Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vládo, nenech se okrást aneb nesouhlasím s redakcí Mobil.cz

Na naši přílohu o UMTS promptně zareagoval pan Švec, který s jejími závěry zásadně nesouhlasí. Domnívá se, že jsme podlehli tiskovým zprávám operátorů. Jaké tedy jsou argumenty pro to, že 20 miliard za licence je málo?
Podívejme se, jaké jsou argumenty toho, kdo žádá prodej licencí na provoz UMTS za minimálně 20 miliard korun. Text přetiskujeme bez úprav, včetně mezititulků. Pro snadnější orientaci v textu přidáváme vysvětlivky použitých zkratek:
  • KKč - tisíce korun
  • MKč - miliony korun
  • GKč - miliardy korun
  • TKč - biliony korun

Hodnota UMTS licence jinak

Tomáš Švec

V poslední době jsem si přečetl mnoho článků na téma ceny licence pro UMTS. To, že se operátoři snaží snížit cenu licencí, je pochopitelné. Nepochopitelné pro mě pak zůstává to, že většina novinářů prakticky pouze opakuje to, co operátoři tvrdí v účelových tiskových prohlášeních, místo toho, aby si vzali kalkulačku a provedli si vlastní výpočet. Korunu všemu nakonec nasadil pan Souček (Proč operátoři nechtějí evropské licence na UMTS? a Opravdu může ČR získat 20 miliard korun za UMTS?), kde zcela absurdně tvrdí, že uživatelé UMTS by museli platit cca 4000 Kč měsíčně, aby operátoři alespoň neprodělali. Náklady na provoz 4 UMTS sítí za 10 let pan Souček napočítal na cca 1 500 000 000 000 Kč (1,5TKč) Zdá se vám to absurdně mnoho? Právem. Částka je minimálně o dva řády (!!!) špatně.

Jak to vypadá finančně s GSM operátory

Pan Souček se pokusil tvrdit, že stávající operátoři mají ještě závazky z minula. To jistě platí pro Oskara, ale jak je na tom Radiomobil s Paegasem a Telecom s Eurotelem? Radiomobilu se výsledky daří tajit (minimálně přede mnou), ale data o Eurotelu lze najít díky tomu, že se jedná o dceřinou společnost Českého Telecomu. (pozn.red. výroční zprávy operátorů jsou běžně dostupné) Z výsledků je možno vyčíst, že Eurotel za rok 1998 vygeneroval zisk ve výši cca 6,5 mld Kč a v roce 1999 ve výši cca 8,5 mld Kč. S trochou nadsázky lze říct, že Eurotel má již dávno našetřeno na několik UMTS licenci. Radiomobil na tom bude srovnatelně. Jinými slovy, oba operátoři jsou schopni si licenci okamžitě koupit, a to dokonce ze zdaněných peněz a ani si nemusejí půjčovat. Problém by samozřejmě měl Oskar, ale to je o něčem trochu jiném. Oblíbenou dezinformací je poukazování na vysoké náklady za budování sítě. Ty jsou však v zisku již zahrnuty a navíc i tak odpovídají přibližně dvouletému zisku. Operátoři pouze mistrně manipulují s velkými čísly, která si málokdo dovede představit. Už ale neříkají, že velká čísla jsou nejen na straně nákladů, ale že dvojnásob velká jsou na straně výnosů.

Můj malý bussines plán na UMTS operátora

Operátoři stále skuhrají, jak jsou na tom špatně a že se jim licence nevyplatí. Pokusím se tedy nastínit, jak bych na to šel já. Předem upozorňuji, že se jedná o velmi hrubý nástřel, a proto do něj úmyslně vložím velké rezervy.

Začnu tím, že připravím základní tarif, který osloví dostatek zákazníků:

  • Měsíční paušál 1 000 Kč
  • Telefonování ve vlastní síti zcela zdarma. Možná by stačilo 10 volných minut v každé hodině - to aby se nepřetěžovala síť. Jistě by se dal najít i jiný, ale pro zákazníky stejně zajímavý model. Detaily ale teď nejsou podstatné.
  • Hovory do cizích sítí za dvojnásobek propojovacích poplatků (1-4Kč/min)
  • Pevná datová linka o rychlosti 64kbps včetně 1GB limitu v ceně paušálu.

