Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Základnové stanice matou poštovní holuby

aktualizováno 
Není snadné tvrdit, že elektromagnetické emise ze základnových stanic GSM nic nezpůsobují, když existují důkazy o tom, že poštovní holubi nejsou schopni v jejich blízkosti najít cestu domů. Kdo vyhraje v hádce mezi chovateli holubů, výzkumníky a operátory?
Když se na výletě ztratíte a ani mapa vám nepomůže se zorientovat, můžete obviňovat jen sebe a svůj špatný orientační smysl. Když se ovšem začnou ztrácet dobře cvičení poštovní holubi, evidentně je něco v nepořádku. Podle Davida Blaina, chovatele závodních holubů, může za zmizení dvou třetin z jeho padesáti špičkových ptáků vyzařování z nedaleko postavené základnové stanice. O podobné zkušenosti dokonce hovoří již více chovatelů.

Podle některých chovatelů může elektromagnetické záření z antén základnových stanic narušit schopnost holubů vrátit se domů, zpět k majiteli. “Moje rodina chová a cvičí holuby už víc než čtyřicet let a za tu dobu se nám nic podobného nestalo,“ říká farmář Blain z britského Západního Lothinu. „Problémy nastaly až ve chvíli, kdy nám kus za domem postavili ten stožár,“ dodává nešťastný chovatel. Od té doby se mu ztratilo skoro třicet holubů.

Farmářovu stížnost podporuje i Královská asociace chovatelů závodních holubů, která zaznamenala stovky podobných oznámení od dalších chovatelů po celé Británii. Postižení majitelé holubů uvažují o tom, že budou žalovat mobilní operátory, kteří podle nich mohou za zmizení jejich opeřenců.

Zástupci telekomunikačních společností ovšem prohlašují, že neexistují žádné důkazy o tom, že by emise ze základnových stanic nějak ovlivňovaly smysly ptáků nebo jiných zvířat. Uznávají alespoň, že stále probíhají další nutné výzkumy, které ukáží pravdu. A protože ze všeho je třeba využít to dobré, nezapomínají dodat, že tyto výzkumy sami hojně financují. Co však budou dělat, když objeví, že záření skutečně holuby zmate?

K takovému zjištění mohou snadno dojít. Ostatně už ve výsledcích výzkumu Švýcarské organizace pro studium ptáků se uvádí, že závodní holubi jsou poblíž základnových stanic zmatení a létají výrazně níž, než je běžné.

O vlivu záření z mobilních telefonů toho bylo již napsáno hodně, většinou však ve spojitosti s přístrojem v lidské ruce. Okolo emisí elektromagnetického záření v blízkosti BTS se mluví především právě ve Velké Británii a rozšíření problému ještě na ptáky rozhodně vyvolá publicitu, o kterou operátoři vůbec nestojí.

Doufejme, že holubi mizí zkrátka proto, že netrefí domů. Možná, že dokáží zachytit hovory směrované ze základnových stanic do mobilních telefonů a díky podivné funkci svého mozku rozkódovat složitý šifrovací mechanismus systému GSM. A když tak poslouchají, jak zajímavý je svět, už se jim nechce domů. Snad nejhorší variantou je paranoidní vize příznivců UFO - třeba se holubi neztrácejí, třeba mizí.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Spor mezi Evropskou komisí a Googlem trvá téměř osm let

Ilustrační snímek

Evropská komise ve středu oznámila rekordní pokutu pro společnost Google. Za zneužívání dominantního postavení Androidu...

Luxusní mechanické hodinky jsou opravdu chytré. Mají speciální nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz