Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkušenosti z používání Clié NR70V (2)

aktualizováno 
Po mém 14ti denním intenzívním používání tohoto krále mezi Palmy jsem se rozhodl podělit se s Vámi čtenáři o moje praktické zkušenosti a poznatky… Dnes dokončíme tento dvoudílný seriál.

Kloub a otočný displej – je to o zvyku! Osobně jsem používal nejvíce Clié v poloze, kdy nebylo úplně rozevřené (do krajní zacvakávací polohy) ale pod úhlem cca. 120 stupňů jako malý notebook. Tak mi vyhovovalo nejvíce, jednak jsem mohl klidně tapat na displej, pozorovací úhel displeje byl také dobrý a ještě ke všemu jsem mohl používat kávesnici či hardwarová tlačítka. Nebo v poloze secvaknuté jako klasické PDA. Otočné části jsou dostatečně dimenzovány a firma Sony tento systém již několik let používá u svých videokamer, a tak se nemusíte obávat životnosti tohoto prvku.Hardwarová tlačítka – klasické čtyři pro spuštění aplikací jsou bez problému, horší to je s půlměsíčky ovládání nahoru / dolu. Jsou dosti titěrné a musíte najít tu správnou část uprostřed tlačítka, abyste ji správné a dobře zmáčkli… No není nad JogDial, ale zase jsou nejméně o třídu lepší než tlačítka u řady T!!!

Klávesnice – malá ale dobrá! Tak jak je člověk zastáncem Graffiti, začíná přicházet klávesnici na chuť. Navíc je zde pořád možnost používat Graffiti a klávesnici pouze doplňkově, např. při psaní dlouhých textů, SMSek, pohybech v menu, klávesových zkratkách (funguje CTRL+C (kopírovat text), CTRL+V (vložit text), CTRL+X (vyříznout text), CTRL+L (zapnout / vypnout podsvícení)) atp. Použití českých znaků na klávesnici je možné po nainstalování potřebné češtiny např. PiLoc, nebo Lokalizace RedGrep. Některé specifické znaky tam ovšem nenajdete, a tak budete nuceni je psát buď jako Graffiti, nebo na OnScreen klávesnici.Magnésiové tělo a design – je naprosto úchvatný a všude, kde jsem Clié ukázal, byli všichni ohromeni, nejenom mužská část populace :) Navíc magnésiové tělo chrání proti poškrábání a design celého PDA je konstruován tak, že po uzavření je vlastním ochranným krytem displeje a klávesnice, takže stačí pouze vložit do kapsy.

Hmotnost a rozměry – nejprve jsem se jich trochu bál, ale následně jsem si na ně zvyknul a není to tak hrozné, pokud si člověk uvědomí, kolik technologí, nebo řekněme 4 in 1 máme uvnitř (PDA, MP3, digi,foťák, klávesnice). Oproti jiným PDA je nárust rozměrů patrný v kloubu a otočné části. Tloušťka není vůbec kritická a hmotnost 200 gramů na přepočet použitých zařízení je také skvělá. Bohužel to není zařízení na nošení v kapse u košile, ale v kapse u kalhot, nebo v pouzdře na opasku!

MemoryStick – opět mě ještě více pŕekvapil! U Clié T615 jsem si zvyknul na aplikaci MS Import, která umožňuje sdílet MemoryStick jako další výměnný disk ve Windows a používat tak Clié jako čtečku MS karet. U Clié NR70 je nutné doinstalovat nový ovladač a poté se dějí kouzla!!! MS je snad dvakrát rychlejší než u T615, což je naprosto úchvatné!!! Kopírování MP3 souborů a jiných velkých souborů tak je naprostou hračkou a záležitostí desítek sekund!

Kolébka – je opět designovou lahůdkou, a i když v ní nemáte Clié, je sama o sobě dosti lákavým předmětem a můžete se setkat s dotazy nezasvěcených, ”na co to máš???” atp. Dalším plusem je držák na stylus, jednak se vám neválí po stole, lehce ho uchopíte a máte ho stále po ruce.Baterie a nabíjení – nabíjení je signalizováno oranžovou LEDkou vedle tlačítka pro zapínání. Nabíjení trvá cca 1,5 hodiny. Výhodou je, že po skončení nabíjení tato indikace zhasne a neruší Vás např. v noci. U Clié řady T svítila nejenom oranžová LEDka na těle PDA, ale také zelená LEDka na kolébce, indikující připojení PDA. Pokud jste tak nechávali PDA přes noc, nebo to bylo prostě jeho místo, mohlo Vás to v noci obtěžovat, protože v úplné tmě tato indikace dost osvítila celý pokoj :( Vestavěné akumulátory jsou výměnné, což je nespornou výhodou! Na boku jsou dvířka zajištěna šroubkem, po jejich demontáži vyndáte akumulátorový pack a vyměníte za nový v případě potřeby…)

Synchronizace – dalo by se říci alá Windows. Protože pokud jste zvyklí, že zmáčknete HotSync a už to jede, tak zde musíte provést ”dvojklik” :) Prvním stisknutím se Clié probudí a zapne do naposledy spuštěné aplikace a druhým stiskem se teprve nastartuje HotSync a synchronizace s Desktopem!

Infraport – zvýšený dosah a dobré umístění ho předurčuje k této komunikaci.

Polyfonní zvuky – kdo nikdy neslyšel, nepozná, co to je alarm, nebo ranní vstávání za zvuku polní trumpety, orchestru, zpívání ptáků a spoustu jiných zvuků, které si do Clié můžete zkonvertovat pomocí softwaru dodávaného na CD. Využitím velkého reproduktoru k hlasitým alarmům se nabízí také jeho využití k přehrávání MP3 souborů, což je možné! Bohužel hlasitost je omezena z důvodu větší proudové náročnosti a s poukázáním na následnou výdrž baterií. Pokud však chcete někomu přehrát Vaši oblíbenou písničku, nebo nemáte po ruce sluchátka, klidně si tak můžete MP3 soubory přehrát!

 

Co mi v Clié NR70V chybí:

  • Zvukové nahrávky (záznamník)

  • Větší rozlišení vestavěné kamery

  • Ještě jedna řada čistě numerických kláves

Naštěstí první dva požadavky vyřeší nová řada NX70V.

 

Závěr:

Hodlal bych říci, že plná spokojenost. A komu se to nelíbí, ať ho také dlouhodobě vyzkouší, zcela jistě se mu také dostane pod kůží… :) Sony Clié to má prostě v krvi…Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Musíme si počkat. Oppo se do Česka zatím oficiálně nechystá

Celý složitý mechanismus je tu kvůli designu. Prakticky celé čelo telefonu je...

Oppo, které je jedním z pěti největších mobilních výrobců, expanduje do Evropy. Ještě loni přitom byla pro Evropany...

Nabízejí supervýkonný a levný mobil, ale zapomněli na zcela běžnou funkci

Pocophone F1

Xiaomi svou novinkou v podobě Pocophonu F1 míří za titulem telefonu se zcela výjimečným poměrem ceny a výkonu, ne-li...

Huawei Mate 20 odhalen. Lepší verze bude mít čtečku otisků v displeji

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Premiéra očekávaného špičkového smartphonu Huawei Mate 20 se blíží, Dojde k ní 16. října v Londýně. O nových telefonech...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz