Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Známe reálné rychlosti mobilního internetu v Česku. Zázraky nečekejte

aktualizováno 
Datování desetimegabitovými rychlostmi je v Česku zatím pouhý sen. Díky zátěžovému testu sítí jsme odkryli skutečně dosažitelné rychlosti mobilních dat. Maximum se blíží k hranici deseti megabitů, s dalším připojeným uživatelem ale rychlost rapidně klesá. I tak jsou to na mobilní data slušné hodnoty.

Tuzemské operátory nezachrání ani slůvko "až" před uváděnými rychlostmi, které v marketingových materiálech často přesahují i 10 Mbit/s. Skutečnost je totiž jiná, jak nám pomohl odhalit zátěžový test sítí provedený Telefónikou O2.

Nejvýše se rychlost přenášených dat přiblížila hranici devíti megabitů, nikdy však nepřesáhla magickou desítku. Ony hodnoty, kterými nás operátoři krmí, jsou totiž dosažitelné jen za laboratorních podmínek - tedy bez odrazů, úniků signálu či rušení. A takové prostředí v běžné zástavbě či přírodě zkrátka nezískáte.

Na testy jsme byli přizváni do Karlových Varů, kde se aktuálně síť měřila. Operátor ale podobné testy provádí napříč celou republikou. Používá k tomu speciálně upravený automobil, ve kterém stačí pouze vyměnit technická zařízení ve formě modulů dle aktuálního měřicího úkolu.

Svezli jsme se autem za miliony, kontroluje kvalitu sítě

Provoz speciálu operátora vyjde zhruba na 28 tisíc korun denně

Na parkovišti před Thermalem

Zátěžový test jsme provedli na parkovišti známého karlovarského hotelu Thermal, kde na nás čekal v nenápadném jeepu servisní technik Telefóniky O2. Ten byl již z poloviny zahloubán do měření, obklopen dvěma notebooky v interiéru vozu.

Místo vybral tak, aby naměřená data vycházela z co nejshodnějších podmínek pro všechny měřené sítě. O2 totiž nesleduje jen chování vlastní datové technologie HSPA, ale také stejné konkurenční u Vodafonu a vylepšené HSPA+ T-Mobilu.

Zátěžové testy firma provádí ze dvou základních důvodů. V první řadě slouží ke kontrole konkurenceschopnosti a ověření vlastností datové sítě. Současná měření pak mají sloužit jako podklady pro rozhodnutí operátora, zda nasadit vylepšenou technologii HSPA+ jako jeho konkurent T-Mobile.

Výsledek zátěžových testů datových sítí z BTS stanic u hotelu Thermal

Výsledek zátěžových testů datových sítí z BTS stanic u hotelu Thermal

Výsledky měření před hotelem Thermal (rychlosti DL v kbps)
O2T-MobileVodafone *
15937,39046,71780,2
24927,05835,41447,5
33431,54846,91174,3
43019,23743,81207,6
52670,73004,11045,4
61844,92550,4925,3
71604,12275,6877,7
81468,11787,2850,4
91504,61852,2673,1

* Vodafone v době měření prováděl údajně práce na posílení sítě před konáním MFF Karlovy Vary, jeho technici poté naměřili vyšší hodnoty

Jako vždy se totiž přihlíží k ekonomické výhodnosti daných investic a například měření u Thermalu dává tušit, že mnohamilionová investice na modernizaci stávajícího HSPA zřejmě firmě nepřinese tak významné zlepšení uživatelské zkušenosti. Víceméně jsme se tak stali svědky vzniku argumentu pro vedení firmy nebudovat modernější HSPA+ datovou síť, což se nám později potvrdilo.

"O2 zvažovalo, zda zavést HSPA+, jehož výhody pocítí jen zákazníci s HSPA+ zařízením. Těch ale na trhu mnoho není a zároveň jsou závislé na velmi dobrých radiových podmínkách. Zvolili jsme proto průběžné navyšování kapacity sítě, což pozitivně pocítí i HSPA zákazníci v jakýchkoliv radiových podmínkách," dodal krátce po testech tiskový mluvčí společnosti Martin Žabka.

