Spousta tlačítek na tělu přístroje rozhodně nijak nekazí celkový vzhled.

Spousta tlačítek na tělu přístroje rozhodně nijak nekazí celkový vzhled. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Znovuzrození nejlepší loňské Nokie a skvělý Symbian. Recenze Nokia 701

  • 34
Přestože Nokia C7 nebyla top modelem výrobce loňského roku, mezi uživateli si získala daleko větší oblibu než špičkový model N8. Její nástupce přichází s podstatně vylepšeným Symbianem, plnou funkční výbavou a temnějším vzezřením.

Model 701 není zajímavý pouze po stránce technických parametrů. Společně se Symbianem Belle je důležitým milníkem, který naznačuje budoucnost celého systému. Výrobce konečně opustil některé staré zlozvyky, jako jsou jednotné rozměry widgetů na pohotovostních obrazovkách nebo zastaralá spodní nabídka na prakticky každé obrazovce. Nokia se inspirovala většinou u konkurence, s kterou potřebuje nutně srovnat krok.

Kapitoly recenze

Telefon získal do vínku silný 1GHz procesor a 512MB RAM. Celý systém je navíc o poznání svižnější než předchozí Symbian Anna. Sice se zadýchává, pokud je otevřených více aplikací, ale tento počet může být podstatně větší než u předchůdce. Součástí je plná funkční výbava, která zahrnuje třeba i NFC a USB On-the-Go.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • vynikající displej
  • vylepšený Symbian Belle
  • plná funkční výbava
  • kvalitní zpracování
  • svižný chod systému

Proč nekoupit?

  • absence automatického ostření
  • menší rozlišení displeje
  • vyšší cena

Kdy? V prodeji

Za kolik? 8 750 Kč s DPH

Nokia si dala záležet i na kvalitním zpracování. Škoda jen, že opět tomuto telefonu vyšší třídy neumožnila pořizovat snímky za pomocí automatického ostření. Samostatnou kapitolou je perfektní displej, který hravě strčí do kapsy naprostou většinu současných smartphonů. Nokia zkrátka nabírá druhý dech a cena lehce pod devět tisíc korun za model 701 je v určitých ohledech ospravedlnitelná.

Vzhled a konstrukce – stará známá

První setkání s modelem 701 bylo jako malé déjá vu. Jistě si vzpomenete na úspěšný model C7, který se stal pro dnes recenzovaný telefon vzorem. Model 701 je jeho jakýmsi temným dvojčetem. Pryč jsou jakékoliv zářivé a blyštivé prvky. Vše pokrývá prakticky jediný odstín černé, který pro někoho nemusí být v takovém množství zrovna přívětivý. Loňská Nokia C7 přeci jenom dokázala snadno vystoupit ze zástupu šedivých myší.

Recenze Nokia 701 telo
Recenze Nokia 701 telo

Nic se však nezměnilo na kvalitě zpracování a přesně lícuje i zadní kovový kryt. Váha se i proto zastavila na hodnotě 135 gramů. Potěší přítomnost několika bočních tlačítek včetně spouště fotoaparátu, která poslední dobou z telefonů čím dál častěji mizí. Pro odemykání telefonu jako vždy slouží malý posuvný jezdec, který je v některých ohledech lepší než vypínací tlačítko. Tradiční je i vysoká upatlanost celé přední strany telefonu.

Recenze Nokia 701 detail

Operační systém – druhá šance

Je ironií osudu, že ve chvíli, kdy symbian chytá druhý dech a alespoň částečně stíhá konkurenci, je jeho budoucnost již dávno zpečetěna. I přesto tu s námi Symbian Belle a další verze nějaký ten čas budou. Nokia se tentokráte inspirovala u konkurence a přibyla tak kupříkladu rolovací notifikační lišta z Androidu (včetně nabídky pro ovládání bezdrátových sítí) nebo styl výběru ze seznamu známý z iOS.

Recenze Nokia 701 telo
Recenze Nokia 701 telo

Kompletně byly přepracovány i nabídky v dolní části displeje, které označují nyní pouze ikony, a zmizelo staré rozdělení na dvě hlavní položky. Rozložení a význam jednolitých ikon se samozřejmě mění podle aktuálního kontextu. Podobných změn je více než dost, jako je kupříkladu snazší práce s textem a nově nastylované seznamy. Celkové grafické vzezření vychází z verze Anna.

Nejvýraznější a pro uživatele jednou z nejpříjemnějších novinek je přepracování pohotovostních obrazovek. Těch může být nyní až šest s tím, že konečně na každou z nich můžete umisťovat widgety různých rozměrů. Navíc na rozdíl od konkurence můžete mít nadefinované různé rozložení těchto prvků pro horizontální nebo vertikální naklopení displeje. Faceliftem prošla i nabídka pro správu již spuštěných aplikací.

Recenze Nokia 701 telo
Recenze Nokia 701 telo

V případě Nokie 701 vše výše zmíněné pohání hodně rychlý procesor a i při náročnější práci se výrazněji nezapotí. Zpomalení se dočkáte teprve, pokud budete mít spuštěné větší množství náročnějších programů. Operační systém má nyní rovněž nativní podporu pro technologii NFC.

