Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zmatek nad zmatek

aktualizováno 
Mezi laickou veřejností vznikly mnohé dotazy, jak je to s upgradem pro Windows CE 2.1. Padají otázky jako: "Kde se na webu dá stanoutupgrade?", "Je upgrade na CD-ROMu, který mám se svým HPC nebo PPC?". Klíč k porozumění je v rozlišení, že Windows CE 2.1 neníWindows CE Services 2.1. Zde je vysvětlení co je co.

Svět Windows CE
Co je nového ve světě Windows CE

Platnost odkazů odpovídá datu zveřejnění informací

12. října 1998
Zmatek nad zmatek
Mezi laickou veřejností vznikly mnohé dotazy, jak je to s upgradem pro Windows CE 2.1. Padají otázky jako: "Kde se na webu dá stanout upgrade?", "Je upgrade na CD-ROMu, který mám se svým HPC nebo PPC?". Klíč k porozumění je v rozlišení, že Windows CE 2.1 není Windows CE Services 2.1. Zde je vysvětlení co je co.
  
 • Windows CE 2.1 - jedná se o novou verzi celého systému. Windows CE 2.1 se dodává jen na ROM čipech. Windows CE 2.1 nelze nikde stáhnout, ani z webu ani z CD-ROM. O upgradech zatím nebyly zveřejněny žádné informace. Pokud budou nějaké upgrady, pak to bude malá dewtička s čipem, kterou vyměníte ve svém HPC nebo PPC.
 • Windows CE Services 2.1 - Windows CE Services je program, který instalujete z CD-ROM na stolní PC. Tento program vám dovoluje spojit kapesní PC se stolním PC. U nejnovějších verzí HPC a především u PPC je již software Windows CE Services 2.1 dodáván na CD-ROM. Vylepšení verze 2.1 oproti verzi 2.0 se týká především PPC. Pro většinu uživatelů HPC není v podstatě důvod upgradovat. Upgrade lze provést stažením software z webu jednotlivých OEM výrobců . Software můžete také najít na CD-ROMu Česká jazyková podpora (/software/updates/wces21.exe - 3852 KB)

Queridos amigos de SHARP
Tenemos el orgullo de presentar a ustedes la primera pagina web sobre productos SHARP en espańol. (S pýchou vám představujeme úplně první španělský web s produkty SHARPu.) Es tambien un excelente lugar para encontrar interesantes trucos y comentarios sobre el sistema operativo WindowsCE, de Microsoft. (Je to také místo, kde naleznete skvělé tipy a doporučení pro operační systém Windows CE.) Dočkáme se něčeho takového i od českých firem?

HPC Professional ... hrozba pro laptopy
Jak ovládnout trh s notebooky a laptopy? Vytvořte vlastní model, dejte do něj OEM systém a všechny potřebné aplikace kompatibilní s desktopem. To vše prodávejte za 800 až 1000 USD. Taková je strategie nových HPC Professional. Zde je názor Microsoftu, zde jsou praktické ukázky (1) a (2).

Windows CE poprvé na vlnách
Možná se nám podařilo zdokumentovat první zmínku o Windows CE v Českém Rozhlase. Podle nás zazněla v pořadu Megabyte v pondělí 22.09.1997.

 
11. října 1998
Windows CE verze 2.1 se objevuje
Nová verze nabízí nové možnosti, které určitě výrobci Handheld PC využijí.
 • podpora FAT32 (dosud byly podporovány FAT16 a FAT12)
 • maximální velikost jednoho souboru stoupla ze 4 MB na 16 MB
 • zlepšené funkce pro lokalizaci (leč zatím bez češtiny)
 • částečná podpora USB
 • podpora pro připojení ATA IDE disku přes PCMCIA
 • možnost pro ostatní developery vyprodukovat drivery pro Floppy, SCSI a jiná zařízení
 • možnost připojit paralelní port                                (převzato z http://www.pda.cz)

Casio E-10 - další těžká rána pro "Pilota"
Informativní článek pana Herwiga o Casiu E-10. Možná vám pomůže při rozhodování mezi Casiem, Freestylem (Everex) nebo Palm Pilotem.

