Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když vám vadí pokrytí, tak ho zrušte

aktualizováno 
Existují místa, kam se zvonění mobilních telefonů nehodí, ať už je to z důvodů slušnosti, jako třeba v kostele, divadle či na výstavě, nebo kvůli bezpečnosti, jako ve věznici nebo nemocnici. Problém obtěžujících mobilů přitom může vyřešit rušička, a právě jedna nová s dosahem až pětadvacet metrů vznikla z vojenského zařízení na odklánění naváděných střel.

Problém zvonících mobilů na místech, kde je toto obtěžování nežádoucí, lze řešit dvěma způsoby. Pokud již ten mírnější, tedy prostá domluva, nezabírá, je na místě přejít k tvrdšímu. Tím je samozřejmě rušení signálu, který nedoputuje až k telefonům a ty tak ztratí kontakt se sítí. Nový výrobek, rušička dost silná na to, aby pokryla kruh o poloměru pětadvaceti metrů, se nazývá MuteTone a vychází z vojenského zařízení na rušení naváděných raket.

MuteToneHongkongská firma Champion Technology přišla s malým zařízením, ukrytým v jediné krabici velikosti menšího kufříku, které dokáže rušit signál sítí GSM. Pokud vás napadá otázka, proč by asi někdo chtěl rušit signál mobilní sítě, pak si stačí vzpomenout na taková místa, jako jsou kostely, nemocnice, školy. V některých prostorách je zkrátka lepší, když mobilní telefony nezvoní a neruší lidi, kterým by to mohlo být nepříjemné. Stále častěji totiž můžeme vidět různé cedule, prosící přítomné, aby vypnuli telefony nebo alespoň zrušili vyzvánění. Přesto se najdou tací, kteří taková upozornění ignorují, někdo si zas hned neuvědomí, že má mobil vypnout, a zvonění pak překvapí i jeho samotného. Rušička může tento problém snadno řešit.

V případě vězení jde naopak o to, aby nemohli odsouzení používat mobily k domlouvání se se svými komplici mimo nápravné zařízení i v něm. Vzpomeňme při této příležitosti ukrývané mobilní telefony, zabavené při nedávné razii policistů proti ukrajinským vězeňským mafiím.

Zájemci jsou

MutePhone se podle ředitele společnosti Champion Technology Paula Kana bude dobře prodávat například v arabských zemích, kde budou moci věřící instalovat zařízení do mešit, aby mobily nerušily jejich modlitby. Jedna země na Středním východě si údajně již objednala 150 000 kusů MuteTonu. Podle Kana se však může MuteTone stejně dobře prosadit i v Evropě - v kostelech, restauracích, divadlech nebo na výstavách. „Také v obchodní sféře si najde přístroj své využití, například v jednacích místnostech nebo v úřadech, kde by neměly telefony rušit jednání,“ říká Kan. O tom, že by se podobné zařízení hodilo i v české poslanecké sněmovně, jsme již psali.

Přesto však bude mít výrobce MuteTonu problémy získat zpět 30 milionů dolarů, které údajně vložil do vývoje zařízení. Bude se muset spolehnout především na vývoz, protože v samotném Hongkongu je kvůli současné legislativě poněkud ošidné rušičky instalovat. „Právně je to tak trochu šedá zóna,“ říká Kan. „Pokud se MuteTone používá na soukromém místě a signál není rušen mimo toto území, není zákon, který by něco takového zakazoval.“ Podobné je to ve většině zemí světa. Nelze pochopitelně zařízení jednoduše instalovat uprostřed rušné ulice, ale ve svém domě si můžete mobily klidně rušit.

Ve Francii se dokonce pracuje na novele zákona, která by umožnila podobná zařízení používat v muzeích a knihovnách, upozorňuje Kan. Je pravda, že například v Brazílii by se tato zařízení měla v příštím roce začít instalovat do věznic. Naproti tomu čeští dozorci jsou zatím spíš než rušičkami vybavováni detektory mobilních telefonů.

Bohužel výdaje na přetvoření vojenského zařízení na rušičku telefonů zatížily učet firmy  Champion Technology, takže je nyní nucena zlepšit svou finanční situaci. Proto je cena zařízení vcelku vysoká a poněkud tak podkopává představy Paula Kana, že by MuteTone mohla brzy mít každá restaurace a divadlo. Alespoň v České republice divadla nemívají zbytečných 1600 dolarů (60 tisíc korun), navíc by ta větší potřebovala na pokrytí celého hlediště alespoň dvě, možná i více zařízení. Ve státním rozpočtu by se však mohlo na „utišení“ mobilů ve sněmově pár desítek tisíc najít.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Další z rubriky

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Najdete na iDNES.cz