Zákaz mobilů v autobusech je nezákonný, dopravci slíbili změnu

  20:00aktualizováno  20:00
Společnosti, které provozují autobusovou či železniční dopravu, nemohou podle ministerstva dopravy cestujícím zakázat používat mobilní telefony. Přesto tak některé společnosti činí.

ilustrační foto | foto: Radek CihlaMF DNES

Například firma Connex Východní Čechy, divize jednoho z největších dopravců v Česku Veolia Transport, byla však jiného názoru a zákaz používání mobilů má ve svých přepravních podmínkách začleněný. - více zde

„Zapracovat zákaz používání mobilních telefonů do smluvních přepravních podmínek je v rozporu s právními předpisy. Mobilní telefon lze totiž nesporně používat způsobem a k účelům, kdy nedochází k rušení či obtěžování ostatních cestujících,“ uvedla Ivana Jelínková z tiskového odboru ministerstva dopravy. Podle právníků úřadu jde například o psaní textových zpráv, poslech hudby se sluchátky, ale i běžně hlasitý hovor.

Společnost Connex Východní Čechy, která v Královéhradeckém kraji patří k největším provozovatelům autobusové dopravy, zákaz používání mobilů údajně začlenila do svým přepravních podmínek kvůli stížnostem cestujících již před několika lety. „Pokud ale náš předpis ministerstvo považuje za protiprávní, tak ho okamžitě změníme,“ řekl ředitel společnosti Jindřich Poláček.

Dopravce musí vydat smluvní přepravní podmínky a cestující na ně zakoupením jízdenky přistupuje. Předpisy ale nesmí být v rozporu s uzákoněným přepravním řádem. Ten kromě jiného cestujícím zakazuje, aby se v dopravním prostředku chovali hlučně či používali hlasitě audiovizuální techniku. Cestujícího, který to nedodrží, může personál vykázat z autobusu nebo mu uložit pokutu do jednoho tisíce korun.

„Případy používání telefonu způsobem rušícím okolí lze  posuzovat stejně, jako u ostatní audiovizuální techniky,“ řekla Jelínková. Dopravce by podle ní ale zřejmě mohl ve smluvních přepravních podmínkách uvést jako příklad jednání, které ruší ostatní cestující, nepřiměřeně hlasité telefonování nebo vyzvánění, a takové jednání pak postihnout.

Pokud jsou ustanovení dopravce v rozporu s právními předpisy, může dopravní úřad, například po stížnostech cestujících, nařídit změnu. „Když by dopravce v takovém případě uložil sankci, musí se cestující domáhat nápravy občanskoprávní cestou,“ uvedlo ministerstvo dopravy.

Šéf východočeského Connexu Poláček již dříve připustil, že řidičům sdělí, aby dodržování předpisu o zákazu používání mobilních telefonů striktně nevyžadovali. V rámci republiky je toto nařízení spíše raritou. Například v Praze, kde dopravní podnik ročně přepraví 1 181 405 000 lidí, je telefonování v autobusech povoleno. Podle dostupných informací jsou dále mobily zakázané například ve Žďáru nad Sázavou na Vysočině, ale jen ve třech autobusech městské hromadné dopravy. Ve vozidlech je prý elektronika, kterou by mobily mohly poškodit.

Autoři:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Už žádné výřezy. Samsung všechno potřebné schová pod displej mobilu

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Výřez displeje je naprosto dominantní trend smartphonů posledního roku, ovšem největší výrobce, Samsung, mu stále...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Další z rubriky

V Africe dominuje, doma v Číně ovšem firma neprodala jediný mobil

Poutací billboard výrobce Tecno v Ugandě

Jeden z největších čínských výrobců smartphonů na domácím trhu neprodal jediný mobil. Místo toho se společnost...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Megapřehled: srovnali jsme nový iPhone XS Max s hlavními rivaly

iPhone XS Max

Apple s novou generací iPhonů opět přepisuje cenové zvyklosti, za vrcholné verze dáte přes čtyřicet tisíc korun....Najdete na iDNES.cz