Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zloději mobilů ztrácejí kšefty

aktualizováno 
To, že vám ukradli mobilní telefon, ještě neznamená, že už jej nikdy neuvidíte. Policisté jej umějí najít. Navíc mobil dokáží i zablokovat, takže zlodějům už k ničemu není. Díky tomu také krádeží telefonů ubývá.
zloděj, lupič, zločinec, krádež

zloděj, lupič, zločinec, krádež | foto: Profimedia.cz

S novým modelem mobilního telefonu, který koupil patnáctiletému synovi k loňským Vánocům, už se dávno v duchu rozloučil. Už dva týdny po svátcích totiž chlapci přístroj ukradl zloděj ze sportovní šatny během tréninku. O to větší překvapení zažil sedmatřicetiletý muž z Olomouce minulý týden, když se ozvali policisté a telefon mu vrátili. 
 
Jen na Olomoucku přitom loni zloději ukradli skoro tisíc mobilů. Letos je zatím číslo o něco nižší. „Do dnešního dne máme nahlášeno 321 případů, kdy lidé přišli o mobilní telefon. Jde o všechny zmizelé telefony, tedy i ty, které pachatel vzal třeba během vloupání do bytu, ale i při kapesní krádeži nebo vykradení auta,“ řekla mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.
Osvědčilo se blokování, míní odborníci. Za faktem, že zmizelých mobilů ubývá, stojí podle odborníků mimo jiné i nová služba, kterou policie zavedla loni v říjnu. Okradený člověk může svůj telefon nechat přímo na stanici zablokovat. Stačí znát jeho výrobní číslo známé jako IMEI a předložením dokladu (například účtenky, faktury, krabice nebo záručního listu s výrobním číslem) prokázat, že přístroj byl opravdu jeho.
„Blokování podle mě na zloděje zabralo,“ řekl nedávno MF DNES Daniel Dlouhý, specialista z firmy Mobilpohotovost.

Po úplném zablokování přístroje (nikoliv pouze odstavení SIM karty u operátora) je totiž mobil zloději k ničemu, protože nefunkční telefon nemá šanci prodat ani v bazaru či zastavárně, kde jinak kradené přístroje běžně končí. Pokud by podle ideálního scénáře nechal ukradený mobil takhle „odstřihnout“ každý člověk, kterému se ztratí, zloději by přišli o dosud výhodný byznys a podle plánů ministerstva vnitra by časem krádeží výrazně ubylo.
 
Například patnáctiletého chlapce z Olomouce a deset jeho kamarádů ze sportovního klubu zloděj připravil o telefony v polovině ledna. Dnes už je někteří z nich mají zpět. „Synovi a jeho spoluhráčům z basketbalového týmu vzal mobilní telefony zloděj, který se jim vloupal do šatny během tréninku. Protože šlo o dražší přístroj, krádež jsme šli ohlásit na policii,“ popsal otec okradeného chlapce.
Po pěti měsících má telefon zpátky „Přístupem policistů na stanici v Sokolské ulici jsem byl opravdu mile překvapený. Chovali se skvěle, policista se nám trpělivě věnoval, všechno nám vysvětlil a hned nám nabídl, že telefon může okamžitě nechat zablokovat,“ dodal.

První náznak, že by přece jen dražší přístroj nemusel být navždy ztracený, přišel po třech týdnech. „Tehdy policisté vrátili telefon jednomu ze synových spoluhráčů, prý ho objevili někde v Ostravě, kde podle nich ukradené telefony často končí. Pak se ale dlouho nic nedělo a tak jsme si už mysleli, že je konec a policisté už se tomu dál nevěnují. Před dvěma týdny nám ale přišel dopis, že má syn přijít na policii. Přišel tam a policista mu telefon vrátil,“ řekl muž z Olomouce. „Nevěřil bych, že by mohli telefon najít ještě po takové době, ale odvedli dobrou práci,“ dodal.

Policisté mimo jiné právě kvůli hledání kradených telefonů například pravidelně prohledávají zboží nabízené v bazarech a zastavárnách. Na internetových stránkách ministerstva vnitra také funguje databáze (www.mvcr.cz/mobily), ve které si každý může podle čísla IMEI ověřit, jestli koupený telefon není na „černé listině“ - tedy jestli někdo neohlásil jeho krádež. Úplné blokování mobilních telefonů zatím kromě Česka funguje v rámci Evropské unie pouze ve Velké Británii a Francii.
Co dělat, dyž přijdete o telefon?
Odcizení nahlaste osobně na nejbližším oddělení Policie ČR. Zde také můžete vyjádřit svůj souhlas s blokací. Co musíte předložit: doklad totožnosti, záruční list, na kterém je uvedeno IMEI („výrobní číslo“ mobilního telefonu). Pokud už nemáte záruční list, můžete předložit doklad o nabytí (pokladní blok, fakturu) a obal mobilního telefonu (obojí), kde je uvedeno IMEI. Při koupi mobilního telefonu si ověřte, zda IMEI zařízení odpovídá IMEI na obalu mobilního telefonu. zdroj: www.mvcr.cz
Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Apple vydělává na smartphonech víc než všichni ostatní výrobci dohromady

iPhone X by mohl Applu zajistit rekordní tržby

Výrobci smartphonů hlásí rekordní příjmy. Přes pokles prodejů v předvánočním období totiž rostla jejich průměrná cena....

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Samsungu ve videu padá jeho nejdražší mobil, vy to radši nezkoušejte

Samsung Galaxy Drop Tested

Nová reklama či spíše krátké propagační video Samsungu ukazuje, že výrobce testuje odolnost svých prémiových telefonů...Najdete na iDNES.cz