Záplavy ohrožují telefony i mobily

Velká voda ohrožuje pevné i mobilní telefonní sítě. Telecom musel vypnout několik ústředen; mobilní operátoři se potýkají s nedostatkem energie pro základnové stanice svých sítí. Telefonovat se dalo, ale s občasnými problémy.

Záplavy způsobují problémy operátorům pevných i mobilních telefonních sítí. Voda však jejich zařízení neohrožuje většinou přímo – zaplavení klíčových prvků sítí moc nehrozí. Vrásky na čele ale operátorům a jejich technickým týmům způsobují výpadky napájení kvůli zničeným elektrickým vedením.

Vedle vozovek a mostů patří k nejohroženějším také elektrické vedení. I když sloupy náporu vody odolají, energetici postižené oblasti odpojují od sítě. Platí to především o městských částech a vesnicích, kde hrozí mnohem větší riziko zkratu a kontaktu zpřetrhaného elektrického vedení pod napětím s vodou, což by mohlo znemožnit nebo velmi ztížit záchranářské práce.

Telekomunikační zařízení přitom spotřebují energie poměrně mnoho – platí to zejména o pevné telefonní síti. V případě výpadku napájení z elektrické sítě začnou ústředny nebo vysílače mobilních sítí používat záložní zdroje – akumulátory. Ty ovšem také příliš dlouho nevydrží a tak je co nejdříve musí nahradit dieselové generátory.

Mobilní operátoři mohou zůstat relativně v klidu – jejich sítě jsou stavěny tak, že v případě výpadku jedné základnové stanice (vysílače) je území pokryto signálem z jiných stanic. Kapacita takto postižené části sítě je samozřejmě menší a také kvalita hovoru nemusí odpovídat normálu. Pokud se tedy některá základnová stanice ocitne zcela bez energie a záložní zdroje jsou vyčerpané, potom se v síti dá telefonovat.

O poznání hůře jsou na tom pevné sítě. Vzhledem k tomu, že pod napětím jsou i klasické telefonní linky, potom se musí ústředny vypnout v okamžiku, kdy začne hrozit nebezpečí zkratu. Síť Českého Telecomu tak v úterý odpoledne odpojila šest tisíc linek. Na rozdíl od mobilních sítí je nelze nijak nahradit a jejich majitelé musí počkat, až Telecom uvede ústřednu do provozuschopného stavu. To ale v závislosti na postižení budov s ústřednami a napájecích sítí pro ústředny může znamenat až několik dnů, v krajním případě i týdnů.

Sítě jsou i přes navýšení kapacity přetížené

Přestože je v době záplav vhodnější používat pevný telefon (pokud funguje), většina ze zvyku volá z mobilního telefonu. Tím se ale zvyšuje zatížení sítě, což může způsobit, že se všichni z mobilu nedovolají a síť může v takto postižené oblasti krátkodobě (několik minut) být zcela nepoužitelná. Mobilní operátoři proto posilují kapacitu sítí v oblastech, kde zaznamenali více telefonování.

Do postižených oblastí operátoři přivážejí mobilní základnové stanice. Těch ale mají omezený počet a musí řešit jejich napájení elektrickou energií, což se jim ne vždy může povést. Další možností jak znásobit kapacitu sítě je použití více frekvencí (kanálů). Takový zásah do konfigurace sítě ale může přinést několik problémů – především rušení – protože v klidných dobách obvykle takovému kroku předchází pečlivé měření v síti a plánování použití frekvencí. Mobilní operátoři navýšili kapacitu sítí v Českých Budějovicích, Praze a dalších postižených oblastech přibližně na dvojnásobek (někde i více). Takto posílená kapacita je i tak využívána téměř na maximum – 70 až 80 %.

Všichni operátoři přiznávají, že když si odmyslí přelom roku, tak zaznamenávají v sítích v současnosti rekordy ve využívání. Lidé také podle jejich statistik mnohem více volají; nárůst odeslaných textových zpráv sice zaznamenali, ale ne tak velký jako v případě hovorů.

O stavu mobilních sítí nerozhodne voda, ale energetici

O tom, jak se v Praze při záplavách volá, nerozhoduje velikost zatopených oblastí či přímo voda v telekomunikačních zařízeních, ale dispečeři Pražské energetiky. Ti totiž postupně vypínají elektřinu v poměrně velkých oblastech. V době uzávěrky tohoto článku si mobilní operátoři nebyli jisti, jak tuto situaci zvládnou. Na všech základnových stanicích v oblastech bez elektřiny by totiž museli spustit dieselové generátory a průběžně v nich doplňovat naftu – což by mohlo být v postižených oblastech a zvláště v noci hodně komplikované.

Všichni operátoři počítají s tím, že lokální výpadky mobilních sítí v Praze se podaří zacelit signálem z okolních vysílačů. Sítě však byly přetížené již v úterý odpoledne, ještě před příchodem povodňové vlny. Podle informací z Eurotelu bylo v úterý v 17. hodin 50 pražských základnových stanic napájeno z dieselových generátorů. V Praze má Eurotel 600 vysílačů. Funkčnost sítě Eurotelu je důležitá – používají ji totiž záchranáři a všichni účastníci krizových štábů (v současnosti jde asi o 5 tisíc osob). Jejich telefony mají nastavenou prioritu volání – v případě, že je síť přetížená a chtějí volat, tak se automaticky ukončí některý z probíhajících hovorů (pokud není na tísňovou linku – ta má ještě větší prioritu) a síť umožní hovor krizovému telefonu. Eurotel si pro údržbu základnových stanic dokonce pronajal dva soukromé vrtulníky a armáda mu poskytla obojživelné vozidlo.

Mobilní operátoři nabízejí volání zdarma a deky a spacáky

Všichni mobilní operátoři se rozhodli, že svým zákazníkům umožní volání na oficiální krizové linky zřízené úřady v postižených oblastech zdarma. Podle našich informací zřejmě nebudou účtovat ani hovory na tyto linky ani zpětně. Současně se také operátoři rozhodli finančně podpořit postižené oblasti. Vhod také přišly reklamní předměty – deky s logem Oskar a spacáky z emblémem Eurotelu, které dostanou někteří z evakuovaných osob.

Aktuálně (13.8 20:00):

  • Eurotel si nechal dovézt nové diesel agregáty pro lepší zvládnutí krizové situace. Podle dostupných informací by měl s nimi pokrýt minimálně 14 základnových stanic.
  • T-Mobile zvýšil kapacitu sítě v oblasti Kralup nad Vltavou a Plzně, pracuje se na navýšení v Praze