Prodeje drhnou, přesto má být iPhone XR nejprodávanějším smartphonem

  0:09aktualizováno  0:09
Ohledně nového levnějšího iPhonu XR se vyrojilo několik zpráv, podle kterých jsou jeho prodeje neuspokojivé a Apple musí tlumit jeho výrobu. I tak by se novinka od Applu měla stát nejprodávanějším smartphonem na trhu.

Globální prodeje smartphonů klesají, trh je nasycen. Problémy má řada tradičních výrobců včetně světové jedničky Samsungu, jehož letošní model Galaxy S9 vykazuje velmi špatná prodejní čísla. Se stagnací či dokonce poklesem prodejů musí bojovat i Apple. Ten očekával od nového levnějšího iPhonu XR daleko vyšší prodeje.

Fotogalerie

Přesto jsou značky, které situaci na trhu dokázaly využít a prodeje jim rostou. Čínští výrobci vsadili na masivní marketing, inovace a ceny nižší než u konkurence. Ovšem i v jejich případě nejsou úspěšné všechny značky, ale jen ty největší.  

Problémy Applu potvrzuje i analýza společnosti Strategy Analytics, podle které jsou prodeje iPhonu XR pod očekáváním výrobce. Přesto má jít o nejprodávanější iPhone v letošním čtvrtém čtvrtletí, které je pro Apple tradičně nejsilnější sezonou. 

Pokud se podíváme do minulosti, tak nové iPhony byly nejen na předvánočním trhu vždy nejprodávanějšími smartphony ze všech. V letošním prvním čtvrtletí dokonce mezi šesti globálně nejprodávanějšími smartphony byly na prvních čtyřech místech pouze iPhony.

Nejprodávanější smartphony na světě. iPhony totálně drtí konkurenci

iPhone XR by tak měl být, i přes opravdu nižší prodeje, než se očekávaly, opět nejprodávanějším smartphonem na světě. Prodávat by se měl lépe než další letošní novinky od Applu, tedy modely řady XS. U nich už je cena tak vysoká, že je model XR s o něco horší výbavou solidní alternativou za nižší cenu. 

Předvánoční prodeje by mohly Applu opět pomoci dostat se na pozici světového výrobce smartphonů číslo dva a předehnat tak Huawei. Ten se dostal před Apple už v letošním druhém čtvrletí. Huawei razí velmi agresivní strategii, ve které mu výrazně pomáhají cenově prakticky bezkonkurenční smartphony prodávané pod značkou Honor. Huawei/Honor má však nepřeberné množství modelů, a tak jednotlivé stroje nevykazují na rozdíl od celku enormní prodeje.

Nejprodávanější smartphony na světě za 1Q/2018
ModelPočet kusů (miliony)Podíl na trhu
iPhone X164,6 %
iPhone 812,53,6 %
iPhone 8 Plus8,32,4 %
iPhone 75,61,6 %
Xiaomi Redmi 5A5,41,6 %
Samsung S9+5,31,5 %

I kdyby prodeje nového iPhonu XR byly pod očekáváním, tak v Applu smutnit nemusí. Apple dávno rezignoval na počet prodaných kusů, jde mu o celkový zisk. A to nejen ze samotných iPhonů, ale i s nimi spojených služeb. Takovým obchodním modelem se nemůže pochlubit žádný jiný výrobce. Ostatní používají systém Android, a tak většina zisku ze služeb spojených s používáním těchto smartphonů v drtivé většině připadá Googlu. 

Autor:

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Samsung zuří. Klíčové patenty skládacího smartphonu mu měli prodat do Číny

Rozkládací smartphone Samsung

Vypadalo to, že Samsung bude mít se skládacími smartphony technologický náskok. Jenže teď mu hrozí, že čínská...

Porazí Huawei poprvé iPhony a Samsungy? Rozhodněte Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Další z rubriky

Apple rozjel nákupní akci. iPhone SE seženete už za 5 990 Kč

iPhone 7 Plus

Black Friday, tedy černý pátek, je tradiční období velkých slev. Apple slevové akce tradičně nenabízí. Přesto lze...

Apple už nechce být závislý. Hledá inženýry na vývoj součástek iPhonů

Apple plánuje vývoj vlastního modemu. Do té doby bude používat jednotky od...

Apple chce do budoucna omezit závislost na externích dodavatelích a pomoci má vývoj vlastního modemu. Ty dosud odebírá...

Superhuawei na iPhony výkonem nemá. I levnější XR je extratřída

Výsledky testu AnTuTu na Huawei Mate 20 Pro, iPhonu XR a iPhonu XS

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se usídlil na vrcholu žebříčku výkonu mezi chytrými telefony s Androidem. Ovšem i tak je...

Najdete na iDNES.cz