Živě z Londýna: nejchytřejší Sony Ericsson všech dob

aktualizováno 
První informace o svém nejvyšším modelu oznámil Sony Ericsson už před několika týdny. Nyní se fanoušci této značky konečně dočkali, nejlepší Sony Ericsson všech dob dorazil na trh.

Sony Ericsson P1i (živě z Londýna) | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Model P1i je fanoušky značky Sony Ericsson už poměrně dlouho netrpělivě očekáván. Jeho nedávno oznámené papírové parametry totiž naznačovaly, že se má jednat o jeden z nejlepších telefonů, které tento japonsko-švédský výrobce uvedl na trh.

Sony Ericsson P1i (živě z Londýna)

Na včerejší tiskové konferenci v Londýně ho novinářům z regionu EMEA představil Mile Flint, prezident Sony Ericsson Mobile Communications. Už samotná účast jednoho z nejvyšších představitelů firmy na tiskové konferenci naznačuje, že právě na tento model se upíná v Sony Ericssonu velká pozornost.


Podrobnou technickou specifikaci najdete v katalogu

Sony Ericsson P1i

Sony Ericsson P1iSony Ericsson P1i je nástupce modelu M600i, se kterým má společný základní tvar, ale také nástupce modelu P990i. Sony Ericsson P1i je špičkově vybavený mobil s otevřeným operačním systémem. Novinkou je 3,2 megapixelový fotoaparát a podpora Wi-Fi.


Minulý model této řady (P990) totiž nebyl příliš úspěšný, vývojáři Sony Ericssonu v minulém týdnu oficiálně přiznali, že podcenili zejména výkon procesoru. Bohužel ani novinka se nám při krátkém seznámení na tiskové konferenci nezdála příliš svižná.

Sony Ericsson P1i (živě z Londýna)

V novém modelu se vývojáři snažili na první pohled přijít s úplně novou koncepcí smartphonu. Ta původní se totiž za několik let uplynuvších od modelů P700 a P800 přece jen překonala. „Uvedení smartphonu je pro nás velmi důležitým krokem“, uvedl Mile Flint na dotaz Mobil.cz.

"Prodeje modelů Walkman a Cybershot nás přesvědčují, že jsme se vydali správnou cestou. Podle našeho názoru ale existuje stále více uživatelů, kteří chtějí od telefonu více než jen fotit nebo poslouchat hudbu," dodal Flint.

Sony Ericsson P1i (živě z Londýna)

Z nového modelu je patrné, že se Sony Ericsson chtěl poučit ze svých předchozích chyb. Oproti předchozím modelům z řady P je u P1i skutečně patrná velká řada vylepšení. Především je telefon výrazně menší. I tak ale zůstává s rozměry 106 x 55 x 17 mm a vahou 124 gramů větší než například blízký konkurent Nokia N95.

Sony Ericsson P1i je ovšem tenčí a nabízí QWERTY klávesnici. Ta je shodná s modelem M600 a kdo si ji zkusil, určitě bude souhlasit, že po chvilce zvykání je opravdu výborná. Klávesy reagují přesně a rychle. Po modelu M600i zdědila novinka i rozpoznávání písma a dotykový displej, který pro mnoho uživatelů znamená rozhodující parametr ve srovnání s konkurencí.

Sony Ericsson P1i (živě z Londýna)

Design manager Sony Ericsson Rodolfo deLeón k tomu řekl: "Snažili jsme se při vytváření tohoto modelu myslet především na uživatele, na jeho pohodlí." Řada důležitých funkcí je proto přístupná přímo ze základní obrazovky.

Například na stand-by displej lze umístit až 15 odkazů (mohou to být aplikace, webové adresy nebo dokumenty). Zajímavou funkci má i očko pro připevnění šňůrky. To je u většiny telefonů schované uvnitř. U modelu P1 je naopak velmi viditelné, Rodolfo deLeón nám vysvětlil, že nejde jen o efektní designový prvek.

Sony Ericsson P1i (živě z Londýna)

Tento výstupek má zároveň chránit Jog-Dial kolečko před náhodným otočením. Trochu nás zklamalo, že Jog-Dial už umožňuje rolování jen nahoru či dolů, a nenabízí směr dopředu, dozadu. Na náš dotaz designéři vysvětlili, že řada uživatelů neuměla trojrozměrný Jog-Dial správně používat, a navíc tento způsob konstrukce ovlivňoval spolehlivost.

Sony Ericsson P1 má být i přes řadu kancelářských funkcí jakýmsi kompromisem mezi zábavou a prací. Nabídne totiž propracovaný přehrávač hudby (téměř totožný s Walkmany), a to dokonce s podporou stereo Bluetooth (A2DP), rádio s RDS i přehrávač videa ve formátu H.264. Navíc je zde 3,2 MPix fotoaparát s automatickým ostřením.

