Na smartphonech jsme si během pár let vypěstovali silnou závislost. Ilustrační snímek

Na smartphonech jsme si během pár let vypěstovali silnou závislost. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemají Note 7. Čeká je očistec, tvrdí studie

  • 24
Smartphony řídí náš život. Odkládáme je těsně před spánkem a do ruky je bereme hned po probuzení. Podle řady studií jejich displeje kontrolujeme několikrát denně. Za pár let jsme si na nich vypěstovali výraznou závislost a tu nyní nejvíce pocítí majitelé problémových Notů 7.

Lidé po celém světě si natolik zvykli na používání smartphonů, že jim výzva firmy Samsung, aby přestali používat rizikový Note 7, může připadat jako nepředstavitelná. Chytré telefony se staly součástí naší existence a jejich vypnutí je takřka nemyslitelné. Podle agentury AP se tak riziko, že vám v ruce vzplane baterie, zdá být zanedbatelnou cenou za to, že kdykoli můžete zhlédnout nejnovější komentáře svých fotek na Instagramu či skypovat s vnoučaty na druhém konci země.

Život bez smartphonu si již lidé nedovedou představit, což potvrzují i nejnovější průzkumy. Podle institutu Pew Research Center je vlastní již
43 procent celosvětové populace. Největší zastoupení mají v zemích jako Jižní Korea (88 %), Austrálie (77 %) či Izrael (74 %). A jejich používání je takřka nepřetržité. Již loňská studie univerzity v Nottinghamu ukázala, že mladí lidé ve věku 18 až 35 let kontrolují své telefony v průměru 85krát denně. Mnohdy navíc zcela bezděčně.

Na tento trend reaguje například i Facebook, který už nepočítá uživatele mobilní aplikace s měsíční frekvencí, ale denně. A například letos v červnu se k této síti z mobilů přihlásila nejméně jednou denně více než miliarda lidí. Jen pro představu, loni v listopadu to bylo „jen“ 894 milionů uživatelů denně (více zde).

Vědci z univerzity v německém Bonnu pak loni závislost na smartphonech přirovnali ke kouření. Podle nich totiž telefon nadměrně nepoužívají jen mladí lidé, ale i osoby starší 50 let (více zde). Odvyknout si je tak těžké, že kolem toho začal vznikat zajímavý byznys. Firmy pořádají letní „bezmobilové“ tábory pro dospělé, vývojáři vymýšlejí aplikace zabraňující psaní textových zpráv při řízení auta či měřící čas, který člověk s telefonem stráví.

Tato závislost přitom může snadno přerůst až v nenávist, což dokazuje případ z loňského března. Tehdy teprve dvanáctiletá dívka z coloradského Boulderu se pokusila otrávit matku, protože jí zabavila iPhone. Do smoothie jí proto přidala bělidlo a o pár dnů později pak svůj pokus ještě zopakovala (více zde).

Zůstat bez smartphonu několik týdnů, než si zajistí náhradu, tak bude pro většinu uživatelů Samsungu Galaxy Note 7 nepředstavitelné. Lidé, kteří se ho zbavují, se pokoušejí zůstat on-line prostřednictvím tabletů, jiní sáhnou do zásuvky pro starší telefon. Například Newyorčan Adam Siemaszko, který již problémový přístroj vrátil, si od kolegy půjčil starší iPhone 5s. Ten však jeho potřebám nedostačuje. „Neskutečně mě omezuje,“ řekl AP s tím, že si musí co nejdříve koupit iPhone 7, neboť v telefony od Samsungu ztratil důvěru. Čekací doba na novinku od Applu je však až šest týdnů.

,