Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ženy už nezabloudí - otestovali jsme první navigaci pro něžné pohlaví

aktualizováno 
Navigace Mio H610 nabídne jednoduché ovládání, MP3 a video přehrávač a také spoustu dalších funkcí. To vše v těle jediného kapesního přístroje velmi malých rozměrů a za příznivou cenu. V základním balení nechybí ani sada výměnných krytů.

Navigace pomocí GPS se stává čím dál tím dostupnější. Využívat ji můžete na svém mobilním telefonu, PDA nebo na zařízení přímo k tomu určeném. Poslední dobou se těší velké popularitě řešení typu All-in-one.

V takovém případě zakoupíte "krabičku", do které stačí většinou pouze vložit přiloženou paměťovou kartu s mapami, nechat najít satelity, zadat trasu, kam se chcete dopravit, a zařízení se postará o nalezení ideální cesty a navedení do cíle.

A právě takové je dnes testované zařízení, Mio H610. V tomto případě však nelze mluvit o čistokrevné navigaci. Je pravdou, že doplňkové funkce v podobě multimediálního přehrávače a dalších cestovních funkcí dnes přidává do svých modelů většina výrobců. U Mio H610 jsou však díky velmi malým rozměrům opravdu použitelné.


Kapitoly recenze

Stručná charakteristika:

Víceúčelové zařízení kompaktních rozměrů, jehož hlavní funkcí je navigace.


Přístroj připomínající svými rozměry spíše mobilní telefon tak využijete nejen jako navigaci, ale poslouží také jako MP3 přehrávač, poradí si s přehráváním videa a nechybí ani vestavěná sada her.

Konstrukce a design - trpaslík mezi navigacemi

Navigace Mio H610 zaujme na první pohled svými rozměry 87 x 60 x 22 mm. Tento kolibřík o hmotnosti 166 g je jednou z nejmenších a nejlehčích autonavigací na našem trhu. Bez problémů se vejde do kapsy, a tak vás nic nebude nutit k tomu nechávat jej ve voze. Celek působí velmi kompaktně, je to jako byste měli u sebe další mobilní telefon. V balení nechybí ani bílé kožené pouzdro, které při přenášení uchrání displej před poškrábáním. 

Mio H610

Mio H610 Mio H610 Mio H610

Mio H610 Mio H610 Mio H610

Design přístroje je velmi jednoduchý, a přitom elegantní. Přední strana obsahuje displej ohraničený plastovým krytem. Celý přední kryt je výměnný, podobně jako u některých mobilních telefonů. V balení najdeme trojici výměnných krytů. Jejich základem je bílá barva, u dvou krytů doplněná o barevné kytičky a ornamenty. I z toho je patrné, že výrobce tímto zařízením cílí především na ženy. Těm se také podle ohlasů design velmi zamlouvá.

Mio H610

Mio H610 Mio H610 Mio H610

Mio H610 Mio H610 Mio H610

Zadní kryt je rovněž bílé barvy, mezi ním a přední stranou probíhá stříbrný proužek. Nechybí ani poutko pro zavěšení šňůrky, kterou najdete v balení. Stejně jako všechno příslušenství je bílé barvy, pro její výrobu bylo použito stejné kůže jako pro již zmíněný obal. Nejvýraznějším designovým prvkem však stále zůstává displej v kombinaci s některým z výměnných krytů. Celkově hodnotíme vzhled velmi kladně, zaoblený design se pak zalíbí především ženám.

Ovládání - jedno tlačítko a displej

Ovládání navigace je opravdu velmi snadné, a to především díky použití dotykového displeje s rozlišením QVGA (320 x 240 bodů). Ten je aktivní, typu TFT, a tak ani za přímého slunce nebudete o údaje na něm ochuzeni. Nabídne antireflexní úpravu, zobrazí 65 000 barev a svými rozměry 43 x 56  mm zabírá většinu přední strany přístroje.

Mio H610

Mio H610 Mio H610 Mio H610

Mio H610 Mio H610 Mio H610

Tlačítko najdeme na modelu jen jedno, pokud tedy pomineme to na horní hraně, které slouží k uvedení do provozu. Tlačítko je umístěno na levém boku a již symbol na něm prozradí, že má souvislost s hlavním menu. Při stisku tohoto tlačítka se vždy vrátíte do hlavního menu, svůj význam má však také během navigace. Pomocí něj můžete jediným stiskem zobrazit, případně skrýt doplňkové informace k samotné navigaci.

