Čínský telefon ZOHO E71D

Čínský telefon ZOHO E71D | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Koupili jsme telefon z Číny za pár stovek. Zn.: Dodělej si sám

  • 280
Vypadá jako Nokia, ale není to Nokia. Telefon nese jméno Zoho E71d, čímž zároveň napovídá, u jakého modelu světové jedničky se inspiroval. Překvapí solidní výbavou, dotykovým displejem a hlavně cenou. Je k dostání doslova za pár stovek.

Kapitoly recenze

Výrobek firmy Zoho se téměř stejnojmenné Nokii (E71) skutečně podobá, i když má jiné rozměry, jiný vnitřek, i zcela jiné vlastnosti. O Nokii navíc není na přístroji nikde ani zmínka.

Telefon podporuje současný provoz dvou SIM karet, má dotykový TFT displej, umožňuje příjem digitální i analogové televize a FM rozhlasu, nabídne wi-fi, Bluetooth a další řadu běžných funkcí.

Horší je to s kvalitou, která přece jen pokulhává za světovými značkami. Není to ale nijak palčivý problém, nečekejte hned nějaké cinkrlátko z tržnice. Navrch s přihlédnutím na cenu v přepočtu asi 1 650 korun telefonu leccos prominete.

Bez páječky ani ránu

Celkový první dojem z přístroje byl poněkud rozpačitý a první testování ukázalo, že bude třeba některé věci uvést do funkčního stavu. Byly totiž uvolněné pérové kontakty pro připojení baterie a odpojená anténa wi-fi uvnitř telefonu. Tyto úkony si bohužel vyžádaly rozebrání telefonu a použití páječky. Pohled na "střeva" napověděl, že kvalita jejich provedení není zrovna excelentní. Na plošném spoji byly vidět fleky, výrobce nepoužívá, asi kvůli ceně, žádné vnitřní propojovací konektory. Vše je dohromady propojeno natvrdo. Vnitřek E71d tvoří dvě desky jako sendvič, propojené navzájem ohebným plošným spojem, který je na každou z nich připájen. Toto uspořádání umožňuje jen částečné rozevření, takže v případě nutnosti zásahu na nějakém nepřístupném místě je oprava velmi obtížná, ne-li zcela nemožná.

Konstrukce a vzhled

Kvalitativní problémy se přitom netýkají přímo konstrukce telefonu. V tomto ohledu si například s Nokií E71, která tento mobil designově značně inspirovala, v ničem nezadá. Telefon je příjemný na dotek, působí solidním dojmem, a ani s klávesnicí nebudete mít žádnou potíž. Vše je tam, kde byste to čekali u evropských mobilů.

Telefon je ze skupiny tak zvaných messangerů, tedy přístrojů s displejem na šířku a plnohodnotnou QWERTY klávesnicí pod ním. Svými rozměry 113 × 56 × 12 mm a hmotností 134 gramů plně zapadá do současné produkce světových špiček. Vyšší hmotnost je vykoupena nabídkou netradičních funkcí, které prozradí především výsuvná anténa v horním pravém rohu telefonu.

Čínský telefon ZOHO E71D
Čínský telefon ZOHO E71D

Podoba s Nokií E71 je patrná na první pohled. Anténa pro televizní tuner je umně skryta v těle přístroje.

Mobil je vyroben z kvalitních kovových materiálů, slícování jednotlivých dílů je na standardní úrovni. Kdo by čekal vrzající cetku, bude mile překvapen. Záda telefonu zdobí gravírovaný kryt s čtvercovým opakujícím se ornamentem a oblast objektivu integrovaného fotoaparátu. Po stranách telefon nabídne jen pár kláves, jejichž funkci si vysvětlíme v příslušných statích. Snad jen gumová krytka USB konektoru působí až příliš lacině, v dnešní době se nosí spíše "dvířka".

Klávesnice, displej a ovládání

Ani z pohledu ovládání jsme s tímhle čínským exotem neměli příliš problém. Oproti svému vzoru nabízí dotykový displej o úhlopříčce 2,2 palce a s rozlišením 240 × 320 pixelů. Je aktivní typu TFT, takže ani na slunci není s jeho čitelností větší problém. Zobrazit dokáže dnes již průměrných 262 tisíc barevných odstínů. Dotyková plocha reaguje přesně, vychytávky typu multitouch však nečekejte.

Čínský telefon ZOHO E71D
Čínský telefon ZOHO E71D

Klávesnice má oproti vzoru v Nokii E71 pocitově tužší chod a větší odpor

Dotykový displej je ostatně jen příjemným doplňkem k hlavním ovládacím prvkům, které nabízí rozměrná QWERTY klávesnice. Ta má příjemný zdvih i odpor, oproti Nokii je ale klávesnice pocitově tužší. Krušné chvíle může přinést těsné rozložení hlavní ovládací oblasti okolo čtyřsměrného kurzorového kříže.

Na druhou stranu kvitujeme klávesové zkratky k hlavním funkcím telefonu. Tam, kde Nokia láká na kancelářské funkce, nabízí Zoho rychlý přístup k televizní aplikaci či rychlému spuštění wi-fi. To by podle nás mělo být standardem u všech telefonů, z pohledu šetření času i energie je takové řešení více než dobré.

Prostředí NUCLEUS Zoho E71d
Prostředí NUCLEUS Zoho E71d

Uživatelské prostředí je překvapivě intuitivní, telefon nabízí i českou lokalizaci.

