Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zamezte žárliveckým scénám: poradíme, jak chránit důvěrné zprávy a data v mobilu

aktualizováno 
PIN kreditní karty, heslo k bankovnímu kontu, přístupové informace k e-mailové schránce nebo například telefonní číslo na milenku. To vše jsou informace, které nesdělujeme lidem na potkání. Jak je chránit před neoprávněným nahlédnutím i ve vašem mobilním telefonu?
Přehled aplikací pro OS Symbian, které zajistí, aby se k vašim soukromým informacím v mobilním telefonu nikdo nedostal

Přehled aplikací pro OS Symbian, které zajistí, aby se k vašim soukromým informacím v mobilním telefonu nikdo nedostal

Způsobů, kterými lze uchovávat soukromé informace v tajnosti, je nespočet. Některé jsou spolehlivější, některé méně. Důležitá hesla si můžete napsat na malý kus papíru a ukrýt hluboko do útrob peněženky nebo si je jednoduše pamatovat. V dnešní době už ale není PIN kreditní karty jediným heslem, které lidé používají dennodenně. Postupem času k němu přibývají i nejrůznější hesla k bankovním kontům, přístupové informace k e-mailové schránce nebo soukromá telefonní čísla.

Pro člověka, který nemá dokonalou fotografickou paměť, je pak problémem si tyto čísla dokonale zapamatovat. V dnešním článku se vám však pokusíme představit nové řešení. Je jím mobilní telefon s operačním systémem Symbian a několik užitečných aplikací. S jejich pomocí schováte vaše tajnosti rychle a bezpečně.

Advanced Device Locks

Program Advanced Device Locks nesplňuje s přesností parametry, které byly popsány o několik řádků výše. Neochrání vaše poznámky, hesla, ba ani telefonní čísla. Zato však může odradit případného „špiona“, který se snaží neoprávněně získat informace z vašeho mobilního telefonu. Při spuštění této aplikace si jednoduše nastavíte heslo, které je radno si velmi dobře zapamatovat. Program následně zajistí, aby si uživatel bez zadání tohoto kódu po spuštění telefonu, výměně SIM karty či uplynutí přednastavené doby lidově řečeno ani neškrtl. Jakmile totiž při výše popsané situaci nezadáte zvolenou kombinaci čísel, aplikace vás nepustí k žádné funkci telefonu.

Program Advanced Device Locks Program Advanced Device Locks Program Advanced Device Locks

Ochrana proti neoprávněnému nahlížení do vašeho mobilu však není jedinou možností, kterou tato aplikace podporuje. Pod položkou Protect Applications si totiž můžete nastavit i spolehlivou ochranu her a programů v platformě Java a Symbian. Jakmile přidáte program, ve kterém máte například tabulky s důležitými firemními údaji do seznamu chráněných aplikací, bez zadání kódu tuto aplikaci žádný člověk nespustí. Mějte však na paměti, že Advanced Device Locks slouží zejména před případnými zloději vašeho telefonu. Zmiňujeme se o tom z toho důvodu, že při propojení mobilu s počítačem nemá aplikace na ochranu dat žádný vliv. Jakmile se tedy někomu podaří dostat telefon k počítači, ani jinak dokonalý program už neoprávněnému vniknutí nezabrání.

Výrobce: WebGate
Ke stažení: sedmidenní demoverze – S60 v1, S60 v2, S60 3rd, UIQ, UIQ3; komerční – 11.90 USD – asi 250 Kč
Podpora: Symbian S60, S60 3rd, UIQ, UIQ3
Plusy: podpora mnoha zařízení, funguje spolehlivě
Mínusy: aplikace nechrání při propojení telefonu s počítačem

Best Crypto

O symbianovém programu Best Crypto se dá hovořit již jako o opravdovém ochránci vašich soukromých dat. Po spuštění narozdíl od předchozí aplikace nestačí nastavit jediné heslo, které bude po uživateli mobilního telefonu vyžadováno vždy při pokusu o otevření soukromé položky. Abyste mohli ochrany daného souboru docílit, je třeba ho přidat na seznam chráněných informací prostřednictvím rychlého a přehledného správce souborů. S pomocí tohoto správce můžete na zmíněný seznam přidat nejen hry, aplikace, video, audio a jiné formáty z interní paměti telefonu, ale i paměťové karty.

