Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Základnová stanice nemusí být šeredná ani ve městě

aktualizováno 
Naše města často hyzdí podivné stožáry základnových stanic. Přitom by je mohly hyzdit, nebo možná zkrášlovat, stožáry elegantní a také velmi praktické. Dokonce lze stavět základnovky takové, že si jich skoro nikdo nevšimne. O nenápadné lesní BTS ve tvaru stromu jsme již psali, dnes jsou na řadě městské stožáry.

Když se řekne základnová stanice, většina lidí si představí buď několik antén trčících ze střechy domu, nebo vysoký a nevzhledný stožár uprostřed polí. Tato asociace je celkem logická, protože jak se celulární sítě rozrůstají a zahušťují, stanic přibývá a na jejich vzhled skoro nikdo nedbá. Ideálním řešením by přitom mohla být základnovka, která by krajinu ani v přírodě, ani ve městech nehyzdila, nebo by ji dokonce vůbec nenarušovala. dafna_hana_velkaPrávě problém měst by mohly řešit stožáry, jaké vyrábí izraelská firma Dafna. První z nich nabízí kromě kompaktního futuristického vzhledu i mnohé další výhody, především umístění veškerého vybavení uvnitř věže, uzavřené elektronicky ovládanými ocelovými dveřmi. Druhý má zase veškeré vybavení ukryté pod zemí, nad kterou vystupuje pouze tyč v podobě pouliční lampy. Oba tedy zabírají málo prostoru a kontejnery s technikou jsou ukryté před zloději, vandaly i přírodními živly.

Oba typy se zásadně liší vzhledem. První model nazvaný Hana je tvarovaný jako celkem nepřehlédnutelný kónický stožár, zužující se směrem k vrcholu, na němž trůní koule, v které jsou ukryté antény nejen pro GSM, ale případně i pro mikrovlnné spojení s páteřní sítí. Výhodou této konstrukce není nenápadnost, ale spíš architektonická celistvost, která dobře ladí s moderními stavbami. Pro operátora je tedy snazší získat povolení od místních úřadů, pro běžné obyvatele je zase pohled na konstrukci Hany přeci jen příjemnější, než dívat se na obyčejný stožár. dafna_hana_nakresNavíc kromě primárního využití jako základnové stanice je možné stavbu také vybavit dvěma ochozy, jež lze za jistých okolností zpřístupnit veřejnosti jako malou rozhlednu. Ale především reklama, připevněná na plochách okolo těchto ochozů, může operátorovi snadno vrátit alespoň část pořizovacích nákladů.

Průměr základny věže jsou tři metry a tento kruh je zároveň veškerý prostor potřebný k provozu takovéto základnové stanice. Není totiž třeba vedle stojící kontejner s technickým vybavením, nikdo nemusí okolo stavět ploty. Vše je ukryto ve věži, která je zamčená a zabezpečená.

Méně nápadná varianta základnové stanice firmy Dafna se nazývá Tova a na první pohled byste si ji snadno spletli s obyčejným stožárem veřejného osvětlení. Je totiž navlas stejná, a dokonce plní jeho funkci, tedy svítí. Kromě toho však obsahuje i antény sítě GSM, které jsou napojeny na další vybavení ukryté pod zemí. dafna_tova_fotoVe srovnání s předchozím modelem tedy Tova zabírá na povrchu ještě méně místa, nicméně v jejím okolí musí být určitý prostor, aby bylo možné skrz poklop vstoupit do místnosti s veškerými přístroji nutnými pro chod běžné BTS. Při použití Tovy není problém instalovat základnovou stanici kdekoliv v blízkosti silnice, stačí nahradit stávající lampu. Pochopitelně se nabízí otázka, zda není jednodušší a levnější připevnit antény na již fungující lampu, ovšem jeden háček zde přeci jen je. Tova je již vyráběna s tím, že bude využita k oběma funkcím, tedy svícení i šíření signálu, a tak je uzpůsobena k vedení všech potřebných kabelových rozvodů uvnitř stožáru. Někdy totiž může být snazší postavit stožár nový, než se dohadovat s majitelem již stojícího.

Tyto dva zajímavé stožáry pro základnové stanice jsou jen jedním z mnoha řešení, s jakými nejrůznější firmy přicházejí. I v České republice již stojí jedna BTS ve tvaru stromu, která je ideálním řešením pro použití v přírodě. Stožáry od firmy Dafna jsou určené pro města, což se může velmi hodit především při stavbě sítí třetí generace, které budou potřebovat především velmi dobře a hustě pokryté městské aglomerace. Přesto je pochopitelné, že ani těchto věží nebude nakonec stát tolik, neboť ve městech se často využívají střechy budov. Ostatně, kdo by chtěl všude kolem sebe pořád vidět stožáry základnových stanice mobilních sítí. Pokud tu však přeci jen někdo takový je, měl by se podívat do rubriky BTS.

Základnová stanice Dafna Základnová stanice Dafna
Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...Najdete na iDNES.cz