Výsledek zátěžových testů datových sítí v Karlových Varech

Výsledek zátěžových testů datových sítí v Karlových Varech

Celkové výsledky měření datových sítí v Karlových Varech
O2T-MobileVodafone *
15893,98980,31690,7
24102,95453,81446,8
33247,84321,41158,4
43019,23494,21253
52028,92832,41008,1
61844,92364,1930,8
71607,21889,6822,1
81471,41612,1772,8
91550,11621,3595,2
101367,11120,3

Vodafone v době měření prováděl údajně práce na posílení sítě před konáním MFF Karlovy Vary, jeho technici poté naměřili vyšší hodnoty

Od jednoho k deseti

Princip měření je vcelku snadný: vezme se jeden datový modem, připojí se do sítě a začne se stahovat datový soubor o dané velikosti, v našem případě 50 MB. Výsledná přenosová rychlost je pak průměrem za celou dobu stahování tohoto souboru - to proto, aby se omezil vliv běžných uživatelů, kteří se během měření k síti přihlásí. Ti totiž často ovlivní danou základnovou stanici jen na malý okamžik, nepředpokládá se, že budou stahovat velké datové objemy.

K základnímu měření se přitom využívají velmi přesné modemy Sierra Wireless. Ty slouží jako primární, řekněme etalony, k nimž se poté vztahují další naměřené hodnoty. Jen na nich se stahuje soubor o velikosti 50 MB, na ostatních dále připojovaných modemech se měří přenosová rychlost na 200 MB souborech.

Po získání průměrné přenosové rychlosti pro jednoho uživatele se připojí druhý modem a i na něm se spustí stahování většího datového souboru, v našem případě oněch 50 MB "tvrdých, binárních" dat. Opět se sleduje průměrná přenosová rychlost za celou dobu stahování souboru. Takto se pokračuje až do dosažení celkového počtu deseti uživatelů na jedné BTS.

Z grafů výše je pak jasně patrné, jak se dělí přenosová rychlost mezi tyto uživatele a jakých reálných hodnot lze v praxi dosáhnout.

Vodafone síť uměle omezuje

Zajímavé jsou výsledky pro síť Vodafonu. Z měření je patrné, že operátor rychlost uměle omezuje na hranici přibližně 2 Mbit/s. Na začátku měření totiž vyskočí vždy přenosová rychlost k až osmi devíti Mbit/s, poté ale okamžitě spadne pod zmíněnou hranici. Na druhou stranu se pak na dosažitelné rychlosti příliš nepodepisují další uživatelé, rychlost zde klesá pozvolna.

Umělé omezování rychlosti dat v HSPA síti Vodafonu nám nepřímo potvrdil i servisní technik operátora. Podle jeho slov se ale od tohoto dočasného opatření již postupně opouští. Operátor tím zřejmě chránil síť ve výstavbě před přetížením.

"Na parkovišti hotelu Thermal jsme 2. června naměřili stejnou metodologií rychlost 4 Mbit/s. Rozdíl mezi hodnotami naměřenými kolegy z Telefóniky a námi naměřenými aktuálními hodnotami je dán tím, že jsme na konci května, tedy pravděpodobně až po měření společností Telefónica, navýšili přenosovou kapacitu 3G základnových stanic kvůli blížícímu se Mezinárodnímu filmovému festivalu," přišel vzápětí s vysvětlením tiskový mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

Autor:


Nejčtenější

Na Instagram dáváte všichni to samé, ukazuje profil. Fotografové se vztekají

Všichni fotí to samé, poukazuje na Instagramu účet insta_repeat

Čím více se Instagram plní uživateli, tím více je patrný trend, na který upozornil účet „Insta Repeat“. Ukazuje, že...

Nevídané. Nejlevnější letošní iPhone bude dvousimkový, ale má to háček

iPhone 8 Plus dodnes patří k nejvýkonnějším smartphonům. Dvě SIM najednou ale...

O příchodu iPhonu se sekundárním slotem pro SIM se spekuluje několik měsíců. Nejnovější zprávy tchajwanského deníku...Nejlepší samsung letošního roku má extrémní paměť a nahradí počítač

Samsung Note 9 na premiéře v New Yorku

Nástupce „zápisníkové“ řady Note od Samsungu je opět tím nejlepším, co si od korejského výrobce letos můžete pořídit....

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Další z rubriky

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

Operátoři měli v severních Čechách výpadek. Nešlo volat ani posílat SMS

Telekomunikační věž na rozhledně Hrubý Jeseník na Nymbursku

Mobilní operátoři O2 a T-Mobile evidovali od pátečního dopoledne výpadky služeb v severních Čechách. Problémy hlásili...

Leží v nemocnici bez wi-fi, tak chce po operátorech neomezená data

Ilustrační snímek

„Ahoj, jsu Kuba a chci změnit chování operátorů.“ Jakub Strouhal se prostřednictvím sociální sítě rozhodl bojovat za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz