Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Internet už má doma většina Čechů

  • 6
Podle údajů Sdružení pro internetový rozvoj a Českého statistického úřadu má internetové připojení 7,3 milionu Čechů starších deseti let. Za posledních deset let se počet českých domácností s přístupem k internetu více než zdvojnásobil. Přípojku má nyní 76 % domácností, ve firemním sektoru pak 98 % společností.

Rozvoj internetu v Česku pro koncové zákazníky zpočátku brzdila nízká rychlost a vysoká cena. Zlom přišel na přelomu tisíciletí, kdy tehdejší dominantní poskytovatel připojení SPT Telecom po nátlaku veřejnosti přišel s levnějším internetovým tarifem (více se dočtete zde), ceny za internetové připojení v roce 1999 si můžete připomenout například zde. Zhruba na přelomu tisíciletí se začalo rozvíjet také obchodování na síti.

Postupně začali internet poskytovat i alternativní telefonní operátoři, kabelové televize i provozovatelé mobilních sítí. Možností, jak se připojit k síti, je nyní celá řada, čemuž odpovídá rostoucí obec uživatelů. Většina Čechů (téměř sedm milionů) se v současnosti k internetu připojuje stále přes počítač, mobil jich pro přístup využívá 3,5 milionu a 1,6 milionu si prohlíží weby přes tablet.

Nejvyšší rychlost internetových přípojek pro koncové uživatele se za posledních 20 let zvýšila pěttisíckrát. Zatímco v roce 1998 nabízel SPT Telecom digitální přípojku euroISDN s rychlostí 64 Kbit/s (více o euroISDN se dočtete zde), tak nyní stejný operátor, ovšem dnes s názvem O2 Czech Republic, nabízí prostřednictvím technologie xDSL rychlost až 80 Mbit/s (více zde). Konkurenční kabelová firma UPC má v nabídce připojení o rychlosti až 400 Mbit/s.

V roce 2015 tvořil objem internetové ekonomiky 188 miliard korun, což bylo o 15 % více než v roce 2011. Na českém HDP se tak podílela 4,1 %. Největší část internetové ekonomiky tvořil sektor informačních a komunikačních technologií s přidanou hodnotou 175,3 miliardy korun, elektronické obchodování přispělo 11 miliardami a informační a mediální sektor 1,75 dodal miliardy korun. Loni internetové obchody utržily 98 miliard korun, což je meziroční růst o 21 procent.

Internetová služba World Wide Web vznikla původně jako prostředek ke sdílení vědeckých informací. Poté, co se v 90. letech internet více rozšířil i mimo akademickou sféru, dokázal zásadně změnit způsob, jakým pracují a baví se stovky milionů lidí po celém světě. První československá instituce, České vysoké učení technické, se k internetu oficiálně připojila před 25 lety, 13. února 1992.

,