Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změní EDGE něco v cenách připojení k internetu?

aktualizováno 
Na hřiště mobilního internetu přibydou další hráči. Na scéně se objevil T-Mobile s Oskarem a nasazují do hry svoje EDGE. Bude to znamenat další boom v mobilním internetu? Vybrali jsme pro vás různé nabídky a shrnuli jsme, co se v oblasti internetového připojení událo za poslední dva měsíce.

Posledních čtrnáct dnů se nese ve znamení nového mobilního připojení EDGE. Testuje ho jak Oskar, tak T-Mobile. T-Mobile jej ohlásil na vánoce, a  Oskar po dlouhém utajování na příští rok. Eurotel přišel na Invexu s nabídkou ADSL. Co je tedy nového od našeho posledního srovnávání cen připojení k internetu?

Akcelerujte své vytáčené připojení

Nejjednodušší připojení přes klasický modem už je na ústupu a používá se především v místech, kam ještě nedorazilo ADSL nebo jiná verze rychlého internetu. Nevýhoda tohoto způsobu surfování je v rychlosti a v ceně. Surfování ve špičce vyjde na šedesát korun za hodinu a mimo špičku na korun devatenáct. Trocha selského rozumu a jednoduché matematiky stačí k tomu, abychom určili typické využití. To je rychlé vybírání emailů a občasné surfování. 

Rychlost 56,6 kbps je srovnatelná s mobilním GPRS připojením, ale je také závislá na vytíženosti sítě. V červnu začal Volný nabízet software Volný akcelerátor, který zrychluje zobrazování stránek a stahování souborů při vytáčeném připojení. To byl asi ale jeden z posledních kroků operátorů k podpoře tohoto druhu vytáčení.

Akcelerátory začala svým zákazníkům nabízet většina poskytovatelů internetu přes dial-up. Nedávno přišel se svým software i iDnes a nebo Atlas. Telecom na svém portálu Quick nabízí ke stažení testovací verzi právě vyvíjeného akcelerátoru.

Tento software funguje tak, že si uživatel nejprve vyžádá načtení internetové stránky. Ta ale neputuje přímo do klientského počítače, ale na server, kde dojde k optimalizaci HTML kódu a komprimaci obrázků. Tento obsah je pak odeslán do klientského počítače a znovu sestaven.

Zajímavé teorie se také rozjely po představení nových tarifů Telecomu. Ten nabízí volné volání o víkendu a mimo špičku za paušál. Pokusy o připojení na neomezené připojení internet ale rázně utnul ČTÚ, když prohlásil, že připojování k internetu přes jiné číslo než s prefixem 971 je porušením číslovacího plánu.

ADSL už se dostalo i do nabídky Eurotelu

Velký posun v počtu připojených uživatelů zaznamenali operátoři především po cenových

změnách na konci května. Největší přísun nových zákazníků zaznamenal v poslední době Český Telecom, který vylepšil v srpnu svůj balíček Internet Expres. Nový Internet Expres Start s nižší rychlostí, dostal další bonus, když v září Telecom nabídl možnost čtrnáctidenní zkušební doby zdarma. Pro velký úspěch akce prodloužil operátor akční nabídku až do konce října.

Navíc se Telecom zavázal, že do konce roku zprovozní 300 přípojek vysokorychlostního širokopásmového internetu. Kromě toho teď v rámci zvyšování počtu telefonních přípojek nabízí jednu přípojku za korunu.  

Ceny ADSL klesají od května celkem pravidelně. Problém je ale v tom, že k ceně alternativního operátora je nutné ještě připočíst paušál Českému Telecomu.

Tím se i dobrá cena utopí v průměru. Nehledě na to, že dominantní operátor ve svém  Internet Expresu slučuje poplatek za ADSL i za linku. V tabulce níže můžete porovnat nabídku ADSL připojení s rychlostí 512 kbps.

Eurotel také rozšířil nabídku svých služeb pro přístup na internet o ADSL. Jak vidno, spojení s Telecomem je prospěšnější než by se zdálo. Nabízí dva tarify s rychlostmi 256/64 kbps a nebo 512/128 kbps.

