Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zima a její vliv na PDA

aktualizováno 
Léto je už nějakou tu chvíli pryč a v našich zeměpisných šířkách pomalu a jistě nastává delší zima. Jaké dopady může mít počasí s ní spojené na vaše PDA se dozvíte právě v dnešním článku.

Možná jste si při zakoupení vašeho PDA všimli, že na jeho zadní straně, nebo alespoň v manuálu či na krabici, je napsána kouzelná klauzule For home and office use. Což v překladu znamená, že PDA je určeno pro použití v domácnosti, nebo v kanceláři. Z toho také vyplývají omezené možnosti jeho využití, tedy pokud jste si nezakoupili zrovna outdoor, nebo vojenský model.

Většina PDA je konstruována pro pracovní využití v rozmezí teplot mezi 0 až 50 stupňů Celsia. Záleží to ovšem na konkrétním modelu. Horní hranice může činit i 65 stupňů Celsia. Vyplývá to z nutnosti chlazení a omezení displejové části.

Spodní hranice (nebo-li mráz) je však kritická z několika hledisek:

- křehnou plasty – to se může projevit např. na samotném krytu, který má větší tendence prasknout při nechtěném nárazu. Vlivem nízkých teplot se může také zlomit některá z malých mechanických součástek uvnitř či venku stroje. Klasicky např. pant dvířek od paměťového slotu, zámek na konektoru kabelu atp.

- menší výdrž na baterie – působením nízkých teplot ztrácí akumulátor dříve svou kapacitu a nevydrží tak dlouho, jako při pokojových teplotách. Nutnost častějšího dobíjení.

- digitizér není citlivý – Jelikož jsme si na Palmare před časem popsali funkci digitizéru, můžete vědět, že se skládá ze dvou vrstev, mezi kterými je dielektrikum. To se vlivem mrazu a nízkých teplot může změnit ve velice špatně mechanicky stlačitelné a tím dojde nejenom k nepřesnostem rozeznávání, ale také k nerozeznání vlastnímu. Nebo přinejmenším bude muset uživatel vyvíjet mnohem větší tlak na stylus.

- displej a jeho reakce se zpomalí – displej je tvořen tekutými krystaly. Ty se pohybují, resp. natáčejí a umožňují tak prostup polarizovaného světla. Působením nízké teploty však ztrácí na rychlosti. Což vede k tomu, že displej se pomalu překresluje, rychlé sekvence za sebou zanechávají šmouhy a obrysy atd. Při velkém mrazu může dojít k zamrznutí a displej vůbec nic nezobrazuje, nebo je na něm vidět poslední obrazovka, než zamrznul úplně.

Jak se těmto stavům vyhnout?

Jedinou účinnou radou je, abyste používali PDA jen doma a v kanceláři bych toho moc nenapsali. A proto doporučujeme: Nenoste v zimě PDA ve vnějších kapsách bund, kalhot, nebo batohů. Spíše ho umisťujte tam, kde nemůže dojít k promrznutí (příklad - ve vnitřní kapse bundy, uvnitř batohu, nebo tak, abyste ho zahřívali svojí částí těla). Hlavně za mrazů vytahujte PDA ven jen na nezbytně nutnou dobu. A pokud se stane, že kapesní počítač přestane reagovat či zamrzne, dejte ho na teplejší místo a odneste domů. Tam ho neohřívejte! Nechte ho rozmrznout při pokojové teplotě. Při prudkém ohřátí z mrazu by se na studených částech mohla vytvořit vrstvička vody a třeba by došlo i ke zkratu, či nevratnému poškození vašeho PDA.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Diskontní Huawei P20 se představí už zítra. V Evropě ale ušetříme později

Honor 10

Huawei nedávno uvedl zcela novou řadu P20, ovšem v chrlení smartphonů evidentně nehodlá polevit. Nejbližší chystanou...

Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Najdete na iDNES.cz