Zkusili jsme nová mobilní Windows 7, zatím jen na velké televizi

aktualizováno 
Barcelona (Od zvláštních zpravodajů Mobil.cz) - Čerstvě představenou platformu Windows Phone 7 Series jsme si zatím nemohli vyzkoušet na reálném zařízení. Microsoft předvedl alespoň na velkoplošných dotykových LCD panelech, jak bude systém fungovat.

Uživatelské prostředí Windows Phone 7 Series | foto: Mobil.iDNES.cz

Systém ve své demoverzi fungoval jen částečně. Některé funkce jsme si mohli na veletrhu MWC v Barceloně na obrazovkách vyzkoušet sami, jindy se jen přehrálo demo shodné s tím, které předváděl Microsoft při oficiálním představení.

Mobile World Congress 2010 - Globální konference mobilních technologií a služeb

Jisté je, že oproti současné platformě Windows Mobile 6.5 nezůstal kámen na kameni. Systém je zcela nový a s předchozími nemá vůbec nic společného, tedy snad kromě svého původu v Redmondu, sídle Microsoftu. Zcela nové je uživatelské prostředí i princip jeho fungování. Vývojáři budou muset vytvářet nové aplikace, nový bude způsob jejich distribuce, nově se budou mobilní Windows synchronizovat přes software Zune.

A pak je tu otázka multi-taskingu. Jeho absenci sice Microsoft zatím nepotvrdil, ale z logiky systému vyplývá, že multi-tasking v současné podobě chybět bude.

Uživatelské prostředí Windows Phone 7 SeriesUživatelské prostředí Windows Phone 7 SeriesUživatelské prostředí Windows Phone 7 Series

Jenže to asi nebude takový problém, jak by se mohlo zdát. Microsoft se totiž zdaleka jen neopičí po iPhonu. Ovládání systému se totiž od současné logiky vrstev, do nichž se uživatel při postupném procházení menu zanořuje, přesune do jakési jedné velké roviny. Základem ovládání je úvodní obrazovka s řadou panelů, které usnadňují přístup k vybraným funkcím. Ty sem může uživatel zcela libovolně přiřadit. Funkce, které se mu sem nehodí, jednoduše vyřadí a nahradí jinými. Jednotlivé panely neustále žijí vlastním životem. Pokud si sem umístí uživatel například panel oblíbeného kontaktu, budou se v něm zobrazovat fotografie dané osoby nebo jeho updaty ze sociálních sítí.

Uživatelské prostředí Windows Phone 7 Series

Pokud chce uživatel přistoupit k jiným funkcím, než které jsou na úvodní panelové obrazovce, stačí se tahem prstu přesunout vpravo. Zde najdeme abecední seznam všech aplikací. Podržením ikony konkrétního programu ho lze následně přetáhnout na úvodní obrazovku. Je pravděpodobné, že programátoři dostanou šanci dávat svým aplikacím speciální funkce, které se budou chovat na titulní obrazovce stejně aktivně jako vestavěné panely.

Multi-tasking tedy v řadě případů nemusí být nutný, protože program bude fungovat na hlavní stránce a kdykoli se na ni uživatel vrátí, uvidí v panelu jeho aktuální stav.

Uživatelské prostředí Windows Phone 7 SeriesUživatelské prostředí Windows Phone 7 SeriesUživatelské prostředí Windows Phone 7 Series

Kromě konkrétních funkcí a programů zajišťují panely na hlavní obrazovce i přístup k pěti základním funkčním oblastem. Říká se jim Microsoft Hubs. Jsou tu oblasti kontaktů, kancelářských funkcí, obrázků, hudby, videa a her. V každé z nich se uživatel opět nepohybuje ve vrstvách, ale při jejich používání jakoby odhaluje jen další části rozlehlé plochy.

Uživatelské prostředí Windows Phone 7 Series

Jednotlivé funkce a oblasti budou u Windows Phone 7 Series vzájemně provázány tak, aby se uživatel vždy mohl co nejsnáze přesunout k té informaci nebo funkci, kterou právě požaduje. V tomto přístupu jsou nová mobilní Windows poměrně unikátní. Jistou překážkou by mohlo být nepochopení systému zákazníky. Microsoft ale tvrdí, že si jejich reakce velmi dobře ověřil a připomínky zapracoval.

Uživatelské prostředí Windows Phone 7 SeriesUživatelské prostředí Windows Phone 7 SeriesUživatelské prostředí Windows Phone 7 Series

A my tomu věříme, nová mobilní Windows se nám totiž opravdu líbí. Propojení "všeho se vším" je zde daleko důkladnější než u Google Androidu (byť třeba s nadstavbou HTC Sense) nebo webOS od Palmu. Dodnes velmi moderně vypadající prostředí těchto systémů vypadají oproti novým Windows Phone 7 Series docela nudně.

Opravdový potenciál nové mobilní platformy od Microsoftu ale poznáme až s prvními reálnými telefony. Skepse a obavy z toho, že nová Windows budou až příliš podobná OS X v iPhonu, se alespoň v našem případě Microsoftu podařilo rozptýlit. To ale rozhodně neznamená, že má Microsoft vyhráno. Konkurence v oblasti mobilních operačních systémů až neuvěřitelně přitvrzuje a návrat mobilních Windows na výslunní bude složitý.

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Toto je obyčejný mobil za devět tisíc. Umí málo, je skvělý

Punkt MP02

Je to možná nejlepší „hloupý“ mobil, jaký se dá koupit. Punkt MP02 má minimum funkcí, ale to, co dělá, dělá opravdu...

Toto jsou nejlepší telefony za posledních 21 let podle čtenářů iDNES.cz

Vysloužilé mobily Nokia (ilustrační snímek)

Anketa Mobil roku, kterou vyhlašujeme už od roku 1997, zná svého jednadvacátého vítěze. Zavzpomínali jsme na modely,...

Přichází nový senzor otisků prstů. Ultrazvukový a bezpečnější

Qualcomm představil několik novinek a mezi nimi i snímač otisků prstů 3D Sonic...

Qualcomm na nedávném summitu Snapdragon Technology představil řadu novinek v čele s novým čipsetem Snapdragon 855....

Najdete na iDNES.cz