Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zprávy MMS budou za pár měsíců i u nás

aktualizováno 
T-Mobile spustí v ČR službu multimediálních MMS zpráv již za několik měsíců. V článku přinášíme současné ceny za odeslání MMS zpráv u ostatních operátorů A1-Mobilkom (Rakousko) one2one (Británie) a Westel (Maďarsko), u kterých je tato služba již několik týdnů v provozu. Nezapomněli jsme ani na další podrobnosti o této progresivní službě.

Od začátku června 2002 mohou uživatelé předplacených karet a paušálních programů rakouského operátora A1-Mobilkom a anglického one2one posílat a přijímat multimediální zprávy MMS (Multimedia Messaging Service. Telefonní operátor Westel (Maďarsko) službu MMS zpráv spustil o dva týdny dříve. Uvedení této služby vzniklo ve spolupráci s firmou Sony Ericsson, která nabízí jako jediná komerčně dostupný mobilní telefon Ericsson T68i, jenž podporuje příjem a odesílání multimediálních zpráv MMS. 

MMS jsou multimediální zprávy, jimiž se dají posílat fotografie, obrázky ve formátech JPEG, GIF nebo odesílat multimediální textové zprávy anebo zvukové zprávy ve formátech MP3, MIDI, WAV.
Velikost MMS zpráv může být od 2kbyte do 30kbyte. Velikost jedné klasické SMS je přitom maximálně 140byte.
Paměť v současně komerčně dostupném telefonu Sony Ericsson T68i je pro uložení MMS zpráv o velikosti 1MB, čož umožňuje uložit až 500 obrázků, nebo zvuků. Paměť telefonu je sdílená, což znamená, že počet uložených MMS zpráv závisí například na tom, kolik je položek v telefonním seznamu, kolik je záznamů v plánovači a podobně.

Pokud si majitelé k telefonu T68i ještě přikoupí  fotoaparát CommuniCam II, mohou prostřednictvím MMS zpráv posílat i fotografie. Příjemce této zprávy musí vlastnit telefon, který tuto technologii podporuje (tím je v současné době jen Sony Ericsson T68i). Jsou tu ale ještě dvě možnosti, které tento nedostatek řeší. První možnost je odeslání multimediální zprávy MMS na e-mailovou adresu příjemce. Druhá možnost je, že zprávu můžete pomocí webových stránek operátorů Westel, A1-Mobilkom a one2one upravit tak, aby ji mohly přijmout i multimediální telefony bez podpory MMS.

Cena za používání MMS zpráv je na stejném principu jako klasická SMS. Za příjem MMS zprávy se tedy neplatí nic a cena za odeslání MMS je závislá na její velikosti.
Rozdělení velikosti zpráv:
Malá MMS, jejíž velikost je menší nebo rovna 10kbyte,
Střední MMS, jejíž velikost je větší než 10kbyte,
Velká MMS, jejíž velikost je menší nebo rovna 30kbyte.

U Westelu si uživatel ke svému tarifu, nebo k předplacené kartě, musí zdarma aktivovat službu MMS zpráv a pak zaplatí za malou MMS zprávu v přepočtu 10 Kč, střední velikost MMS zprávy ho bude stát v přepočtu 20 Kč a velká zpráva je v přepočtu zhruba za  40 Kč.
U A1-Mobilkomu je aktivace služby MMS zpráv zdarma a do 1. 9. 2002 není ani zpoplatněno jejich odesílání.
U one2one si uživatel ke svému stávajícímu tarifu, nebo k předplacené kartě, ještě musí zdarma aktivovat službu MMS zpráv, aktivace je však podmíněna uzavřením smlouvy na dobu minimálně 12 měsíců. Měsíční paušál je potom v přepočtu zhruba za 950 Kč, ten obsahuje možnost odesílat neomezený počet MMS pouze o velikosti 10kbyte.
Podobné poplatky za tarify a za odesílání MMS zpráv lze očekávat také u nás, u telekomunikačního giganta T-Mobile, který spuštění této služby v ČR připravuje ještě v tomto roce.
Ale, naši telefonní operátoři T-Mobile, Oskar a Eurotel se spuštěním služby MMS zpráv  vyčkávají na příchod telefonů, které technologii MMS zpráv budou umožňovat.

Telefonní operátoři také vzhledem k probíhajícímu mistrovství světa ve fotbale zprovoznili službu infoMMS, která pomocí MMS zpráv může na displej telefonu odesílat aktuální zpravodajství například ze sportu, ilustrované předpovědi počasí nebo televizní programy v grafické podobě.

Tiskový mluvčí RadioMobilu Jiří Hájek sdělil, že služba MMS zpráv bude v ČR spuštěna do několika měsíců. „Myslím si, že není kam pospíchat, protože mobilních telefonů, které MMS zprávy podporují, není mnoho. Komerčně dostupný telefon, který dokáže zasílat MMS zprávy, je vlastně pouze jeden, a to od firmy Sony Ericsson.“
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...Najdete na iDNES.cz