Zrakově postižený pár vyvinul mobilní aplikaci pro nevidomé

  • 11
Zrakově postižený manželský pár z Velké Británie vyvinul speciální software, který usnadní život stejně hendikepovaným osobám. Přednostmi mobilní aplikace jsou velká tlačítka, hlasový asistent a její široké využití. Vývoj trval rok a půl a výtěžek z prodeje poputuje na charitativní účely.

Roger a Margaret Wilson-Hindsovi z neziskové organizace Screenreader.net nebyli spokojeni s nabídkou aplikací pro zrakově postižené uživatele iPhonů. Proto se pustili do vývoje vlastního softwaru pro telefony s operačním systémem Android (ve verzích 2.1 a vyšších), který by měl ve srovnání s již dostupnými aplikacemi výrazněji usnadnit každodenní život zrakově postižených osob.

"Cílem je integrace všech aplikací, které mohou nevidomým osobám jakkoli pomáhat, když se chystají ven, cestují, opouštějí domov. Telefon k vám v těchto momentech mluví, když se dotknete displeje. Tlačítka na něm jsou veliká a vyberete si i barvu, kterou vaše oko zachytí," řekl Roger o aplikaci, jejíž vývoj trval 18 měsíců. Testování zkušební verze se zúčastnily čtyři desítky zrakově postižených osob a konečnou podobu Roger konzultoval s počítačovým expertem.

Aplikace Georgie, která byla pojmenována po Margaretině prvním vodícím psovi, zaznamenala od 12. července v aplikačním obchodě Google Play již přes 500 stažení. Roger věří, že ještě letos se podaří prolomit dvoutisícovou hranici. Plná verze je po dobu 14 dnů k bezplatnému vyzkoušení, poté přijde na 150 liber, přibližně tedy 4 700 korun. Finanční prostředky získané prodejem věnuje Screenreader.net na charitativní účely pro nevidomé a zrakově postižené osoby.

Prostřednictvím hlasového asistenta informuje aplikace zrakově postižené uživatele chytrých telefonů například o detailech kontaktů či uskutečněných hovorů, ulehčí jim volání nebo umožní i odeslání textové zprávy. Jejím prostřednictvím si mohou vyhledat například nejbližší autobusové spojení, zavolat taxi, informovat se o předpovědi počasí či aktuálním dění ve světě, pořídit fotografie a následně je dokonce sdílet na sociálních sítích nebo získat informace o místě, kde se aktuálně nacházejí.

"Když je větrno, lehko ztratíte orientaci. Můžete sice zastavit a zeptat se někoho, ale když kolem vás není ani živáčka, jste zmateni. Neotočila jsem se náhodou? Tohle dilema vám pomůže vyřešit kompas v telefonu, kterého se můžete zeptat. A to je úžasné. Všechny funkce vskutku pomáhají snížit stres z cestování," popsala strasti zrakově postižených osob a přínos aplikace Margaret.

Součástí Georgie je také funkce volání o pomoc, která přijde uživateli vhod ve chvíli, kdy se ztratí v neznámém prostředí. Osoba na předvoleném čísle obdrží fotografii či se jí na mapě v telefonu zobrazí přesná pozice volajícího. "Pomoc je tak na dosah velmi rychle," dodal Roger.

Ve svém dalším projektu by manželé Wilson-Hindsovi rádi představili pěší verzi map pro nevidomé. "Chceme s pomocí chodců vytvořit speciální pěší verzi map, kdy Google Maps budou po zadání cíle uživatele prostřednictvím telefonu informovat, kolik kroků musí udělat, než bude měnit směr své chůze," informoval Roger.