Zrychluje Telecom telefonické připojení k internetu?

  • 30
Nový standard V.92 slibuje uživatelům Quicku rychlejší přístup na internet. Skutečné zrychlení internetu by však přinesly úplně jiné technologie.
Český Telecom letos na jaře vydal tiskovou zprávu, ve které se chlubí rychlejším sestavením datového spojení u služby Quick. Zrychlení by měli uživatelé Quicku dosáhnout díky nové technologii V.92 pro vytáčené připojení k internetu, která na většině přístupových bodů Telecomu nahradila starší standard V.90. Ukazuje se však, že přínosy V.92 jsou spíše zanedbatelné a pro mnoho uživatelů zcela nedostupné. Technická řešení pro skutečné a výrazné zrychlení přístupu na internet jsou přitom k dispozici i na našem trhu. Mimo jiné i v nabídce Eurotelu, dceřiné společnosti Telecomu. Mobilní operátor tak opět předběhl svého vlastníka.

V.92 jako evoluce modemů

Standard V.92 schválila Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) jako následníka a náhradu rozšířeného standardu V.90. Přináší několik novinek, většina z nich by měla zrychlovat datovou komunikaci. Modemy standardu V.92 jsou schopny si zapamatovat fyzické parametry telefonní linky, navázání dalšího spojení mezi stejnými modemy se tak díky funkci Quick Connect může zkrátit z 25 sekund (ukázka pro V.90 ve formátu WAV) na 12 sekund (ukázka pro V.92 ve formátu WAV). Fyzická rychlost přenosu dat směrem od klienta byla zrychlena až na rychlost 48 kb/s díky modulaci PCM a rychlost přenosu dat může ještě vzrůst díky novému standardu datové komprese V.44. Tento standard původně vyvinula firma Hughes Network System původně pro satelitní komunikaci a v roce 1999 jej navrhla jako alternativu tehdejšího standardu V.42bis.

Rychlejší navázání spojení je jistě příjemné, jeho celkový přínos je však marginální. Zrychlení směrem od klienta může být užitečné při vystavování obrázků z digitálního fotoaparátu na webové stránky, není však příliš platné při surfování po internetu či stahování elektronické pošty. Zdálo by se, že největší přínos může přinést vylepšený kompresní algoritmus standardu V.44. Implementace V.44 však není povinnou součástí standardu V.92, a i když modem umí V.44 využívat, není ještě vyhráno. Kompresní algoritmus byl totiž u V.44 navržen tak, aby při implementaci do jednoduché čipové sady modemu nevyžadoval příliš mnoho operační paměti ani příliš velký výkon procesoru.

Ne každý modem je hardwarově a softwarově vybaven pro používání standardu V.92. Některé modemy je možno povýšit z V.90 na V.92 změnou firmware, k tomu je však nutné aktivní přispění uživatelů. Český Telecom uvádí, že technologií V.92 je pokryta většina jeho přístupových bodů a využívá ji asi 30 procent zákazníků. Celkově technologii V.92 podporuje v současné době polovina modemů nabízených na českém trhu.

Život je jinde

Čeští uživatelé mobilního připojení k internetu mají k dispozici účinnější technolgie pro zrychlení přenosu dat než uživatelé Quicku. T-Mobile nabízí již delší dobu služby GPRSpeed a GPRSpeed Plus. Tyto služby optimalizují přenosový protokol mezi klientem a internetem, komprimují přenášený obsah, upravují kód HTML pro efektivní přenos při zachování jeho informační hodnoty, umí volitelně blokovat některé části obsahu, jako jsou obrázky, animace či videa, a zvládají také ztrátovou kompresi obrázků. Na trhu jsou k dipozici pro optimalizaci datových přenosů také služby třetích stran a letos na jaře uvedl také Eurotel na trh služby Eurotel Akcelerator a Eurotel Akcelerator Plus.

Ve světě optimalizují datové přenosy stejnými nebo obdobnými technologiemi zejména poskytovatelé vytáčeného připojení k internetu, asi nejznámější jsou služby AOL TopSpeed, Earthlink Plus a NetZero HiSpeed. Výsledky nezávislého testu těchto služeb a jejich srovnání s rychlostí běžného modemového spojení naleznete v tomto dokumentu (formát PDF),

Operátoři mají pro zrychlování internetu k dispozici technologie AcceleNet firmy Intelligent Compression Technologies, NettGain firmy Flash Networks či Propel Accelerator firmy Propel Software Corporation.

Ve Spojených státech je akcelerace dial-upu jednou z hlavních zbraní v konkurenčním boji. Situace v České republice je specifická tím, že většina uživatelů hradí vytáčené připojení po minutách, neplatí tedy pevný měsíční poplatek a není vázána dlouhodobým kontraktem. Výsledkem je téměř naprostá komoditizace vytáčeného připojení a operátoři spíše válčí s Telecomem o poměr rozdělování minutových poplatků nebo pořádají spotřebitelské soutěže, než aby přicházeli s kvalitativně odlišnou nabídkou.

Broadband a štábní kultura

Optimalizace datového přenosu na rychlost má větší smysl u vytáčeného spojení či GPRSnež u širokopásmového připojení (broadband), jaké je k dispozici pomocí ADSL či rozvodů kabelové televize. Vyšší fyzická rychlost spojení znamená větší nároky na výpočetní výkon serverové části akcelerátoru, je protojednodušší a levnější uživatelům jednoduše nastavit vyšší rychlost. Problémem jsou tak spíše nekompetentní tvůrci webového obsahu, jehož sthování dokáže zcela zbytečně zahltit i broadband. Odstrašujícím příkladem byl v době psané tohoto článku nový portál Starzone.cz Českého Telecomu, kde malá fotografie o rozměru 295 krát 196 pixelů zabrala 112 kilobajtů. Pracovníci Telecomu totiž fotografie na web Starzone.cz s oblibou ukladají v bezeztrátovém formatu PNG, a zřejmě se domnívají, na vhodnější formát JPEG převedou fotografii pouhou změnou přípony souboru. Jak se můžeme snadno přesvědčit, při použití skutečného formátu JPEG a standardního stupně komprese používaného pro publikování fotografií na webu (kvalita 60 az 70) se může objem přenášených dat snížit více než čtrnáctkrát, na necelých 8 kilobajtů.

Domníváte se, že čeští poskytovatelé vytáčeného přístupu k internetu zavedou technologie pro zrychlení přístupu? Mají tyto technologie pro vás vůbec smysl? Své názory a postřehy můžete psát do diskuse pod článkem.