Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zvyšte výdrž baterie smartphonu s Androidem na maximum

aktualizováno 
Známe několik tipů a aplikací, díky kterým baterie vašich smartphonů s Androidem vydrží podstatně déle. Kromě řízené deaktivace datových přenosů se zaměříme na snížení výkonu procesoru a jasu displeje.

Tipy pro větší výdrž vašeho smartphonu s operačním systémem Google Android | foto: gawkerassets.com

Smartphony přicházejí se stále rychlejšími procesory, větší pamětí a roste také úhlopříčka použitých displejů. Přibývá aplikací s permanentním připojením k internetu. Přitom právě výdrž je největším problémem dnešních smartphonů. Při využívání funkcí, které chytré telefony nabízejí, se totiž častokrát jen obtížně dostanete na víc než jeden den zátěže.

Připravili jsme proto několik tipů, které dokážou výdrž telefonu na jedno nabití aspoň o kousek zvýšit. To se ovšem projeví i na uživatelském komfortu. Uskrovnit se budou muset zejména aplikace, které se neobejdou bez připojení k internetu.

APNDroid

V jednoduchosti je síla, platí pro aplikaci APN Droid od českého tvůrce Martina Adámka. První verze přišla krátce po příchodu T-Mobile G1 na náš trh, kdy se ukázalo, že si Google Android žije trochu vlastním životem a k internetu se připojuje prakticky neustále. To byl tehdy problém zejména pro uživatele bez datového tarifu.
Díky této utilitě lze veškeré datové přenosy dvěma kliknutími zcela vypnout, což oceníte nejen v zahraničí bez datového tarifu, ale i při téměř vybité baterii. Placená verze za 13 Kč nabízí více možností (vypnout 3G, nechat aktivní GPRS/EDGE).

Hodnocení:Výborná a jednoduchá utilita k okamžité deaktivaci datových přenosů.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: rychle vypne datové přenosy
MÍNUSY: podrobnější nastavení jen u placené verze

SetCPU

Ačkoliv čipy často takt uzpůsobují aktuální zátěži, dnešních až 1,2 GHz je pro drtivou většinu úkonů zbytečně předimenzovaná frekvence. Jednoznačně nejlepším nástrojem k přidušení procesoru je SetCPU.
V přehledném prostředí lze nastavit minimální i maximální frekvenci. Vytvořit lze také rozličné profily, např. pokud klesne zůstatek energie baterie pod 50 %, pak snížit maximální takt na 600 nebo 300 MHz. V praxi se nám u telefonu s 1 GHz procesorem osvědčilo snížení taktu na 800 MHz, kdy snížení rychlosti prakticky není znát. Permanentní omezení na 600 MHz již znamená citelně nižší odběr a tím i větší výdrž baterie.
Nevýhodou je, že SetCPU lze provozovat pouze na telefonech s právy Root. Ono "rootnutí" je dnes velmi jednoduché, zároveň však platí, že tento zákrok provádíte na vlastní riziko a redakce Mobil.cz nenese odpovědnost za možné problémy či poškození vašich přístrojů.

Hodnocení: Výborný nástroj k omezení frekvence procesoru při plném vytížení. Chování čipu lze podrobně nastavit i pomocí několika profilů.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: NE
Cena: 34 Kč
PLUSY: efektivní nástroj k přiškrcení maximálního taktu procesoru, zvýšení výdrže je opravdu znát, možnost tvořit profily chování CPU
MÍNUSY: vyžaduje práva Root, placené

Juice Defender

Aplikace využívá několik módů k omezení bezdrátových modulů.
V kartě "status" je nejdříve nutné aplikaci aktivovat a následně zvolit některý z profilů. Agresivní vypne veškeré datové přenosy k maximalizaci výdrže, vyvážený by měl výdrž zvýšit téměř bez snížení uživatelského komfortu.
Zajímavější je profil, kde je možné podrobněji definovat omezení mobilních dat, wi-fi modulu i aplikací, které k běhu potřebují internetové připojení. Nastavit lze také noční režim, důležitým parametrem je interval, při kterém se i při vypnutých mobilních datech naváže spojení a dojde k synchronizaci emailového účtu nebo nastavených sociálních sítí.
Placená verze (65 Kč) nabízí rozšířenou funkcionalitu a slibuje i větší stabilitu, ačkoli jsme problémy s padáním betaverze nezaznamenali.

Hodnocení: Komplexní nástroj k nastavení chování bezdrátových modulů nabízí i nastavení časového intervalu k synchronizaci aplikací na pozadí.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: podrobné nastavení chování bezdrátových modulů, aktuální nastavení signalizuje ikona ve stavové liště
MÍNUSY: propracovanější verze je placená

Screen Filter

Výrobci dnes používají hned několik typů zobrazovací panelů. Kromě nejběžnějších LCD TFT jsou na trhu AMOLED a Super AMOLED (Plus), dále Super LCD od Sony nebo IPS LCD od LG.
Zatímco některé při nastaveném minimálním jasu září až moc, u jiných je čitelnost při takovém nastavení horší i v interiéru. Řešením je jednoduchá utilita Smart filter, kde si jednoduše nastavíte požadovaný jas v rozmezí 0 - 100 % a tuto nastavenou hodnotu kdykoli aktivujete klepnutím na zkratku aplikace na ploše. Opětovným klepnutím je nastavený režim vypnut a jas se opět řídí systémovým nastavením.

