Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákazník vyhrál soudní spor s Nokií

aktualizováno 
Soudit se s velkými firmami o náhradu škody je mnohdy běh na dlouhou trať. Jak ale ukazuje příklad ze Singapuru, spravedlnost není slepá. Tamní zákazník vyhrál soudní spor kvůli vadnému mobilnímu telefonu a Nokia musela platit.

Singapurský zákazník dosáhl spravedlnosti - dostal odškodnění za vadný telefon. | foto: Jan Lodl, Mobil

Je až neuvěřitelné, jaké sebevědomí mají v mnohých případech velké nadnárodní společnosti. Pocit důležitosti a neohrozitelnosti je mnohdy vede k tomu, že přehlížejí požadavky zákazníka, jeho prosby, žádosti a stížnosti. Singapurská pobočka Nokie si jeden takový případ jistě nedá za rámeček, ačkoli na druhou stranu si z něj asi také nebude nic moc dělat. Zkušenosti jednoho stěžovatele zveřejněné na fóru omy.sg však mohou být nápomocny i vám při jakémkoli běžném sporu s výrobcem nefunkčního produktu. Tady jsou.

Zákazník jménem Xiaoyun si v srpnu roku 2007 zakoupil u operátora Starhub nový telefon Nokia. S dvouletým úvazkem jej přišel na 388 singapurských dolarů, tedy asi 4 600 korun. Ihned v prvním týdnu užívání se však objevily první problémy, a tak se zákazník obrátil na reklamační středisko Nokie. Ta v tomto případě neumožňuje výměnu telefonu za nový kus, i když je to v Singapuru u mnohých výrobců běžnou praxí. A tak musela následovat klasická reklamace.

V průběhu srpna až listopadu minulého roku se objevovaly další a další problémy a telefon navštívil servisní středisko Nokie hned několikrát. Uživatel v tu chvíli představitelům společnosti pohrozil, že bude žádat nápravu věci soudní cestou. Tamní manažerka se mu prakticky vysmála, že nemá šanci na úspěch.

Jenže se krutě mýlila – již 18. prosince držel poškozený v ruce rozsudek, který vydal tamní speciální soudní dvůr pro podobné spory – Small Claim Tribunal. Podle něj měla Nokia zaplatit poškozenému 778 singapurských dolarů, což je zhruba 9 400 korun. Nokia měla 15 dní na zaplacení.

22. ledna 2008 stále nebylo zaplaceno a Nokia tvrdila, že žádný takový rozsudek neobdržela. Poškozený uživatel se tedy druhý den vydal do sídla společnosti a rozsudek ukázal tamnímu vedení. To souhlasilo s uhrazením částky, ale pod podmínkou, že uživatel podepíše smlouvu o mlčení. K ničemu takovému jej však soudní rozhodnutí nezavazovalo, a tak nepodepsal. A peníze nedostal.

A tak se obrátil na exekutora, se kterým 11. února napochodoval do tamního sídla Nokie. Teprve přítomnost exekutora přiměla vedení singapurské pobočky Nokie zaplatit – tou dobou už částka i s úroky z prodlení činila 1 018,43 singapurských dolarů, tedy asi 12 000 korun.

Jisté je, že ani Nokii, ani její singapurskou pobočku tento spor nijak výrazně neovlivní. Zaplacenou pokutu na stavu svého účtu Nokia prakticky nepozná. Je ale opravdu s podivem, jak byla tamní pobočka neochotná se se zákazníkem vyrovnat dokonce už i v případě, kdy bylo na světě pravomocné soudní rozhodnutí. Na praktiky singapurské pobočky společnosti tak několik lidí údajně podalo stížnost i samotnému evropskému vedení Nokie. O jeho dopadu ovšem můžeme jen spekulovat.

Ačkoli by v našich končinách bylo řešení případu soudní cestou podstatně složitější, ukazuje tento příklad, že vytrvalost se vyplácí.
Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

První pořádné letošní slevy, ušetříte až 3 000 korun

Nokia 8

Nokia od poloviny ledna zlevňuje tři modely. Zákazníci ušetří 800 až 3 000 korun. Nižší ceny platí plošně u všech...

Nokia chystá úplně nejzákladnější model a vylepšenou střední třídu

Nokia 7+

Nokia má v rukávu několik nových modelů, kterých se oficiálně dočkáme zanedlouho na veletrhu MWC. Už nyní si však...

Nová Nokia 6 klame. Díky menšímu tělu má displej skoro přes celé čelo

Nokia 6 2018

Nokia uvedla druhou generaci modelu 6 stejně jako tu první nejprve v Číně. Oproti loňské „šestce“, která byla prvním...Najdete na iDNES.cz