Můj nový web
CEéčka? Tak to třeba zkuste zde http://fly.to/ce .

 
9. října 1998
Invex 98: Něco u Microsoftu
Ve spolupráci s firmou Microsoft připravila firma Sunnysoft ukázku připojení klienta Windows CE k Microsoft Terminal Serveru. Expozice je umístěna na stánku firmy Microsoft, v místnosti serverů, kde je HPC Casiopeia A20 s operačním systémem Windows CE 2.0. Počítač zapůjčila firma Fast s.r.o.

Přehled HPC od LG Electronics.
LG Electronics má v nabídce 3 modely, následující údaje pocházejí z jejich webu:

 • Phenom Handheld PC
  procesor 80 MHz SH3, černobílý displej 7.1", 640x240 podsvícený, 8 MB RAM, 21.6 Kbps softwarový modem (jen v USA), VGA-out port, PCMCIA typ II, compact flash slot
 • Phenom Ultra
  procesor 100 MHz SH3, barevný displej 8.25", 640x240 podsvícený, 16 MB RAM, 33.6 Kbps softwarový modem (jen v USA), VGA-out port, PCMCIA typ II, compact flash slot, plná klávesnice 74 kláves
 • Phenom Express
  barevný displej 640x240 podsvícený, 32 MB RAM, 56 Kbps softwarový modem (jen v USA), PCMCIA typ II, compact flash slot, plná klávesnice 74 kláves, paralelní port, standardní konektor pro VGA-out, 12 hodin životnost baterií, upgradovatelná flash RAM. Tento model by měl být na trhu v USA během října.

PalmPiano
Komponujte hudbu se svým PPC! K tomu je program PalmPiano od Stickyho.

 
8. října 1998
Některá černobílá HPC končí
Na základě článku v americkém PC Weeku (autor Spencer F. Katt) se v diskusních skupinách objevily polemiky o budoucnosti černobílých HPC zařízení. Casio totiž jako třetí výrobce (po Sharpu a NECu) přerušil dodávky černobílého modelu A-20 do distribučních kanálů. Podobně byla ukončena výroba PPC Cassiopea E-10, která byla nahrazena modelem E-11. U obchodních řetězců, které prodávají přímo od výrobce (firmy Staples, Office Depot, Office Max, CompUSA, Computer City a Fry's) již nejsou modely A-20 a E-10 na skladě. Předpokládá se, že v ostatních typech distribučních kanálů je ještě množství těchto přístrojů, které budou za snížené ceny k dispozici pro předvánoční prodej.

60% až 80% Palm-Size PC se vrací zpět do obchodů
Dodavatelé PPC přístrojů v USA zaznamenali během září první vlnu vracení těchto přístrojů. Nejvíce nespokojených zákazníků pochází z řad nakupujících ve velkých obchodních domech. Ačkoli je tam možné přístroje zakoupit levněji, lidé nevědí, co vlastně kupují. Nejčastější důvody proč jsou PPC vracena: Windows CE není kompatibilní s normálními Windows, malý a nečitelný displej, nízká životnost baterií, přistroj nelze používat bez stolního PC. Tato zkušenost ukazuje, že používání PPC se silně váže na znalost počítačů a schopnost zacházet se systémem Windows.

Problém s odstraňováním smazaných zpráv
Problém: Když mažu zprávy z pošlé pošty, objeví se hlášení: 'One or more items could not be deleted. They may be service items that can be permanently deleted only while you are connected to the service'. (Jedna nebo více položek nemohla být smazána. Jedná se o položky, které lze smazat pokud jste připojeni ke službě.)
Náš tip: Na HPC spusťte na Poštu a v menu zvolte Vytvořit/Volby. B dialogu, který se objeví, nastavte v záložce Smazat následující: Odstranit místní zprávy - Ručně, Odstranit ze serveru - Ihned. Pokud se hláška objeví, ignorujte ji, při příštím spojení se serverem budou zprávy smazány.

 
7. října 1998
Kde hledat Windows CE na Invexu
Pokud si dáte práci, můžete letos na Invexu najít několik míst, kde je přítomen systém Windows CE. Když narazíte na správného člověka, možná se dovíte i odborné informace. Zaprvé nenamáhejte se chodit do stánku mateřské firmy Microsoft. Když budete vůči hosteskám a "oficiálním partnerům" hodně neodbytní, tak vám poradí, ať zajdete do stánku HP nebo Casia. Dobrá rada nad zlato.

Invex 98: Kde můžete přístroje s Windows CE vyzkoušet (držet v ruce)

 • Comfor, hala B, ve stánku je možné vyzkoušet HPC od Compaqu, které je položeno na Velorexu
 • Konsigna, hala B, po požádání vám předvedou Nino 300 nebo Velo 500, včetně odborného výkladu
 • Media-T, hala EI-C111, HPC od LG s názvem Phenom
 • Kobe, hala EII-B211, Everex Freestyle - předvádění, odborné informace
 • Nepa, hala A2-73, dva modely k vyzkoušení HC 4200 černobílý s 12 MB RAM a HC 4500 s funkční kamerou

Invex 98: Kde jsou přístroje jen jako exponáty

 • Hewlett Packard, hala B, HP 620 je ve vitríně pod ruským kolem, na recepci jsou zástupci firmy Dialog, kteří vám na požádání dají odborný výklad
 • Helco, hala EI-C102, za sklem je Velo 500 a Nino 300, jinak firma převádí zajímané řešení kanceláře do auta
 • Fast, hala E přízemí - C11 expozice Casio - Cassiopa A20, E10 a model PA 1200. Můžete vidět softwarové produkty od Sunnysoftu. Odborný výklad není, pouze informace na letácích.
 • Impromat, hala A2-75(?), pod sklem je model NEC Mobilon 750C

Invex 98: Jiné

 • Sens, hala EII-B210, praktické řešení aplikací pro Windows CE, ukázka emulátoru na NT Workstation, vlastní databázová aplikace
 • Daquas, C-II 256, podej vývojářských produktů Microsoftu, včetně Tool Kitů pro CE

Invex 98: Hodnocení nejzajímavějších věcí k vidění

 • Největší display: NEC Mobilon 750C
 • Nejlepší design: Nino 300
 • Nejlepší cena, výkon, funkčnost: LG Phenom, Everex
 • Odborné informace: 1. Kobe, 2. Sens, 3. Konsigna
 
6. října 1998
Invexový dárek: Doplňkové fonty pro Windows CE
Pro všechny uživatele Windows CE připravila firma Portfolio Praha speciální dárek. Šest ozdobných písem pro použití v HPC počítačích s Windows CE 2.0

Jen čtyři dny!
Ještě čtyři dny máte na ještě k dispozici, pokud chcete objednat Balík českých programů I. Obsahuje to nejlepší z české produkce: Anglicko-český a česko anglický slovník, hra piškvorky a CD ROM česká jazyková podpora.

 
5. října 1998
Dnes začíná Invex 1998
Vrcholná akce počítačového průmyslu v Čechách. Během tohoto týdne vám přineseme aktuální zprávy z výstaviště.

Leták pro podporu Windows CE
Podívejte se na leták, kterým bude na Invexu prezentován systém Windows CE. Jak se vám líbí?

První český CD ROM pro Windows CE
Portfolio Praha uvádí na trh první český CD-ROM s programy pro Windows CE. Co na CD-ROMu najdete? Nejlepší lokalizační programy pro češtinu a slovenštinu od firmy ArtSoft, technické články rozdělené do sedmi kategorií (včetně článků pro PPC jako je Everex), software a programy přes 100 MB nejnovějšího softwaru z Internetu s českými kometáři, přehled článků ze Světa Windows CE. To vše za doporučenou cenu 600 Kč. Zde si přečtěte podrobný přehled obsahu disku. Zde CD-ROM objednejte přes web.

HTML tagy pro WinCE
Chcete navrhnout stránky, které budou 100% slučitelné s Windows CE 2.0? Pak si prostudujte dokument Microsoftu, kde se dovíte, jaké HTML tagy jsou podporovány. Pro čtení dokumentu si musíte vytvořit uživatelské jméno pro přístup k podpoře od MS.

3. října 1998
Výzva OEM partnerům
Statistika uveřejněná na Mobil Serveru v rubrice Svět CE, dokumentuje, že 77 procent uživatelů přijde na letošní Invex a bude se zajímat, jak mohou rozšířit funkčnost svého kapesního miláčka. To vyvolává zákonitou otázku, co připraví firmy prodávající zařízení s Windows CE pro své stávající zákazníky. Přečtěte si více zde.

Víte že?
Volnou paměť na HPC zjistíte následujícím postupem:
Stiskněte ATL a zároveň ťukněte perem na ikonu Moje HPC. Objeví se malé menu se třemi položkami. Vyberte Vlastnosti. V okně Systém - vlastnosti zvolte záložku Paměť. Nyní můžete upravit množství paměti pro data a pro aplikace.
Změnu spojení s PC (Infra port nebo kabel) provedete nejrychleji takto:
Stiskněte Windows+C, Dále stiskněte C (nebo K) aby se zvolila ikona Communication... (Komunikace), stiskněte Enter. Nyní už můžete standardním způsobem měnit typ spojení s PC.
Jak nastavit automatické spouštění programů po resetu HPC nebo PPC:
Program, dokument nebo zástupce přesunete do složky \Windows\StartUp.

LapLink CE jako bonus
Ačkoli firma Travelling Software mocně propaguje svou podporu Windows CE, skutečnost je taková, že slibovaný produkt LapLink pro CE je zatím jen idea, protože bude k dispozici až v prosinci a to jako bonus pro uživatele verze pro Windows 95/98/NT.

Rezervujte si hotel z HPC
Některé organizace již začínají chápat, že HPC a PPC jsou perspektivní zařízení. Například v hotelu Executive Inn si můžete rezervovat pokoj ze svého HPC. Ti, co jsou často na cestách takové služby jistě ocení.

1. října 1998
Everex a jiná PPC: Skvělá přehlídka software
Pokud máte PPC určitě si nenechejte ujít stránky Mike's Palm-Sized Pcs. Přehledně uspořádaný seznam, který je aktuální. Opravdu musíte vidět.

Základní zkratky Windows
Mnohým pouze pro připomenutí, začátečníkům jako dobrý tip: <CTRL-A> Zvolit vše, <CTRL-C> Kopírovat do schránky, <CTRL-X> Vyjmout do schránky, <CTRL-V> Vlepit ze schránky. Bohužel u PPC toto nepracuje.

Račte si vybrat software
Pěkná nabídka: Prohlížeč grafických souborů (JPEG, PNG, 2BP a BMP), Převod PXL dokumentů do formátu CSV (data oddělená čárkou), Správce souborů (jako Norton), Nový Explorer pro CE, Editor Registrů. To vše je na webu TascSoftu.

PlanetAll - synchronizace přes Web
Jedna z bezplatných služeb na Internetu: virtuální kontakty, úkoly, kalendář, změny adres, hledání lidí, synchronizace a ještě více. Bez ohledu na systém, který používáte, můžete sdílet data na různých zařízeních u kterých stačí je přístup na Web.

 
Odkazy Světa Windows CE
> Svět Windows CE (hlavní strana)
> nejčastější otázky
> archiv Světa CE
> technická podpora
Autor:
Nejčtenější

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Koncept iPhone 5X
Líbil by se vám malý bezrámečkový iPhone?

Kdyby se Apple nikdy nerozhodl pro velké iPhony a dál vyráběl kompaktní modely, možná právě takto by vypadala letošní speciální edice. Jeho podobu navrhlo...  celý článek

Další z rubriky

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

Xiaomi Mi 6
Tato lahůdka mezi výkonnými smartphony stojí 12 tisíc, má to ale háček

Na českém trhu se objevil zajímavý supersmartphone od čínského Xiaomi. Za 12 tisíc nabídne bohatou výbavu, která se dá srovnat s nejvýkonnějšími telefony...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.