Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zažijte bleskový přenos dat na vlastní kůži. Doslova

aktualizováno 
Japonská společnost NTT oficiálně představila zařízení, které dokáže přenášet data lidskou kůží. Přenosová rychlost přitom s touto technologií může být až 10 Mbit/s.
Technologie funguje na bázi slabých elektrických polí našeho těla

Technologie funguje na bázi slabých elektrických polí našeho těla | foto: Profimedia.cz

Lidské tělo jako prostředek k přenosu dat? To není fantastická vize budoucnosti, nýbrž skutečnost. Firma NTT uvedla na trh zařízení RedTacton, které je schopné využít kůži člověka jako elektrické pole, a tak přenést i data.

Přístroje, které byly v Japonsku prezentovány, dokáží přes lidskou kůži komunikovat o rychlosti 230 kbit/s. Zástupci firmy však uvedli, že v blízké budoucnosti představí takové modely zařízení, jejichž přenosová rychlost bude až 10 Mbit/s. I takto výkonné přístroje by ale měly zůstat cenově dostupné i pro běžné uživatele.

Jak technologie funguje?

Jak již bylo řečeno, RedTacton komunikuje na bázi slabých elektrických polí na našem těle. Jedna část zařízení (vysílač v podobě karty) vyšle signál, který je kůží přenesen do druhé části - přijímače. Ten následně impulz převede zpět na data. Vše je zcela bezpečené. Společnost si nechala udělat několik vědeckých posudků, které škodlivost vůči zdraví vylučují.

Technologie na bázi sítě HAN

Technologii založenou na síti HAN (human area network) společnost NTT prezentovala již v roce 2005. Tehdy však před výzkumníky stálo ještě spoustu práce - nevěděli například, zda přenosu dat nebude překážet oblečení či mokrá kůže.

Nepřekáží. Nyní jsou všechny problematické otázky vyřešeny a přístroj si může zakoupit prakticky každý zájemce.

Uplatnění by RedTacton mohl nalézt především v okruhu firem, které by za pomoci nové technologie mohly vyřešit otázku zabezpečení místností. Přístroj by totiž mohl sloužit například jako elektronický klíč. V budoucnu ale bude možné přenášet data nejen mezi člověkem a elektronikou, ale i dvěma lidmi, tedy kupříkladu při dotyku rukou.

A cena?

Balíček pěti speciálních vysílačů a jednoho přijímače v současnosti vyjde přibližně na osm tisíc amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba sto třicet tisíc korun. Předpokládáme, že pořizovací cena půjde v nejbližší době strmě dolů.

Společnost uvádí, že svou technologií nechce konkurovat zavedeným bezdrátovým standardům - například WiFi či Bluetooth. Ty v dnešní době využívá většina mobilních telefonů na trhu. Spíše má jít o jejich doplněk řešící všechny nedostatky - například rušivé prvky signálu.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...Najdete na iDNES.cz