Čínské firmy drtí svět smartphonů. Huawei se dostal na dostřel Samsungu

  0:18aktualizováno  0:18
Přestože si Samsung nadále drží pozici největšího prodejce smartphonů, jeho náskok před druhým v řadě se postupně snižuje. Podle analýzy společnosti CounterPoint research ve třetím kvartálu Huawei na vedoucí Samsung ztrácel jen pět procent.

Galaxy S9+ se letos zařadil mezi nejlepší smartphony | foto: mobil.iDnes.cz, Ondřej Martinů,  Mobil.iDNES.cz

Celkem se v uplynulém čtvrtletí prodalo 380 milionů smartphonů, což znamená meziroční pokles o pět procent. Nejhůř se smartphony prodávaly v Latinské Americe, kde trh meziročně poklesl o sedm procent. 

Jediným trhem, kde se prodává stále více smartphonů, je Indie, kde odbyt dosáhl dosavadního maxima a region se stal druhým největším odbytištěm chytrých telefonů. Dosavadní druhé Spojené státy byly odsunuty na pomyslnou bronzovou pozici. Nejvíce smartphonů se prodalo v Číně, ovšem i tam odbyt pozvolna klesá, a to již páté čtvrtletí v řadě.

Téměř osmdesát procent prodaných smartphonů vzešlo z výroby deseti největších značek, zbylou pětinu, tedy asi 76 milionů telefonů, si mezi sebou rozdělilo více než šest set menších značek.

MHD Global skokanem roku

Přestože se MHD Global (Nokia) zatím neprobojoval mezi velké výrobce, oproti loňsku prodala firma o 73 procent smartphonů více.

Samsung zůstává s 19 procenty největším prodejcem, ovšem jeho tržní podíl se už čtvrtý kvartál po sobě snižuje. Výrobci se dařilo v Indii, kde v uplynulém čtvrtletí prodal historicky největší objem chytrých telefonů.

Přestože může pětiprocentní náskok před Huaweiem působit dostatečně, v absolutních číslech to znamená, že Samsung prodal jen o 19 milionů smartphonů více. Pro současnou jedničku není dobrá zpráva ani meziroční 33procentní růst, který Huawei zaznamenal. 

Tržní podíl jednotlivých výrobců za Q3/2018 (data: Counterpoint)

Huawei se na druhou příčku probojoval poprvé letos za druhý kvartál a bude zajímavé sledovat, zda si v závěru roku pozice s Applem opět neprohodí, jako tomu bylo loni. Americký gigant má nyní dvanáctiprocentní podíl.

Čtvrté místo si dělí Oppo a Xiaomi shodně s devítiprocentním tržním podílem. V těsném závěsu s osmi procenty je Vivo, které stejně jako Oppo a OnePlus patří do koncernu BBK Electronics.

V první pětce jsou tedy aktuálně čtyři čínské značky, které v součtu prodaly 40 procent všech v uvažovaném období prodaných smartphonů (152 milionů kusů).

Samsungu se nejvíce daří v Evropě a Latinské Americe

Samsung je sice jedničkou v celkovém součtu, ovšem v některých regionech se mu tolik nedaří. Paradoxně nejhůře dopadl v Asii, která čítá i jeho domovský trh, kde získal desetiprocentní tržní podíl. Na špici je tam Oppo s šestnácti procenty, v těsném závěsu jsou Huawei a Vivo (oba shodně 15 %).

V Severní Americe vede Apple s bezmála čtyřicetiprocentním dílem. Samsung je s poměrně velkým odstupem druhý. Překvapivé je vzhledem ke globálnímu umístění třetí místo pro LG, kterému náleží 17 procent tamního trhu. Neméně zajímavá je čtvrtá pozice Lenova, s osmi procenty je to jediný čínský výrobce v první pětce, kterou uzavírá Alcatel. 

Tržní podíly jednotlivých výrobců za Q3/2018 v Evropě, Latinské Americe a EMEA...
Tržní podíly jednotlivých výrobců za Q3/2018 v Asii a Severní Americe (data:...

Bezmála třetinu trhu Samsung drží v Evropě, kde si navíc před Huaweiem udržuje dostatečný náskok. Ten naopak mírně vede před Applem s 19 procenty. Xiaomi zatím uzmulo pouhá čtyři procenta, ovšem za rok může být jeho pozice, vzhledem k agresivní evropské expanzi, mnohem pevnější.

Baštou Samsungu zůstává i Latinská Amerika, kde drží 37 procent trhu a před druhým Lenovem s 15 procenty má obrovský náskok.

V oblasti EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) měl logo Samsungu každý čtvrtý prodaný smartphone, druhý byl Huawei s jedenácti procenty. Třetí a čtvrtou příčku obsadili nepříliš známí výrobci Tecno a iTel, pětku uzavírá Apple s pěti procenty.

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Takto měl vypadat smartphone v roce 2020. Je to bláznivý nápad

HTC mobile phone 2020 concept

Současný mobilní svět má jasnou podobu. Co nejkompaktnější placka s co největším displejem. Již příští rok se ovšem...

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Nejprodávanější značky v Česku. Třetí Apple se přetahuje s Xiaomi

Ilustrační snímek

Apple a Xiaomi se za třetí čtvrtletí přetahují o pozici třetí nejsilnější značky smartphonů na českém trhu. Data...

Najdete na iDNES.cz