na vrchní ploše jako spoušť. Samozřejmě na snímaný objekt na (vypnutém) displeji nevidíte, ale na druhou stranu: snímaný objekt také nevidí, že jej (ji) fotíte. (A pokud si vypnete zvukovou kulisu, která připomíná zrcadlovku – slyšíte dokonce zašustění přetáčeného filmu – stává se Panasonic GD87 pomůckou špióna.)

Parametry barevného TFT displeje jsou výtečné (132 x 176 obrazových bodů, 65 000 barev), jsou stejně výtečné, jak špatné jsou parametry fotoaparátu. Abych to vysvětlil: objektiv snímá pouze v tom rozlišení, jaké je onen skvělý displej schopen zobrazit. Při srovnávání všech tří multimediálních telefonů je to pro něj nepřekonatelný handicap. Panasonic GD87 je zkrátka mobil určený pro vytváření a zasílání MMS zpráv, pro ně je rozlišení obrázku dostatečné. Tím ovšem padají naše špiónské plány.

Při focení se Panasonic drží stejně dobře, ba lépe než Nokie (telefon je lehčí, tenčí, tlačítko pro spoušť je dostatečně velké a má malý, ale výrazný zdvih). Panasonic je také nedostižný v počtu přídavných funkcí foťáku: digitální zoom (pouze 1 krok), regulace délky expozice (4 stupně). A nabízí také další efekty: noční filtr (ovšem horší než nokiácký), efekt negativu a sépie, rámuje fotky nejrůznějšími rámečky. Těmito efekty se zde zabývat nebudeme.

Jak jsme porovnávali?

Naším základním cílem bylo: dostat z foťáků v různých prostředích to nejlepší, co mohou nabídnout. Všechny přístroje měly nastavenu nejvyšší kvalitu výstupního JPEG souboru. Fotografie jsou v maximálním nabízeném formátu (640 x 480, u Panasonicu 132 x 176). Sony Ericsson má zapnutu funkci pro vyvážení bílé barvy (tu také při prvním focení automaticky nabízí). Fotky z klasického digitálního fotoaparátu Sony DSC-S70 (vždy v levém horním rohu), který fotí v rozlišení 1600 x 1200 obrazových bodů, byly na formát 640 x 480 zmenšeny. Digitální foťák pracoval v plně automatickém režimu, vždyť mobily se chovají také jako automaty.

Příroda (převaha zelené)

Na všech fotkách je patrné, že Nokia zkresluje barvy, všimnete si toho již zde. Navíc také rozmazává okraje fotografie.

Zástavba

Sony Ericsson i na poměrně velkou vzdálenost pěkně vykreslil detaily fasády.

Tmavý interiér – bez pomocných filtrů

S takovým prostředím si neporadil ani digitální foťák.

Tmavý interiér – filtr pro „noční vidění“

Sony Ericsson tuto funkci nemá, zde musel prohrát. Naopak Panasonic si s tím poradil dobře a podle našeho názoru Nokia ještě lépe.

Postava v interiéru

Sony Ericssonu se podařilo nejvěrněji zachytit barvy, ale jinak na snímku moc vidět není. U konkurentů je toho více, ale při barevném zkreslování se opravdu vyřádili...

Postava v exteriéru

Na zelené skříňce za modelkou si všimněte, že na fotkách pořízených mobily jsou barvy mnohem méně syté.

Zátiší

Fotky ze Sony Ericssonu jsou vždy prosvětlenější, zde je to zvlášť patrné.

Detail

Zde měl krasavec Panasonic výhodu – byla aktivována funkce pro fotografování zblízka, kterou ostatní mobily nemají. Ericsson by bankovku z větší vzdálenosti jistě vyfotil ostře, bohužel se zde projevily nedostatky displeje: sotva na něm bylo vidět, že to je bankovka.

Expozice a zoom u Panasonicu GD87

Nováčkovi jsme ponechali poslední slovo. Tak funguje korekce expozice a digitální zoom.

Který vybrat?

Neporadíme, poraďte si sami. Každý mobil má přednosti v něčem jiné. Nokia a Panasonic jsou pohotové, Sony Ericsson má asi nejlepší fotografie. U Panasonicu si můžete hrát se zoomem, u Nokie s dobrým nočním filtrem. Do Nokie uložíte více fotek než do Ericssonu, pokud vám ji však ukradnou, tak zaručeně i s foťákem. A Panasonic vám zaručeně budou všichni nejvíc závidět. Necháváme to tedy na vás. Kdybychom si ovšem vybírali my, bylo by pořadí následující: Nokia 7650, Sony Ericsson T68 + MCA 20, Panasonic GD87.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Xiaomi chystá smartphone s periskopem. Budeme si na to muset zvykat

Xiaomi Mi Mix 2S

Čas pro představení nové generace bezrámečkového xiaomi se pomalu naplňuje, model Mi Mix 2 totiž firma představila již...

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Ani levné, ani drahé. Za sedm tisíc pořídíte povedené smartphony

Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od...

Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od zhruba pěti do deseti tisíc korun najdeme...

Najdete na iDNES.cz