Program Best Crypto Program Best Crypto Program Best Crypto

K tomu, aby byla vaše soukromá data pod zámkem, je třeba každý soubor jednotlivě zakódovat. Z toho vyplývá, že pro každý soubor lze nastavit úplně jiné heslo. Doporučujeme však volit snadno zapamatovatelné kombinace nebo alespoň stejný kód. Jakmile ho totiž jednou uložíte, už není cesty, jak ho znovu zjistit a k chráněným souborům se v takovém případě nebude vůbec lehké dostat. Aplikace neoplývá žádnými složitými vlastnostmi. Je zkrátka určena k jediné věci, a to k zakódování souborů v paměti mobilu. Je však zpracována velmi přehledně, k čemuž značně přispívá propracovaný manažer souborů. Jedinou nevýhodou je fakt, že při zakódování souboru se změní i jeho přípona a nebude se tak nadále zobrazovat v klasickém přehrávači hudby, videa apod. Jakmile ho budete chtít znovu otevřít, je vždy nutné znovu spustit celou aplikaci.

Výrobce: Smartphoneware
Ke stažení: čtrnáctidenní demoverze – S60, S60 3rd, UIQ3, komerční – 14.95 USD – asi 300 Kč
Podpora: Symbian S60, S60 3rd, UIQ3
Plusy: široká podpora zařízení, jednoduchost
Mínusy: vyšší cena, k otevření zakódovaného souboru je vždy nutné spustit aplikaci

Best Safe

Aplikace s názvem Best Safe by se dala popsat jednou krátkou větou. Je to jakýsi správce souborů, ke kterému je možné přistupovat pouze po zadání přednastaveného kódu. Aplikace vás k jeho uložení vyzve hned při prvním spuštění. Best Safe není vůbec složitý. V celém správci je možné vytvářet pouze složky a textové poznámky. Každý ze souborů si můžete pojmenovat vlastním názvem a uložit do libovolného adresáře, který jste si předem vytvořili. Pokud budete mít pocit, že nějaká poznámka má pro vás větší prioritu, je možné posouvat pozice jednotlivých položek nahoru a dolů v rámci i mimo rámec složky. Mezi soubory lze navíc vyhledávat a je možný i jejich export do programu Microsoft Excel v počítači. 

Program Best Safe¨Program Best Safe Program Best Safe

Jak již bylo řečeno, ke všem vytvořeným poznámkám můžete přistupovat pouze po zadání hesla. To je samozřejmě možné kdykoliv během několika sekund v nastavení programu změnit. Jednou z posledních vlastností, kterou je dobré zmínit, je funkce zámku aplikace. Ta nalezne uplatnění například v případě, kdy zapomenete program vypnout a hrozilo by tak neoprávněné vniknutí do chráněného systému složek. V nastavení je proto preventivně dobré aktivovat funkci Lock Best Safe a nastavit dobu (i v řádech sekund), po které se má program zamknout. Abyste posléze mohli opět znovu začít pracovat s vašimi soukromými složkami a poznámkami, bude nutné opět zadat kód.

