Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zrychlete své připojení k internetu. Používejte ADSL.

aktualizováno 
Už vás nebaví pomalé modemové připojení k internetu? Tak se podívejte na nejmodernější technologii ADSL, zvládající po běžných telefonních linkách Českého Telecomu přenášet data rychlostí až 512 kbps. Nevěříte?

Každý, kdo se připojuje k internetu prostřednictvím vytáčeného připojení, nezávisle na tom, zdali se jedná o běžnou analogovou linku, nebo jeden kanál ISDN, dříve či později zjistí, že pro opravdové surfování to zdaleka nestačí. Stránky s rozměrnými prvky grafiky jsou s dobou načítání za samou hranicí únosnosti a o rozumném stahování videa nemůže být téměř řeč. Do jisté míry má tedy vyhráno jen ten, kdo vlastní přípojku kabelové televize s rozvody podporujícími přenos dat. Rychlost 128 kbps ve směru k uživateli se zdá pro většinu účelů dostatečná.

98/99 xdslobr1

Velkou konkurencí tohoto přístupu k internetu se bezpochyby stane u nás nově zaváděná a ve vyspělých evropských zemích běžně používaná technologie ADSL (pro detailní technické informace ). Její základní koncepce byla vytvořena začátkem devadesátých let, přičemž od samého začátku vývoje se koncipovala pro použití na běžných telefonních linkách. Svým pojetím je ale zcela odlišná od současné digitální sítě ISDN, a nelze ji tedy s tímto standardem rozumně srovnávat.

Základem celého systému jsou především velmi složité modemy, jejichž funkce doplňuje na straně uživatele tzv. splitter neboli oddělovač standardních telefonních služeb od datového toku. Tím, že oba typy přenosů musí jít v metalickém páru současně, ovšem ve zcela odlišných frekvenčních pásmech, je jeho přítomnost nezbytná. V praxi si ho můžeme představit jako rozdvojovač, který jednu část signálu nezměněně posílá do připojeného ADSL modemu a z druhé, určené pro telefon, odfiltrovává přes dolní propust data.

Český Telecom zvolil pro svou síť jednu z nejvýkonnějších, ale také nejkomplikovanějších modulací, DMT (Discrete Multi-Tone=diskrétní multitónová), která je schopna dosáhnout teoretického maxima v podobě 9 Mbps k uživateli, respektive 640 kbps v opačném směru. Díky možnosti sledování střední hodnoty odstupu signál/šum lze dynamicky upravovat přenosovou rychlost, což je velmi důležité pro nasazování ADSL na vedení s různými parametry (v praxi nezbytné) a vůbec pro minimalizaci nežádoucího šumu. Modulace byla rovněž navrhována pro frekvenční multiplexování (sdružování) většího počtu uživatelů v jednom přenosovém kanálu, přičemž každému koncovému zákazníkovi může být přiděleno i více takto vytvořených subkanálů. Výsledná přenosová rychlost tedy závisí na konkrétním návrhu sítě.

V našich končinách se v komerčním provozu počítá s variantami používanými v právě probíhajících testech, tzn. s přenosovými rychlosti 256 kbps k uživateli (downstream) / 64 kbps k síti (upstream), respektive 512 kbps / 128 kbps. Podle tiskového oddělení Českého Telecomu jsou další služby připravovány, ale jejich konkrétní znění zatím není volně k dispozici. Podíváme-li se však do nabídky operátorů zemí, kde již ADSL běžně používají, můžeme si udělat alespoň základní představu o dalších variantách komerčního provozu. Lze předpokládat, že to budou nejen tarify pro různě vytížené uživatele, ale také vyšší přenosové rychlosti, s největší pravděpodobností v rozmezí 500 kbps - 2 Mbps downstream / 250 kbps upstream.

Alcatel Speed Touch Home 1000

Přípojku ADSL vám zatím mohou nainstalovat jen vyškolení technici, ovšem do budoucna se počítá také s vytvořením tzv. samoinstalačních balíčků. Jisté změny nastanou také v portfoliu nabízených modemů. V testovacím provozu jsou používány přístroje Alcatel Speed Touch Home 1000, které vyžadují přítomnost síťové karty v počítači, což pro mnoho uživatelů není úplně ideální. Na světových trzích je však dostatek modemů určených rovněž buď přímo pro sběrnici, popřípadě pro USB port, takže spolu s komerčním provozem se můžeme těšit i na mnohem zajímavější produkty.

Bohužel, obdobně jako u většiny progresivních technologií budou znevýhodněni občané bydlící v lokalitách s malým počtem obyvatel. Přestože Český Telecom plánuje služby ADSL rozšířit i mimo hlavní město, lze si jen těžko představit, že drahé technologické vybavení bude instalovat do míst s nízkou penetrací. Proti vesnicím navíc hovoří i samotné ADSL, neboť pro jeho instalaci je nutné dodržet maximální vzdálenost od telefonní ústředny, která by neměla být delší než 4,2 km.

Rozšíření ADSL v komerčním provozu nakonec ovlivní především cena. Pokud se inspirujeme operátory v zahraničí, pak by základní měsíční paušál pro přenosovou rychlost 256 kbps downstream s bezplatnými 170 MB přenesených dat měl být nabízen v rozmezí 700-1 200 Kč. Na komerční provoz i uvedení skutečných cen si však v síti Českého Telecomu ještě chvíli počkáme, nejdříve do začátku příštího roku.Témata: ISDN, pevné, Alcatel, Rozvod, USB

Nejčtenější

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Luxusní mechanické hodinky jsou opravdu chytré. Mají speciální nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz