Policisté na tísňové lince 158 měli ze zlovolných telefonátů těžkou hlavu.

Policisté na tísňové lince 158 měli ze zlovolných telefonátů těžkou hlavu. | foto: Policie České republiky

Blokovala tísňovou linku a urážela policisty. Telefonáty se jí prodražily

  • 9
Třicetkrát během jediného podvečera volala žena ze středočeské obce Líbeznice na linku 158. Žádný z hovorů přitom nebyl tísňového charakteru, žena operátory linky častovala vulgárními výrazy. Český telekomunikační úřad jí proto za opakované zneužití tísňové linky vyměřil pokutu ve výši 20 tisíc korun.

O případu informoval úřad v měsíční monitorovací zprávě za letošní červen. Přitěžující okolností byl pro ženu fakt, že si ve chvíli kontaktování linky byla vědoma, kam volá, i toho, že svými telefonáty tísňovou linku zneužívá. V rámci nařízeného ústního jednání pak podle úřadu ani nepožadovala přehrání záznamů telefonních hovorů, prý věděla, co operátorům linky říkala.

A nebyl to ani její první takový prohřešek, za obdobný přestupek už v minulosti dostala několik pokut. Opakovaně byla upozorněna na protiprávnost takového jednání. I tento fakt ČTÚ zohlednil při stanovení sankce. Přitěžující okolností pro ženu byl i fakt, že se přestupku dopustila úmyslně.

Padesátkrát zavolal na tísňovou linku, teď nesmí vlastnit ani SIM kartu

„ČTÚ rozhodl v řízení o rozkladu o potvrzení pokuty ve výši jedné desetiny její možné výše tak, aby při zohlednění všech relevantních skutečností splňovala preventivní účel sankce, tedy, aby se žena daného protiprávního jednání již znovu nedopouštěla,“ uvádí monitorovací zpráva.

Zlomyslné volání na číslo tísňového volání je podle § 119 odst. 1 písm. e) zákona o elektronických komunikacích považováno za přestupek. Maximální výši sankce pak upravuje § 119 odst. 7, podle kterého může úřad za zneužití tísňových linek udělit sankci ve výši až 200 tisíc korun. Tedy ve výši až dvojnásobku maximální výše sankcí za ostatní přestupky uvedené v § 119.

Odvolání proti pokutě za zneužití linky doplnil o hanlivý nákres

Opakované zlomyslné kontaktování tísňové linky 158 se prodražilo i muži z Prahy 5. Ten se podle informací úřadu během pěti telefonátů dožadoval příjezdu hlídky, a to například z důvodu dopouštění se domácího násilí na své ženě. Po dalších telefonátech byla na adresu oznamovatele vyslána hlídka, ta však na místě neshledala porušení žádného zákona.

Děti zneužívají tísňové linky, město zveřejnilo kódy jejich mobilů

V tu chvíli byl muž již na cestě na policejní stanici, kde chtěl partnerku udat údajně kvůli týrání syna. „Orientační dechovou zkoušku na alkohol na služebně policie odmítl a v rámci podání vysvětlení uvedl, že přišel jen tak ‚pro legraci‘ a že nic oznámit ani hlásit nechce,“ uvedl úřad ve zprávě.

ČTÚ tak dotyčnému za zneužití linky 158 vyměřil pokutu ve výši čtyř tisíc korun. Sankce za mužovo chování mohla být ve výsledku však výrazně vyšší, podpis na opravném prostředku proti příkazu totiž doplnil hanlivým nákresem. Podle ČTÚ bylo jen benevolencí správních orgánů, že za hrubě urážlivé podání nebyla muži udělena navíc ještě pořádková pokuta. Podle § 62 správního řádu může být její výše až 50 tisíc korun.

Posouzení provinění je individuální, sankce nesmí být likvidační

Udělené pokuty se mohou zdát ve srovnání s maximální možnou výší, kterou může úřad podle zákona udělit, sice směšně nízké, nicméně ́řad má zákonem jasně vymezeno, jak má při rozhodování postupovat.

„Podle zákona platí, že pokuta má být přiměřená, nesmí být likvidační, měla by přestupce odradit od dalšího nezákonného počínání a musí být odůvodněná a toto odůvodnění musí obstát při případném soudním přezkumu,“ informoval redakci Mobil.iDNES.cz mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

U každého přestupku zlomyslného volání jsou tedy vždy individuálně posuzovány všechny relevantní okolnosti. „Mimo jiné, jak často (nebo s jakou intenzitou) k závadovému jednání docházelo, zda jde o opakovaný přestupek, k jakému vedl následku (škodě) apod.,“ upřesnil Drtina.