No neměli byste o takovýto tarif zájem? Já tedy rozhodně ano. Z fleku bych ušetřil pár tisícovek za pevnou linku a nejednu stokorunu za telefonní poplatky. U Paegasu bych nezůstal ani minutu. Zdá se vám to jako čirý a nesplnitelný populismus? Proč? Stačí pouze přestat se chovat k zákazníkům tak, že mají platit co nejvíc za co nejméně služeb. Lepší strategie je poskytnout maximum služeb a vytvořit tak nabídku, kterou zákazník nemůže odmítnout, a donutit jej tak utratit víc peněz než za "jiných" podmínek.

Co je k tomu potřeba?

Nákup licence 5 000 000 000 Kč
Vybudování UMTS sítě 30 000 000 000 Kč
Roční náklady na provoz sítě a firmy 2 000 000 000 Kč

Celkové náklady za 5 let 45 000 000 000 Kč

Počet klientů 1 000 000
měsíční paušál 1 000 Kč
Celkové tržby za 5 let 60 000 000 000 Kč

Zisk po 5 letech 15 000 000 000
Zisk každý další rok 10 000 000 000

Zdá se vám to nereálné? Myslíte, že síť takto velkorysou nabídku neutáhne? Přidáme do ní 10 GKč a stále se investice vrátí dřív než za 5 let. Zdá se vám, že 2 GKč na provoz je málo? Já si to nemyslím. Nicméně stále můžeme něco přidat. Rozhodně si ale myslím, že na takovouto nabídku bych získal víc než 1 000 000 zákazníků. Dále jsem nepočítal, že ze zákazníků lze vytáhnout i více než oněch 1 000 Kč měsíčně. I když třeba ne ze všech. Třeba za přenos dat nad 1 GB. Hovory můžou být za 1 Kč/minutu a přitom nabídka bude stále velmi zajímavá a o tom, že to výrazně vylepší výsledek, snad netřeba diskutovat. Jak zpoplatníme videotelefonování? Když už telefony budou umět zobrazit "pohyblivé obrázky", tak proč do nich neposlat běžný televizní signál? To všechno jsou peníze navíc. Zjednodušeně řečeno, na straně nákladů i na straně výnosů jsou výrazné rezervy.

Pokud jste někdo ředitel solventní banky a chcete udělat dobrý obchod, tak se ozvěte. Na tomhle se nedá prodělat. Pokud se stávajícím operátorům zdá být 5 000 000 000 moc, tak ať nekupují. Nikdo je nenutí. Já to považuju za dobrou investici.

Proč dopadly některé aukce na UMTS fiaskem?

Ve světle zpráv z Evropy by bylo možné pochybovat o cenách licencí. To je ale opět chyba pohledu. Většina "aukcí" vybuchla na tom, že se operátoři dopředu dohodli a při samotné aukci už pak nebojovali. To je však neschopnost vlád uspořádat jasnou a transparentní aukci. Pokud jsou dopředu známi účastníci aukce, tak se není moc co divit. Aukce není ani o tom, že vláda vyhlásí, že chce XY mld. a basta. Představte si aukční síň, kde se draží obraz. Aukce se zúčastní omezený počet zájemců, a přitom je známo, že prodávající prostě MUSÍ dřív nebo později prodat. Jak to může skončit? Špatně. Aukce je o tom, že zájemci mezi sebou bojují. Všichni něco moc chtějí a zároveň nechtějí, aby to získal ten druhý. Jinak to nemá smysl. Nemůže to dobře skončit. Přitom není nic jednoduššího než dopředu stanovit závazná (a reálná) pravidla, která musí splnit každý "vydražitel", a pak prostě bez jakýchkoliv diskusí přidělit licenci tomu, kdo dá nejvíc, ať už to bude jakákoliv suma. Pokud se někdo pokusí licenci koupit nečistě příliš lacino, však on už se najde někdo, kdo dá víc. Další, s prominutím, pitomost je vytvořit pro 3 ze 4 vítězů nápadně výhodnější podmínky a pak očekávat, že o to 4. místo bude kdovíjaká rvačka. Dát někomu licenci zadarmo (ET,RM) nebo skoro zadarmo (OS). Nechat jej vydělat si na budoucí síť a tu mu pak za zvýhodněných podmínek (asi jako odškodnění za utrpěný zisk) přidělit. To je také ukázková cesta do pekel. Už jenom čekám, kolik Železný dostane za to, že se obětuje a nechá si prodloužit licenci na televizní vysílání.

