Známe jeden z možných přístrojů pro U:fona - čeho se můžeme dočkat?

aktualizováno 
Známe první přístroj, který se může objevit v nabídce čtvrtého mobilního operátora U:fon. Jihokorejský výrobce mobilů Ubiquam připravil svůj první mobil, který umí pracovat v sítích CDMA a také GSM. Do své nabídky jej zařadil ruský operátor Skylink.

Ubiquam U520 | foto: Skylink

Dvousystémový mobil je takový, který umí pracovat ve dvou odlišných standardech mobilní komunikace. Nejčastěji se setkáme s telefony pro standard GSM a zároveň pro sítě 3G (ostatně evropské 3G je také verzí CDMA - WCDMA). Ty se běžně prodávají i u nás. Není na nich nic zvláštního, a to především díky tomu, že oba standardy používá jeden operátor. Méně obvyklé jsou mobily pracující zároveň ve standardu CDMA a GSM. Pár jich na světě již existuje, ale u CDMA podporují jen frekvence 800 a 1900 MHz, které se používají především v Americe.

Takové mobily mají ve svém portfoliu Samsung, Motorola a některé čínské firmy. Jenže Ubiquam připravil první dvousystémový mobil pro sítě GSM a CDMA, který v druhém případě podporuje frekvenci 450 MHz. Tu používá ve své síti ruský operátor Skylink. Síť na blízké frekvenci 430 MHz chystá i tuzemský čtvrtý operátor U:fon. Upravit telefon pro tuto frekvenci by ale neměl být výraznější problém.

 Ubiquam U520

Mobilní služby ohlásil U:fon až na příští rok. Proto se v jeho nabídce tento konkrétní přístroj zřejmě neobjeví. Spíš jde o trend, který umožní plné využití sítí CDMA v Evropě, které jsou zatím diskriminovány nemožností použití roamingu. Mobilů jen pro CDMA je plno, ale mimo síť se s nimi nedovoláte. Pokud však budete mít dvousystémový mobil, můžete v něm použít třeba i předplacenku jednoho ze tří GSM operátorů, ale především jej budete moct použít v roamingu. Přeci jen, Evropa je zatím především GSM pozitivní.

Ubiquam U520

Zpátky k Ubiquamu. Novinka se jmenuje U520 a není to vůbec špatný mobil. Snese srovnání s vyšší třídou GSM přístrojů na našem trhu, což se zatím o většině CDMA telefonů pro pásmo 450 MHz říct nedá. Dokonce i jeho design je pro evropského zákazníka mnohem stravitelnější než většina CDMA 450 MHz telefonů na trhu.

Ubiquam U520

Tenký Ubiquam U520 má rozměry 110 x 49 x 11,3 mm. Na zadní straně vystupuje čočka dvoumegapixelového fotoaparátu, kterou chrání posuvná krytka. Telefon má TFT displej s rozlišením 176 x 220 obrazových bodů. Ve výbavě najdeme bluetooth včetně stereo profilu, MP3 a MP4 přehrávač, hlasitý odposlech, e-mailového klienta, podporu SMS a MMS, Brew pro CDMA a Javu a všechny další běžné funkce.

 Ubiquam U520

Telefon vydrží na příjmu přes 200 hodin v sítích GSM nebo 170 hodin v sítích CDMA. Konkrétně podporuje CDMA 1x na frekvenci 450 MHz a GSM na frekvenci 900 a 1800 MHz. Celkově vypadá tento přístroj velmi zajímavě, ale nemáme žádné zkušenosti, jaké menu výrobce připravil a jak se s ním pracuje. V každém případě je to mobil, který by se u nás neztratil. Snad jen ruská nedotovaná cena v přepočtu přes 12 500 Kč se zdá být poněkud vysoká. Pro porovnání, nejlevnější mobil u Skylinku stojí v přepočtu 3 000 Kč.

Autor:

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Toto jsou nejlepší telefony za posledních 21 let podle čtenářů iDNES.cz

Vysloužilé mobily Nokia (ilustrační snímek)

Anketa Mobil roku, kterou vyhlašujeme už od roku 1997, zná svého jednadvacátého vítěze. Zavzpomínali jsme na modely,...

Toto je obyčejný mobil za devět tisíc. Umí málo, je skvělý

Punkt MP02

Je to možná nejlepší „hloupý“ mobil, jaký se dá koupit. Punkt MP02 má minimum funkcí, ale to, co dělá, dělá opravdu...

Velká předvánoční sleva Samsungu . Ušetříte 7 tisíc

Akce

Na třetí adventní víkend připravil Samsung velkou slevu na své letošní top modely S9 a S9+. Sleva je však o...

Najdete na iDNES.cz