Hodnocení: Jednoduchý nástroj k rychlému nastavení nižšího jasu, než nabízí samotný systém.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: možnost nastavit libovolnou hodnotu jasu, aktivace/deaktivace jedním klepnutím
MÍNUSY: chybí možnost tvorby profilů (nastavit na noční hodinu nižší jas, přes den vyšší)

Battery Dr. to save battery

Každou baterii je třeba v počátku používání formovat, tedy zajistit nejméně 3 – 5 cyklů vybití a úplného nabití. O správné dodržování takových cyklů se postará právě Battery Doctor, stačí mít tuto aplikaci spuštěnou na pozadí. V takovém případě uživatele vyzve k připojení nabíječky, pokud zůstatek energie v článku klesne pod 20 %. Plné nabití pak hlásí zvukovou signalizací.
A podle reakcí uživatelů to skutečně funguje, uživatelé hlásí nárůst výdrže až o 30 %. Kromě toho aplikace důsledně sleduje stav baterie (teplotu, zbývající energii, typ i její vytěžování voláním nebo přehráváním médií).
Vyjma této jsou ve spodní liště další tři záložky, druhá sleduje počet nabíjecích cyklů, ve třetí můžete obsluhovat nejen bezdrátové moduly, ale také měnit dobu podsvícení displeje, hlasitost zvonění nebo autorotaci displeje. Poslední záložka slouží jako správce úloh.

Hodnocení:Povedený nástroj ke zformování baterie ve vašem smartphonu. Kromě detailní statistiky akumulátoru umožňuje ovládat bezdrátové moduly a slouží i jako správce úloh.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: dbá na úplné cykly vybití – nabití, správce úloh i bezdrátových modulů, detailní statistiky baterie

Další tipy pro maximální výdrž baterie:

 • vypněte data na pozadí (Nastavení - Účty a synchronizace - Data na pozadí)
  Pokud nepotřebuje stahovat velké balíky dat, vypněte 3G a používejte GPRS/EDGE
 • synchronizaci emailových účtu nastavte na delší časové intervaly (30 minut, hodina). Okamžité doručování (push), které podporují firemní účty na Exchange serverech, ale také GMail nebo Hotmail, vysává baterii nejvíce
 • totéž platí o synchronizaci sociálních služeb, zejména oblíbeného Facebooku a Twitteru nebo widgetu pro předpověď počasí. I v tomto případě je stahování nových dat třeba každých 15 minut vcelku zbytečné
 • vypněte zjišťování polohy pomocí základnových stanic a wi-fi sítí (Nastavení - Umístění - Zaměření přes bezdrátové sítě)
 • používejte správce úloh a nepotřebné aplikace zavírejte, čímž ulehčíte operační paměti. Ideálním nástrojem je k tomu Advenced task killer, který navíc umožňuje automatické zavírání nepoužívaných aplikací po určitém časovém intervalu
 • nepotřebné aplikace z telefonu odinstalujte
 • minimalizujte počet aktivních widgetů na ploše na nezbytné minimum
 • nepoužívejte animovaná pozadí na ploše
 • vyhněte se automatické regulaci jasu. Jakkoli je to pohodlné, čidlo je většinou až příliš velkorysé a displej zbytečně září. Je to právě displej, který je největším žroutem baterie
 • K rychlé regulaci jasu, ovládání synchronizace, GPS a bezdrátových modulů používejte šikovný widget s nešikovným názvem "Ovládací prvek napájení"

Pokud často cestujete, určitě byste měli pouvažovat o zakoupení externího zdroje elektrické energie, vyhledávané jsou výrobky značky Power Traveller. Pro valnou většinu smartphonů jsou na trhu dostupné také baterie s větší kapacitou, než jsou ty dodávané výrobcem. V takových případech se ale rozhodněte vyhněte levným bateriím neznámých výrobců a dejte přednost zavedeným značkám. Velmi dobrou pověst mají baterie Mugen Power, kde si ale za kvalitu docela připlatíte, o něco levněji vyjdou akumulátory značky Seidio. 

Nejčtenější

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Nikam nevolali, přesto mají platit tisíce. Oškubala je „astro aplikace“

Tváří se jako rozšíření oblíbené mobilní hry, ve skutečnosti však ukrývá škodlivý kód. Ten bez vědomí uživatele uskutečňuje hovory na audiotexové linky, které...  celý článek

Logo aplikace Sarahah
Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních týdnech těší velké oblibě, zahaluje ji také...  celý článek

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet
Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad každým snímkem jako kdysi. Doby, kdy se...  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.