Vyjma jednoho tlačítka je levý bok zcela hladký, na protější straně potom nalezneme slot pro SD karty, tlačítko reset a také praktický zámek displeje. Na spodní straně nechybí mini USB konektor a klasický 3,5mm jack. Ten je určen pro připojení sluchátek. Jednou z mnoha funkcí tohoto zařízení je totiž již zmíněný MP3 a video přehrávač. Na zadní straně se usídlil konektor pro připojení externí GPS antény a své místo si zde našla také mřížka hlasitého reproduktoru.

Mio H610

Mio H610 Mio H610 Mio H610

Mio H610 Mio H610 Mio H610

Energie, kterou dodává Li-Ion akumulátor s kapacitou 1300 mAh, vystačí na jedno nabití dle výrobce až na pět hodin provozu. V praktickém testu jsme se dostali na hodnotu poloviční. I to je ovšem dostačující, v základním balení najdete samozřejmě CL nabíječku, a tak s dobíjením ve voze není žádný problém. Dobíjení je možné také přes počítač, se kterým se Mio spojí pomocí dodávaného USB kabelu. Oproti jiným navigacím se však Mio nezobrazí jako další pevný disk. Pro přenášení souborů mezi zařízením a počítačem tak musíte využít dodávaný software Mio Transfer.

Navigace a mapové podklady - převlečené iGo

O to hlavní, tedy navigaci, se u Mio H610 stará aplikace MioMap v3. Jde vlastně jen o upravenou verzi známého navigačního programu iGo 2006 určeného pro kapesní počítače Windows Mobile. Také Mio H610 je postaveno na operačním systému Windows, konkrétně verzi CE .Net 4.2 Core version. Jako kapesní počítač však použít nelze. Aplikace se spouští samy po spuštění zařízení.

Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

Pokrytí není špatné, kvalit vlajkové lodi Mio C710+ však nedosahuje. U Mio H610 jsou pokryty tyto státy: Francie, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálie, Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Slovinsko a také hlavní silniční tahy celou Evropou.

Připevnit a najít cíl

Držák do automobilu najdeme v základním balení. Na předním skle drží pomocí přísavky, která nabídne velmi pevné uchycení, a tak se zařízení ani při větších nerovnostech nepohne. Držák by mohl být jen trochu delší, u vozů s masivní přístrojovou deskou se budete muset trochu předklonit.

Prvním krokem pro správnou navigaci je výběr cíle cesty. Zde nabídne Mio několik možností. Samozřejmostí je zadání přesné adresy v pořadí stát, město, ulice a číslo popisné. Pokud nenajdete ulici na první pokus, nenechte se odradit. Záměna názvů, jako například "K Výtopně" za "Výtopně" je zcela běžná.

Navigace Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

Do paměti přístroje můžete uložit také dvě své oblíbené pozice. Původně jsou označeny jako domů a práce, jejich název však můžete libovolně měnit. Pro zadání oblíbených pozic můžete využít zadání adresy, použít historii, přesně zadat souřadnice a nebo využít jeden ze zájmových bodů.

Další možností, jak najít ten správný cíl cesty, je vyhledávání přímo na mapě. Ta se zobrazí půdorysně a je orientována severem nahoru. Po mapě se dá libovolně posouvat a také měnit přiblížení. Ve spodní části displeje se potom zobrazí poměrové měřítko v rozsahu 20 m až 500 km. Při největším oddálení je před vámi severní polokoule při pohledu z vesmíru.

Navigace Mio H610

Navigace Mio H610 Navigace Mio H610 Navigace Mio H610

Navigace Mio H610 Navigace Mio H610 Navigace Mio H610

Často využívanou a jednoduchou možností je databáze zájmových bodů. Díky ní naleznete nejbližší nebo požadované služby, přepravu, nákupy, zábavu, kulturu, sport a rekreaci, stravování a také nocleh. Postup je podobný jako u oblíbených pozic. Klepnutím na tlačítko "Palivo" se otevře přehled nejbližších čerpacích stanic. Pokud hledáte nějaké konkrétní místo, je možné zadat část názvu.

