Zrodí se nová mobilní síť? Microsoft má své plány!

aktualizováno 
Jak to tak vypadá, řada firem stále hledá nové možnosti, jak vystavit moderní mobilní síť. Kromě CDMA sítí na frekvencích kolem 450 MHz, které rostou v Evropě jak houby po dešti, by se tak mohla zrodit další mobilní technologie. Svědčí o tom nová aktivita Microsoftu a jeho partnerů.
Chystají Microsoft a Google úplně nové mobilní služby?

Chystají Microsoft a Google úplně nové mobilní služby? | foto: Plymer Vision

Rozvíjející se mobilní trh je velkým lákadlem. Pro řadu firem téměř neodolatelným. Navíc nové technologie otevírají řadu dalších možností. Stále častěji se proto setkáváme s pokusy, jak do tohoto zajímavého byznysu proniknout.

Nedávno přinesly americké noviny zprávu o tom, že skupina technologických firem – patří do ní mimo jiné Microsoft, Google, Dell, Hewlett-Packard, Intel či Philips – požádala americký regulační úřad FCC o souhlas s testováním nového zařízení „v bílém místě“ frekvenčního spektra.

Možná se ptáte, kde se prázdné místo v poměrně nacpaném frekvenčním pásmu vzalo. Říká se tomu digitální dividenda – jde o frekvence, které se uvolní v souvislosti s přechodem na digitální televizní vysílání. To využívá frekvenční spektrum trochu jinak, takže část frekvencí se uvolní pro další využití.

Zájemců je samozřejmě mnoho, na druhou stranu vytvořit nové zařízení, které by fungovalo třeba na nižších frekvencích než všechny dosud používané mobilní sítě by mohlo být zajímavé.


        Cellular Book

Elektronické knihy nejsou úplnou novinkou, ale nová síť a nová technologie by mohla jejich rozvoj podpořit.

Platí totiž známé pravidlo o tom, že čím nižší frekvence, tím jednodušší je budování rozumného pokrytí. Přitom postupné utlumení analogového vysílání je trendem prakticky v celém rozvinutém světě. Pokud by se podobný pokus o nové využití těchto pásem pro mobilní účely skutečně zrodil, jistě by se brzy objevil výrobce, který by pro tyto frekvence upravil některou ze známých technologií – potenciální trh je totiž poměrně velký.

Navíc všechny firmy, o jejichž účasti ve skupině se ví, jsou v poslední době hodně aktivní. Google své záměry proniknout do mobilů bere hodně vážně a v posledních týdnech ohlásil několik důležitých partnerství. Microsoft a ostatní se zatím pohybují zejména v oblasti smartphonů. Dá se tedy očekávat, že by se nejednalo o další mobilní síť pro přenos hlasu.

Zejména Microsoft a Google dávají totiž v poslední době stále častěji najevo, že nejsou příliš spokojeni s tím, že jejich technologie využívají další hráči na mobilním trhu, aniž by jim to přineslo adekvátní zisk. Místo pro mobilní síť poskytující třeba přístup k webu, e-mailům, zpravodajství a dalším službám tu určitě je.

Jednou z hlavních překážek rozvoje třeba mobilního zpravodajství, a vlastně mobilního internetu obecně, jsou poplatky za přenesená data. Představa, že člověk zaplatí třeba 500 Kč měsíčně za to, aby si mohl přes mobil číst noviny, se řadě uživatelů nelíbí. Pokud by se ale podařilo vytvořit nový koncept s nějakou paušální cenou, a ještě k tomu nabídnout zařízení, na kterém by čtení bylo pohodlné, téměř jistě by se našla řada potencionálních zákazníků.

Ostatně právě předplatné novin je v japonských 3G sítích jednou z nejpopulárnějších služeb. Uvidíme tedy, jak se bude situace dále vyvíjet. FCC prozatím vyzvalo všechny dotčené firmy, aby dodaly prototypy k dalšímu testování. Jakmile se nám podaří zjistit další informace, budeme vás informovat.

Autor:

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Vyhraje Mobil roku opět Samsung? Rozhodněte a hlasujte

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený...

Další z rubriky

Miliony mobilů končí v šuplících, kvůli vzpomínkám se jich nechceme zbavit

Ilustrační snímek

V českých domácnostech se podle odhadů nachází zhruba deset milionů nepoužívaných mobilů. Majitelé je do šuplíků...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Čínské firmy drtí svět smartphonů. Huawei se dostal na dostřel Samsungu

Galaxy S9+ se letos zařadil mezi nejlepší smartphony

Přestože si Samsung nadále drží pozici největšího prodejce smartphonů, jeho náskok před druhým v řadě se postupně...

Najdete na iDNES.cz