K oběma tarifům přidává operátor bonusovou verzi se 60 volnými minutami pro volání z jednoho mobilního čísla. Tarif se jmenuje Eurotel Data Speed a můžete si jej aktivovat k některému ze stávajících tarifů Eurotelu.

Pro zřízení služby je nutná pevná linka od Českého Telecomu a samotné zřízení není podmíněno koupí modemu od Eurotelu. Eurotel Data Speed je v nabídce od 11. října.

  Měsíční platba Rychlost (download/upload) datový limit (GB)
Volný ADSL 808 512/128 kbps 3
Contactel - Contact ´04 871 512/128 kbps 3
ČRa Bluetone - Standard 1011 512/128 kbps 3
Nextra - ADSLink Fun 821 512/128 kbps FUP
ČTc Internet Expres 1035 512/128 kbps FUP
Tiscali ADSL Premium 1189 512/128 kbps FUP
Eurotel Data Speed 1070 512/128 kbps 3

Ceny jsou uvedeny včetně 19% DPH.
Ceny neobsahují telefonní paušál.

ADSL uživatele v současné době trápí především Fair Usage Policy (FUP), uplatňovaná operátory. Datové limity již pomalu mizí, ale nastupují různá pravidla, podle kterých se vám sníží rychlost v případě, že stáhnete více dat, než se vašemu providerovi líbí. 

GPRS se po vylepšení jmenuje EDGE

S příchodem neomezených GPRS datových tarifů pro mobilní telefony se ukázalo, jak velký je v České republice hlad po internetu. Rychlost GPRS se pohybuje mezi 50 – 80 kbps. Neomezené surfování za mesíční paušál  poskytují zatím 

jenom Eurotel a T-Mobile. Oskar nabízí GPRS balíčky, z nichž nejvýhodnější je Standard, u kterého nabízí 5 MB dat zdarma za paušál 238 korun.

Největší výhodou pomalého připojení je jeho časová a datová neomezenost. Cena pod devět set korun  a zaručená mobilita jsou výhody, které do příchodu CDMA nenabízela žádná dostupná technologie.

O tom, že se GPRS chytlo svědčí, i další krok T-Mobile, který přišel s předplacenou datovou kartou Data Unlimited.

Teď však přijde EDGE. Maximální rychlost 236,6 kbps a průměrná kolem 150 kbps je už mnohem zajímavější než skoro třikrát pomalejší GPRS. Jestliže k tomu připočítáme ještě roaming mezi GPRS a EDGE.

Dostaneme celkem výhodné mobilní připojení k internetu, se kterým už se dá nějak regulérně pracovat. Cena by měla být stejná jako u GPRS paušálů a nemusíte si kupovat speciální modem nebo novou SIM kartu. Stačí si jen vybrat některý z telefonů, který EDGE podporuje. Ty už se na našem trhu dají sehnat, i když EDGE ještě nějak plošně nefunguje.

Jak už jsme napsali, „tryskomyš“ Data Expres od Eurotelu udělala díru do světa. Během dvou měsíců si novou službu aktivovalo přes dvanáct tisíc zákazníků a jejich nárůst se pomalu ustaluje. Jak se popere s konkurenčním EDGE se uvidí při prvním ostrém souboji o vánocích, kdy ho chce spustit T-Mobile.  EDGE bude sice pomalejší, ale mnohem mobilnější a nemá tak vysoké pořizovací náklady.

Eurotel Data Expres vychází na 1070 korun měsíčně, což je v konkurenci s ostatními druhy připojení příjemná nabídka. Výhodná je i jeho mobilita, která má ale úskalí v tom, že ne celá republika je pokryta CDMA signálem. 