Uživatelské rozhraní zajišťuje operační systém Nucleus RTOS. Pod ním běží Java Virtual Machine, všechny aplikace je tedy třeba pro telefon psát v Javě. Není to tedy chytrý telefon v pravém slova smyslu. Zvolenou platformu využívá celá řada levných čínských mobilů, má svá specifika, její ovládání je ale vcelku intuitivní. K našemu překvapení byla navíc v mobilu k dispozici česká lokalizace.

Telefonování a zprávy

Zoho E71d je dvousimkový telefon, přičemž na obou číslech jste dostupní zároveň. Podporuje čtyři pásma GSM sítí, konkrétně americké frekvence 850 MHz / 1 900 MHz i evropské 900 MHz / 1 800 MHz. Samozřejmostí je podpora GPRS na obou SIM kartách, třídu výrobce bohužel neuvádí. Podpora Edge i 3G ale chybí, ačkoli by kamerka na přední straně telefonu mohla napovídat o opaku.

Čínský telefon ZOHO E71D
Čínský telefon ZOHO E71D

Telefon podporuje dvě SIM karty, díky velmi silné baterii vydrží na příjmu přes týden.

Velmi zajímavou funkcí je integrovaný telefonní záznamník. Jednotlivé záznamy se ukládají na mikroSD kartu a lze si je zpětně poslechnout přímo v telefonu, čímž se ušetří za volání na standardní záznamovou službu u operátora. Počet záznamů ve vícepoložkovém telefonním seznamu, stejně jako uložených SMS či MMS zpráv, je omezen pouze dostupnou pamětí.

Přístroj nabízí veškeré standardní funkce pro správu hovorů, od různých počítadel po vyzváněcí profily. Tady zkrátka čínský mobil na ty evropské nijak neztrácí.

Výdrž slona a netradiční výbava

Co se týče další výbavy, telefon má vše podstatné. Nabízí ucelenou řadu kancelářských funkcí, od kalendáře, stopek, přes diář až po světový čas. A pokud něco chybí, stačí si sehnat Java aplikaci a do telefonu ji jednoduše dohrát.

Nejzajímavější je již zmíněná přítomnost analogového i digitálního TV tuneru. Snadno si tak kdekoli naladíte váš oblíbený pořad. S telefonem s vytaženou anténou sice budete vypadat jako exot, na rozdíl od ostatních však uvidíte například klíčový zápas hokejové reprezentace i po cestě z práce.

Prostředí NUCLEUS Zoho E71d
Prostředí NUCLEUS Zoho E71d

Televize v telefonu je příjemný bonus, stejně jako Google Maps v Javě. GPS navigaci ale telefon nemá

Nevýhodou je vysoká energetická náročnost televizního příjmu. I když je mobil vybaven velmi silnou baterií o kapacitě 2 800 mAh, televizi vydrží přehrávat jen pár hodin. Možná právě proto naleznete v základním balení i druhý akumulátor. Bez zajímavosti jistě není, že mobil používá tradiční nabíjecí konektor Nokia. K dodané nabíječce dorazila v balení i redukce pro české elektrické zásuvky.

Vítanou možností je i nahrávání pořadů přímo v telefonu. Pokud tedy aktuálně nemáte čas sledovat televizi, stačí spustit televizní aplikaci a pořad si nahrát. Ke kvalitnímu poslechu můžete využít svá oblíbená sluchátka, přístroj nabízí běžný 3,5 mm jack konektor. Ta, která dostanete v balení, rovnou vyhoďte (ledaže byste patřili k hudebním masochistům).

Multimediální výbavu zastupují i dvě kamery; hlavní s rozlišením 1,3 Mpix (některé zdroje uvádějí 2 Mpix) a druhá na čele přístroje s 0,3 Mpix. Telefon má MP3 a MP4 přehrávač, vnitřní paměť o velikosti asi 70 MB lze rozšířit díky slotu pro microSD karty s kapacitou až 16 GB.

Nákup z Číny proběhl hladce

Účelem našeho testu nebyl jen samotný přístroj, ale i test nákupu takového telefonu na jednom z významných světových serverů s čínskými výrobky. K našemu překvapení proběhlo vše hladce, objednali jsme dva telefony, oba jsou vybaveny mimo běžné funkce i běžným televizním přijímačem.

Telefony dorazily téměř na den přesně měsíc po objednání a zaplacení přes Paypal. Byly slušně zabaleny v igelitové obálce se vzduchovými kapsličkami. Obchod, jehož služeb jsme využili, navíc počítá s novou dovozní daní; obě zásilky byly označeny cenou 12 USD s popisem, že je to elektronika. S trochou štěstí na laxního celníka tak můžete ušetřit.

Problematický je takový nákup hlavně z pohledu záruky. Na 24 měsíců rovnou zapomeňte, výrobce nabízí jen šestiměsíční garanci. Na druhou stranu řeší reklamace vždy výměnou kus za kus.

Suma sumárum - za ty prachy...

Za cenu kolem 100 USD (asi 1 650 korun) dostanete zajímavý telefon, ze kterého budete mít určitě radost. Problém může nastat, pokud se něco pokazí. Pak, pokud bude přístroj už mimo záruku, bude asi výhodnější nový nákup, než nějaká snaha o jeho opravu.

Ve výsledku však čínský "noname" nijak nezaostává za modely světových značek a navrch přidává řadu zajímavých funkcí. Jste-li navíc rozený elektrotechnický kutil, bude pro vás Zoho E71d učiněnou zábavou. Mimochodem: v základním balení dostanete kromě telefonu, sluchátek, dvou baterií a nabíječky také USB kabel a anglický manuál. To jen pro úplnost.