Displej a výdrž baterie – zázraky se dějí

Přestože jsou nejrůznější současné AMOLED displeje kvalitní, po chvíli strávené s TFT IPS nebudete chtít asi již měnit. Displej je totiž velmi jasný a pohodlně přesvítí i sluneční paprsky. Čitelnost je tak vynikající za prakticky jakéhokoliv počasí. Podobnou technologii používá iPhone 4 nebo LG Optimus Black.

Recenze Nokia 701 displej
Recenze Nokia 701 displej
Recenze Nokia 701 displej
Recenze Nokia 701 displej

Barevná sytost ovšem není tak dobrá jako u AMOLED displeje. Barvy působí trochu vybledleji, ale není to žádná tragédie. Zapomeňte však na odemykací obrazovku, kvůli vlastnostem TFT IPS technologie je nutné rozsvěcet všechny obrazové body naráz. V případě Nokie 701 má displej rozměry 3,5 palce a rozlišení 640 × 360 pixelů, což kazí jinak prozatím vynikající výsledky.

Recenze Nokia 701 displej
Recenze Nokia 701 displej
Recenze Nokia 701 displej
Recenze Nokia 701 displej

Dobře obstála i baterie, telefon vydržel bez nabíječky lehce nad tři dny. To vše při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a zhruba dvou hodinách poslechu hudby. Opět platí, že náročnější používání či datové přenosy jsou schopné vysát veškerou energii třeba za poloviční dobu.

Recenze Nokia 701 displej
Recenze Nokia 701 displej
Recenze Nokia 701 displej
Recenze Nokia 701 displej

Funkce – USB na cesty

V základním balení naleznete, kromě tradiční nabídky, aplikace pro připojení k sociálním sítím, mapy včetně bezplatné navigace nebo hry jako jsou Angry Birds a Asphalt 5. Zajímavé je, že se začíná postupně projevovat partnerství s Microsoftem a v novém symbianu naleznete kupříkladu novou verzi Exchange Active Sync, Sharepoint a další podobné aplikace.

Recenze Nokia 701 displej
Recenze Nokia 701 displej
Recenze Nokia 701 displej
Recenze Nokia 701 displej

Zachována zůstala starší vylepšení ze Symbian Anna, jako je zobrazení klávesnice přímo na obrazovce, kam se zadává text. Bohužel zůstaly i nešvary, jako je například nešikovné rozložení znaků na QWERTY klávesnici a její zarovnání na levou stranu. Zpřehlednění se dočkal předinstalovaný MP3 přehrávač. Samozřejmostí je plná datová výbava a GPS, s níž jsme nalezli satelity během několika desítek vteřin. Lákadlem může být i funkce USB On-the-Go.

Recenze Nokia 701 detail

Velkým zklamáním je absence automatického ostření u jinak velmi dobrého fotoaparátu s rozlišením 8 Mpix. Snímky panoramat a vzdálenějších předmětů jsou až na drobný šum v pořádku, ale pokud budete potřebovat zaostřit blíže, dočkáte se nepříjemného překvapení. K dispozici je přisvětlovací dioda pro vylepšení snímků při horší viditelnosti.

Recenze Nokia 701 foto M
Recenze Nokia 701 foto M
Recenze Nokia 701 foto M
Recenze Nokia 701 foto M

Konkurence – slepá ulička

Nokia je na dobré cestě, aby dohnala svoje konkurenty a alespoň trochu brzdila drtivý nástup androidu. Bohužel je veřejně známo, že tato cesta již nebude mít dlouhého trvání a i sebelepší budoucí verze symbianu to má spočítané.

To však nic nemění na tom, že Nokia 701 je kvalitní telefon, který sice trápí pár dětských nemocí, ale především díky svému displeji a nové verzi symbianu je o poznání lepší než starší model C7. Bohužel konkurence je i tak o pár koňských délek napřed a za daleko nižší cenu můžete pořídit hned několik kvalitních androidů. Za zmínku stojí kupříkladu Samsung Galaxy Ace nebo Google Nexus S.

  • LG Optimus Black LG Optimus Black se zářícím displejem o úhlopříčce čtyři palce se může hrdě postavit Super AMOLED displejům od Samsungu. Procesor o frekvenci 1 GHz a Android 2.2 jsou hlavním hnacím motorem telefonu. K zahození jistě není ani 5 Mpix fotoaparát.

    Cena: 7 900 Kč

  • Samsung Galaxy Ace Samsung Galaxy Ace, který běží na operačním systému Android, uspokojí i náročnější uživatele. Ve výbavě najdete A-GPS navigaci, hudební přehrávač, FM rádio a vestavěný fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů.

    Cena: 6 100 Kč

  • Google Nexus S Komunikátor Google Nexus S je mírně vylepšenou verzí populárního Galaxy S. Nabízí unikátní prohnutý displej. Jako první telefon přinesl na trh operační systém Android ve verzi 2.3 Gingerbread. Systém je v čisté podobě bez jakýchkoli grafických nadstaveb.

    Cena: 7 500 Kč