Název tarifu cena
Data Unlimited – T-Mobile 832,- Kč měsíčně
Twist Unlimited – T-Mobile 850,- Kč měsíčně
Data Unlimited Special – T-Mobile* 772,- Kč měsíčně
Data Nonstop - Eurotel* 832,- Kč měsíčně
Data Nonstop II - Eurotel 772,- Kč měsíčně
Data Expres - Eurotel 1070,- Kč měsíčně

Ceny jsou uvedeny včetně 19% DPH
* V ceně je 80 volných minut do vlastní sítě


Kabelový internet - Karneval versus Chello

V oblasti kabelového internetu bojují o zákazníky UPC a Karneval. O prázdninách přišel Karneval s nabídkou Turbo. Ta nabízí garantovanou rychlost 1000/150 kbps za 1290 korun. To je patrně zatím jedna z nejlevnějších nabídek připojení internetu na trhu. UPC v této cenové hladině (1224 korun) konkuruje svým programem Chello Classic, který běží rychlostí 1536/128 kbps.

Oba kabeloví provozovatelé už provozují levnější tarify, které by mohly konkurovat základním tarifům ADSL poskytovatelů. Přibylo tak chello light za 555 korun s rychlostí 256 kbps a Karneval se svým tarifem Light s rychlostí 150/50 kbps za 690 korun. Firma UPC také zrychlila svá původní připojení na 1536/128 kbps za cenu 1224 korun.

Co tedy vybrat?

Pro domácí uživatele je nejvýhodnější připojení přes kabelovou televizi. Počet jejích zákazníků je celkem veliký, ale pokrytí službou už je horší. To ADSL, díky zapojovací mánii Telecomu, je na tom lépe. Mimo hustě zalidněné lokality bychom doporučili určitě některý z GPRS tarifů a nebo CDMA, je-li pokrytí.

Výhoda CDMA je v rychlosti a mobilitě, takže jestli pohybujete s notebookem ve městě, je pro vás CDMA jasná volba. Jezdíte-li však s notebookem po celé republice, a potřebujete mít spolehlivě signál vždycky, tak bychom radili spíše GPRS nebo případně EDGE, které bude celkem rychlé, a na práci v terénu bude trochu obratnější než CDMA.

 
Jaké máte doma připojení? Už jste přešli na CDMA a co EDGE?

Autor:
Nejčtenější

Samsung Galaxy S8
Prodeje Galaxy S8 nemusí být růžové, pomoci by mohl Note 8

Samsung při zmínce o prodejích svého nového top modelu pouze sdělil, že se prodává nejlépe v historii, ale žádná čísla neuvedl. Nyní to vypadá, že prodeje...  celý článek

Bude takto vypadat nejlepší letošní nokia?
Nokia osmičkou letos nekončí. Chystá ještě lepší smartphone

Minulý týden představená Nokia 8 je první novodobou nokií, která snese srovnání s těmi nejlepšími smartphony. Vrcholem letošního roku ovšem není, prý se totiž...  celý článek

Ilustrační snímek
Chtěl se vyfotit na záchodě. Omylem vystřelil a dostal šest let

Striptýzové kluby slibují nevšední zážitky, střelba mezi ně ovšem nepatří. O takový netradiční zážitek se loni 17. prosince návštěvníkům klubu Lust ve...  celý článek

Počet objednávek na Galaxy S8 předčil dosavadní rekord předchůdce o 30 procent
Hlasový asistent Bixby vám poslouží i v Česku. Pokud mluvíte anglicky

Samsung uvolnil svého hlasového asistenta i na český trh, stále však umí jen anglicky a korejsky.  celý článek

Samsung GearFit2 Pro
Náramek dovolí plavání i potápění. Přinese i podporu Spotify

Ačkoli bude hlavní hvězdou blížící se tiskové konference Samsungu v New Yorku již sedmá generace phabletu Note, jedinou odhalenou novinkou nebude. Spolu s ním...  celý článek

Další z rubriky

Hlasová asistentka Amazon Alexa na HTC U11
Na hraní je asistentka v mobilu dobrá, ale prakticky je k ničemu

HTC při představení špičkového modelu U11 slibovalo, že nabídne i různá řešení hlasových asistentů. A přímo slibovalo Alexu od Amazonu. Ta se teď s drobnou...  celý článek

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.