Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když vám vadí pokrytí, tak ho zrušte

aktualizováno 
Existují místa, kam se zvonění mobilních telefonů nehodí, ať už je to z důvodů slušnosti, jako třeba v kostele, divadle či na výstavě, nebo kvůli bezpečnosti, jako ve věznici nebo nemocnici. Problém obtěžujících mobilů přitom může vyřešit rušička, a právě jedna nová s dosahem až pětadvacet metrů vznikla z vojenského zařízení na odklánění naváděných střel.

Problém zvonících mobilů na místech, kde je toto obtěžování nežádoucí, lze řešit dvěma způsoby. Pokud již ten mírnější, tedy prostá domluva, nezabírá, je na místě přejít k tvrdšímu. Tím je samozřejmě rušení signálu, který nedoputuje až k telefonům a ty tak ztratí kontakt se sítí. Nový výrobek, rušička dost silná na to, aby pokryla kruh o poloměru pětadvaceti metrů, se nazývá MuteTone a vychází z vojenského zařízení na rušení naváděných raket.

MuteToneHongkongská firma Champion Technology přišla s malým zařízením, ukrytým v jediné krabici velikosti menšího kufříku, které dokáže rušit signál sítí GSM. Pokud vás napadá otázka, proč by asi někdo chtěl rušit signál mobilní sítě, pak si stačí vzpomenout na taková místa, jako jsou kostely, nemocnice, školy. V některých prostorách je zkrátka lepší, když mobilní telefony nezvoní a neruší lidi, kterým by to mohlo být nepříjemné. Stále častěji totiž můžeme vidět různé cedule, prosící přítomné, aby vypnuli telefony nebo alespoň zrušili vyzvánění. Přesto se najdou tací, kteří taková upozornění ignorují, někdo si zas hned neuvědomí, že má mobil vypnout, a zvonění pak překvapí i jeho samotného. Rušička může tento problém snadno řešit.

V případě vězení jde naopak o to, aby nemohli odsouzení používat mobily k domlouvání se se svými komplici mimo nápravné zařízení i v něm. Vzpomeňme při této příležitosti ukrývané mobilní telefony, zabavené při nedávné razii policistů proti ukrajinským vězeňským mafiím.

Zájemci jsou

MutePhone se podle ředitele společnosti Champion Technology Paula Kana bude dobře prodávat například v arabských zemích, kde budou moci věřící instalovat zařízení do mešit, aby mobily nerušily jejich modlitby. Jedna země na Středním východě si údajně již objednala 150 000 kusů MuteTonu. Podle Kana se však může MuteTone stejně dobře prosadit i v Evropě - v kostelech, restauracích, divadlech nebo na výstavách. „Také v obchodní sféře si najde přístroj své využití, například v jednacích místnostech nebo v úřadech, kde by neměly telefony rušit jednání,“ říká Kan. O tom, že by se podobné zařízení hodilo i v české poslanecké sněmovně, jsme již psali.

Přesto však bude mít výrobce MuteTonu problémy získat zpět 30 milionů dolarů, které údajně vložil do vývoje zařízení. Bude se muset spolehnout především na vývoz, protože v samotném Hongkongu je kvůli současné legislativě poněkud ošidné rušičky instalovat. „Právně je to tak trochu šedá zóna,“ říká Kan. „Pokud se MuteTone používá na soukromém místě a signál není rušen mimo toto území, není zákon, který by něco takového zakazoval.“ Podobné je to ve většině zemí světa. Nelze pochopitelně zařízení jednoduše instalovat uprostřed rušné ulice, ale ve svém domě si můžete mobily klidně rušit.

Ve Francii se dokonce pracuje na novele zákona, která by umožnila podobná zařízení používat v muzeích a knihovnách, upozorňuje Kan. Je pravda, že například v Brazílii by se tato zařízení měla v příštím roce začít instalovat do věznic. Naproti tomu čeští dozorci jsou zatím spíš než rušičkami vybavováni detektory mobilních telefonů.

Bohužel výdaje na přetvoření vojenského zařízení na rušičku telefonů zatížily učet firmy  Champion Technology, takže je nyní nucena zlepšit svou finanční situaci. Proto je cena zařízení vcelku vysoká a poněkud tak podkopává představy Paula Kana, že by MuteTone mohla brzy mít každá restaurace a divadlo. Alespoň v České republice divadla nemívají zbytečných 1600 dolarů (60 tisíc korun), navíc by ta větší potřebovala na pokrytí celého hlediště alespoň dvě, možná i více zařízení. Ve státním rozpočtu by se však mohlo na „utišení“ mobilů ve sněmově pár desítek tisíc najít.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Luxusní mechanické hodinky jsou opravdu chytré. Mají speciální nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 111 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uloží internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za zneužívá dominantního...

Najdete na iDNES.cz