Navigace Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

V dnešní době velmi praktickou pomůckou je možnost zadání přesné zeměpisné souřadnice, kterou Mio H610 také nabízí. Nezřídka totiž narazíte u hledání nějaké adresy na přesnou GPS polohu daného místa.

Vyjíždíme a Mio naviguje

Po nalezení cíle stačí jen klepnout na tlačítko, zařízení vypočte trasu a začne vás navigovat do cíle. Výpočet je velmi rychlý, s nalezením satelitů jsme měli problémy jen zřídka. Vždy ale stačilo zadat cíl cesty znovu a proces opakovat.

V nastavení je možné si vybrat ze dvou různých pohledů na mapu. Nejpřirozenější se zdá být 3D pohled z ptačí perspektivy. Další možností je půdorysný pohled. V obou zobrazeních můžete také rychle přepínat mezi natočením mapy ve směru jízdy, severem nahoru a také leteckým pohledem, který ukáže mapu v půdorysu z dostatečně velké vzdálenosti, abyste viděli například celé město. Tlačítky na displeji je možné libovolně nastavovat přiblížení, u 3D zobrazení pak nechybí nastavení sklonu.

Navigace Mio H610

Navigace Mio H610 Navigace Mio H610 Navigace Mio H610

Navigace Mio H610 Navigace Mio H610 Navigace Mio H610

Mapa je přehledná, barevně jsou odlišeny silnice, vodní plochy, lesy, parky a také dálnice. Měřítko mapy lze libovolně měnit dvojicí tlačítek plus a minus.  Během navigace se měřítko mění automaticky v závislosti na potřebném detailním zobrazení konkrétní situace. Naplánovaná trasa se zobrazí oranžovou barvou, Mio však umožňuje také jednoduchou změnu barev pomocí předdefinovaných schémat. V dolní části displeje je zelený proužek, ve kterém je trojice informačních okének. Ta jsou libovolně nastavitelná a mohou zobrazovat vzdálenost a čas k nejbližšímu průjezdu, vzdálenost a čas do příští změny směru, rychlost, omezení rychlosti a samozřejmě vzdálenost a čas do cíle.

Navigace Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

Mio H610 nás nezklamalo ani při sjetí z plánované trasy. Reakce jsou v tomto případě rychlé. Po zjištění nesprávné polohy je výpočet nové trasy velmi rychlý. Automatické přepočítávání lze také vypnout, případně po programu chtít, aby v takovém případě zobrazil dotaz, jestli přepočítat, nebo ne.

Hlasová navigace je možná v pěti různých jazycích. Česká navigace je dobrá, mužský hlas s hlubokým hlasem působí přirozeně, ale slovosled je někdy velmi zajímavý. Navigace nahlásí změnu směru, typ změny a poté řekne, po jaké vzdálenosti situace nastane. Povely ke změně směru jízdy se ozvou dvakrát až třikrát před každou operací, před samotnou křižovatkou již přístoj mlčí. Hlasová navigace patří spíše k průměru.

Program Mio Map se od navigačního programu iGo 2006 v něčem přeci jen liší. Je obohacen o podporu dopravního zpravodajství RDS-TMC a také o databázi radarů. Pro používání databáze radarů je nutná registrace na stránkách výrobce a musíte si stáhnout program MioSync, který slouží k nahrávání radarů do navigace. Synchronizace pak funguje obousměrně. Radary, které zadáte do zařízení vy, uvidí po synchronizaci ve svých zařízeních i ostatní uživatelé a naopak.

Navigace Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

Druhým rozdílem je podpora dynamické navigace pomocí informací získaných prostřednictvím kanálu RDS-TMC, které Mio zohledňuje v mapách a následné navigaci. Přijímač je však nutné dokoupit, v základním balení jej budete hledat marně.

Další funkce - MP3 přehrávač, hry a synchronizace

Mio DigiWalker H610 není jen navigace, spojuje v sobě i další více či méně praktická zařízení. Potěšil nás MP3 přehrávač, který nabídne jednoduché ovládání. Hudební soubory je možné umístit do vnitřní paměti navigátoru nebo na paměťovou kartu. Zvuk z malého reproduktoru nijak neoslní, pro kvalitnější poslech je nutné připojit sluchátka. Ty však najdete v základním balení. Jsou jak jinak než bílá, poměrně kvalitní a nechybí na nich ovládací panel.

Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

Další možností, kterou vám Mio H610 zkrátí volné chvíle, je video přehrávač. Ten si poradí s formáty DIVX, MP4, AVI, QuickTime, ASF, WMV. Nechybí ani prohlížeč obrázků. Všechny tyto funkce jsou v základním menu pod položkou Mio player. Mio H610 má také paměť na kontakty, které je možné synchronizovat s Outlookem.

Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

Displej Mio H610 Displej Mio H610 Displej Mio H610

V zařízení najdete nainstalované také čtyři hry, u kterých se přiznáme, že jsme nějaký ten čas strávili. Jsou velmi dobře graficky zpracované a zkrátí vám nejedno čekání. Mezi dalšími funkcemi nechybí kompas a aplikace World Mate. Ta nabídne mnoho funkcí, jako je konvertor měn a jednotek, ukazatel světových časů a kalkulačka, mezinárodní telefonní předvolby, ale také konvertor velikostí oblečení.

Co říci závěrem

Mio H610 je malé, na ovládání velmi jednoduché zařízení, jehož hlavní funkcí je navigace. Potěší kvalitní přehledný displej, který je také hlavním ovládacím prvkem. Výborná je i citlivost vestavěného GPS přijímače, a tak s hledáním satelitů nebudete mít problémy.

Grafická navigace je na vysoké úrovni, hlasová má ještě co dohánět. Mapové podklady jsou ale dostačující. Dobře fungující navigace ve spojení s dalšími funkcemi, jako je MP3 přehrávač, dělají z Mio H610 dobrou koupi. Přispívá k tomu také cena, která se pohybuje kolem deseti tisíc korun.

Proč koupit?

  • Kompaktní rozměry
  • Doplňkové funkce
  • Kvalitní navigace

Proč nekoupit?

  • Menší rozměry displeje
  • Horší hlasová navigace

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

10 490 Kč
Autor:
Nejčtenější

HTC U11
HTC může být od zítřka součástí Googlu. Očekává se zásadní oznámení

Tchajwanská burza přestane od zítřka kvůli velkému oznámení obchodovat akcie firmy HTC. Podle analytika agentury Bloomberg je část centrály firmy zavřená a...  celý článek

iOS 11
Řada chytrých vylepšení. Systém iOS 11 posouvá iPhony dál

Nový systém iOS 11 přináší nejvíce inovací pro tablety iPad, ale i pro iPhony nabízí řadu chytrých vylepšení, která zpříjemní uživatelský komfort.   celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nová funkce v iOS 11 má bezpečnostní trhlinu. Apple ji přidal schválně

Vypnout wi-fi nebo Bluetooth v nové verzi operačního systému iOS je těžší, než se na pohled zdá. Rychlé volby je totiž pouze odpojí, nikoliv však deaktivují....  celý článek

iPhone X
Nové iPhony ve výkonnostních testech rozdrtily konkurenci

Výsledky výkonnostních testů Geekbench odhalily skutečný potenciál nových iPhonů. Jsou totiž dvojnásobně výkonnější než ty nejlepší androidy a výpočetním...  celý článek

Ohnutý iPhone 6 Plus
Tři roky, nebo jeden? Apple má o životnosti iPhonu jasno, řekl u soudu

Apple iPhone je nejtrvanlivější zařízení na trhu, hlásil letos v srpnu viceprezident produktového marketingu firmy. A už v září se společnost u soudu brání, že...  celý článek

Další z rubriky

Patent Applu na reálnou navigaci
Apple chystá reálnou navigaci ve stylu Street View

Majitelé iPhonů a iPadů možná za nějaký čas odinstalují v tuto chvíli nenahraditelné Google Mapy a začnou používat mapovou aplikaci od Applu. Ten si totiž...  celý článek

Aplikace PhoneMaps na iPhonu
PhoneMaps je solidní aplikace s turistickou off-line mapou

Mapových aplikací pro mobily jsou desítky. Ale pokud hledáte skutečně kvalitního společníka na turistiku a kolo, je situace mnohem horší. Aplikace PhoneMaps...  celý článek

Evropský navigační systém Galileo
Navigační systém Galileo slaví historický milník, zaměřil svůj první cíl

Evropský navigační systém Galileo, do nějž Evropa pumpuje miliardy eur, funguje. Historického milníku systém dosáhl v úterý, když na zemském povrchu zaměřil...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.