Výrobce: Smartphoneware
Ke stažení: čtrnáctidenní demoverze – S60, S60 3rd, S80; komerční – 11.95 USD – asi 250 Kč
Podpora: Symbian S60, S60 3rd, S80
Plusy: jednoduchost, možnost synchronizace s PC
Mínusy: nelze zakódovat běžné soubory v paměti telefonu

Handy Safe

Líbivě graficky zpracovaná aplikace Handy Safe taktéž neuchovává v bezpečí soubory, nýbrž nejrůznější informace, které se rozhodnete svěřit právě svému mobilnímu telefonu. Hned při prvním spuštění vás systém požádá o uložení nového hesla. Je asi zbytečné znovu opakovat, že tento kód je nutné si velmi dobře zapamatovat. Opakování je však matka moudrosti a můžeme tak předejít zbytečným nepříjemnostem. Po přístupu do chráněné databáze budeme stejně jako u předchozí aplikace pracovat se složkami a nejrůznějšími poznámkami.

Program Handy Safe Program Handy Safe Program Handy Safe

V aplikaci je interně přednastaveno několik šablon pro přidávání nejrůznějších informací. Jmenujme například Bankovní účet, Zdravotní číslo, Pojistka, Velikost oblečení a mnohé další. Každá předem nastavená položka navíc obsahuje i malou ikonu, díky níž se stane vyhledávání v soukromých informacích mnohem přehlednější a snadnější. Jakmile otevřeme určitou šablonu (např. Kreditní karta), zobrazí se dotazník na informace, které se k dané položce nějakým způsobem vztahují. V tomto konkrétním případě se tedy aplikace zeptá na jméno banky, jméno a příjmení jejího držitele, PIN, datum vypršení platnosti, její číslo a kontakt na zákaznickou linku vaší banky. Pokud vámi požadovanou šablonu v seznamu nenaleznete, můžete si vytvořit i svou vlastní. Musíme ale uznat, že základní nabídka je opravdu bohatá a při našem testování jsme absolutně nic nepostrádali. Aplikace je kompletně v českém jazyce, jen občas má problémy s diakritikou. Jako pozitivní vlastnost také hodnotíme možnost automatického zamknutí programu po předem nastavené době.

Výrobce: Epocware
Ke stažení: sedmidenní demoverze – S60, S60 3rd, S80, UIQ; komerční – 29.95 USD – asi 600 Kč
Podpora: Symbian S60, S60 3rd, S80, UIQ
Plusy: podpora mnoha zařízení, propracovaná aplikace, české prostředí
Mínusy: velmi vysoká cena, problémy s diakritikou

Kterou aplikaci zvolit?

Každý program, který jsme si v předchozích odstavcích charakterizovali, nalezne uplatnění u různých skupin uživatelů. Zatímco někdo dá přednost ochraně aplikací, ve kterých má uloženo nejvíce soukromých dat (například firemní tabulky) a zvolí tak patrně program Advanced Device Locks, jiný bude chtít chránit svá bankovní data či poznámky a zalíbí se mu kupříkladu Best Safe.

Z programů, které chrání pouze poznámky a nejrůznější textové informace, se nám asi nejvíce zalíbila aplikace Handy Safe. Podporuje české prostředí a nabízí poměrně velké množství přednastavených šablon a jednoduché ovládání. Jak už to tak bývá, právě nejpropracovanější aplikace je však zároveň tou nejdražší. I dnes tedy opět odkážeme na demoverze všech nabízených programů, po jejichž vyzkoušení se určitě rozhodnete pro tu správnou.

Nejčtenější

Koncept iPhone 5X
Líbil by se vám malý bezrámečkový iPhone?

Kdyby se Apple nikdy nerozhodl pro velké iPhony a dál vyráběl kompaktní modely, možná právě takto by vypadala letošní speciální edice. Jeho podobu navrhlo...  celý článek

Xiaomi Mi A1
Raketové Xiaomi. Superlevné mobily útočí i na Česko

Čínské Xiaomi po loňském oslabení letos očekává rekordní prodeje. Podle odhadů vedení by celkový objem vyexpedovaných smartphonů měl dosáhnout 90 milionů kusů....  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha situacích je totiž neocenitelným pomocníkem....  celý článek

Find Wifi funkce na Facebooku
Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi síti.  celý článek

Virus pro Android
Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový trojský kůň, který od uživatelů láká údaje...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.