Co by bylo ideální pro stávající operátory?

To je jednoduché. Žádné UMTS licence nepřidělovat. GSM sítě jsou prakticky vybudované a teď ponesou každému cca 10 GKč bezpracného zisku ročně. Časem zavedeme GPRS s cenou 30 000 Kč za GB dat. Každý rok pak slevíme 10%. V roce 2010 začne testovací provoz CellBroadcastingu. Když budeme muset, tak v roce 2020 zprovozníme informace o cenách hovorů (AoC).

Prostě pohoda, veget. Mezi sebou se vždycky nějak dohodneme. Hlavně ne cenovou válku. Tu přece nechce nikdo. Myslím, že je jasné, v čím zájmu bude UMTS licence co nejvíce oddalovat.

Komentář redakce:

Respektujeme samozřejmě názor autora, leč nesouhlasíme s ním. Především proto, že své závěry staví na odhadech, které nevycházejí z reálných údajů.
Například zcela opomíná skutečnost, že síla technologie UMTS má spočívat především v přenosové rychlosti a možnostech, které rychlost přináší. Proto bude ještě dlouho skupina uživatelů UMTS méně početná než skupina uživatelů GSM, kterým většinou stačí pouze přenos hlasu a práce s textovými zprávami. To významně zpochybňuje odhad milionu uživatelů u každého operátora.
Bohužel ani další čísla uváděná v textu nemají podklad ve zjištěných faktech. Odhady investiční náročnosti výstavby sítě jsou běžně dostupné. Nevycházejí přitom jen z tiskových zpráv operátorů, jak nám autor podsouvá, ale i z údajů dodavatelů technologie. Stejně tak na nejistou návratnost investic do UMTS poukazují nejen operátoři a analytici poradenských společností, ale také banky, které operátorům půjčují peníze.
Bohužel autor není sám, kdo k udělování licencí na provoz UMTS přistupuje spíše emotivně. Kvůli tomu zřejmě vznikl nejeden podobně jednostranný pohled na celou problematiku.

Autor:
  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Továrny na iPhony zejí prázdnotou, Apple z nich utekl

7. května 2024

Čínské továrny Foxconnu, kde se ještě donedávna vyráběly iPhony, nyní připomínají „města duchů“....

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

Kulturní ikona. Slavná nokia se po 25 letech vrací v novém provedení

10. května 2024  7:02

Zanedlouho se do prodeje dostane reinkarnace legendární nokie, která měla velký podíl na rozvoji...

Měl by to být hit českého trhu. Nadchne foťákem a funkcemi

10. května 2024

Google začíná v Česku prodávat smartphony Pixel. Firma k tomu v Praze uspořádala vlastní akci, na...

O2 arena, jak ji neuvidíte. Tady zařizují, abyste z hokeje poslali fotku

9. května 2024

Už v pátek vypukne v Praze a Ostravě boj o titul hokejového mistra světa. Pražská utkání hostí...

Cenově výhodný Pixel 8a má dobrou výbavu. Hned ho koupíte i v Česku

8. května 2024  7:02

Google představil svůj nový smartphone Pixel 8a. Je to pokračovatel výhodné série smartphonů, u...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...