Sony Ericsson P1i (živě z Londýna)

Právě ten je důkazem prolínání zábavy a práce. Je k němu dodávána šikovná aplikace, která umožní vyfocenou vizitku automaticky zařadit do telefonního seznamu. V Londýně jsme zkusili německou, anglickou i českou vizitku a všechny fungovaly o poznání lépe než stejná funkce v modelu P990i.

Z kancelářských funkcí určitě stojí za pozornost kompletní QuickOffice s možností editace, stejně jako podpora několika standardů pro Push E-Mail. Při vzdálené synchronizaci pomocí Microsoft Exchange může dokonce administrátor přístroj – třeba v případě jeho odcizení – zcela vymazat. Celkem by měl být Sony Ericsson P1 dodáván s více než 35 aplikacemi, přičemž – podle informací na tiskové konferenci – by jich dalších téměř 400 mělo být k dispozici na webu.

Sony Ericsson P1i (živě z Londýna)

Pro připojení k internetu nabídne P1 klasické GPRS, EDGE i 3G, stejně jako Wi-Fi. Bohužel chybí podpora HSDPA, což u telefonu této kategorie poněkud zaráží. Naopak velmi dobře je propracovaná prioritizace připojení. Telefon automaticky vyhodnotí, které připojení je k dispozici, a zvolí to nejvýhodnější – pokud jste tedy v dosahu Wi-Fi, nebude se připojovat přes GPRS. Pochopitelně, uživatel si může nastavit, které připojení chce preferovat, třeba v případě, že máte neomezený datový tarif na GPRS, asi nebudete stát o připojování se přes Wi-Fi.

Podle našich zkušeností velmi dobře funguje i integrovaný webový prohlížeč (Opera). Stránky, které jsme v Londýně zkoušeli, vypadaly opravdu dobře. Specifikace i Mile Flint mluví také o podpoře VoIP, nám se ale ani po podrobném prozkoumání menu nepodařilo příslušnou aplikaci najít.

Sony Ericsson P1i (živě z Londýna)

Ke 160 MB interní paměti můžeme přidat standardně dodávanou Memory Stick Micro kartu s kapacitou 512 MB. Na trhu už jsou 2 GB karty v tomto formátu a co je velmi zajímavé, na náš opakovaný dotaz designéři tvrdili, že telefon bude podporovat i 4 GB karty. Pokud je to pravda, byl by Sony Ericsson P1 vůbec prvním telefonem s podporou této kapacity.

Co bude dále

Mile Flint ve své prezentaci naznačil, jak se bude nadále vyvíjet strategie Sony Ericssonu. Podle všeho se dříve nebo později dočkáme v mobilním světě po Walkmanech, Cybershotech a Braviích také telefonu s přídomkem Playstation. Právě v mobilních hrách se totiž podle prezidenta Sony Ericssonu skrývá největší potenciál. Podle jeho vyjádření ale nechce Sony Ericsson tuhle značku použít jen pro některý z telefonů, na kterém půjde hrát hry. Zřejmě se tedy dočkáme mobilu určeného hlavně na hry.

Také řada smartphonů zřejmě nezůstane osamocená. Na rozdíl od minulých let, kdy měl Sony Ericsson v řadě P vždy jen jednoho zástupce, měli bychom se konečně dočkat více modelů. Podobně jako Walkmany i Cybershoty by totiž i smartphony měly být dostupné v několika cenových kategoriích. "Nemůžeme prozradit více, abychom nenahráli konkurenci," řekl Mile Flint na dotaz Mobil.cz a dodal: "Rozhodně se ale do konce roku můžete těšit na nějaká překvapení.".

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Ostuda Androidu trvá, jen jediný smartphone na trhu má nejnovější verzi

Android 9.0 DP4 (Beta 4) na Nokii 7 Plus

Nokia 7 Plus je v podstatě prvním u nás běžně dostupným smartphonem, který dostal oficiální aktualizaci na nový Android...Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Už žádné výřezy. Samsung všechno potřebné schová pod displej mobilu

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Výřez displeje je naprosto dominantní trend smartphonů posledního roku, ovšem největší výrobce, Samsung, mu stále...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Další z rubriky

Špičková Xperia unikla při testu, zřejmě bude první s novým Androidem 9

Sony Xperia XZ2 Compact a XZ2. Větší z nich se už v září dočká přímého nástupce

Sony v blízké době uvede na trh špičkovou Xperii XZ2 Premium se 4K displejem, tím však pro letošní rok nekončí. Brzy by...

Takový obyčejný výborný smartphone. Sony má zajímavou novinku

Sony Xperia XZ3

V ničem zásadně nevyčuhuje, nemá nic výjimečného, přesto je to velmi povedený smartphone. Těžko říct, že je nové Sony...

U Sony si musíte vybrat lepší foťák, nebo displej. Oboje mít nemůžete

Sony Xperia XZ2 Premium a XZ3

I japonské Sony se letos intenzivně účastní boje o co nejlepší smartphone. A to tak, že své špičkové modely uvádí až...

Advantage Consulting, s.r.o.
Vedoucí výroby

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 KčNajdete na iDNES.cz