Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zajímavé BTS: čím hyzdí krajinu operátoři v zahraničí

aktualizováno 
Pokud se občas rozpálíte doběla při pohledu na ošklivý stožár vysílače mobilní sítě, trčící v krajině, můžete se uklidňovat alespoň tím, že podobné problémy mají i v zahraničí. Rozhodli jsme se vám ukázat zajímavé BTS v negativním smyslu – takové, které běžně najdete ve „vyspělé” Evropě a ze kterých byste asi u nás příliš nadšení nebyli.

Někdy se mobilní operátoři snaží stavět stožáry základnových stanic sítí GSM (BTS) tak, aby do krajiny zapadly. Povětšinou ale takto myslí na životní prostředí jenom pod tlakem úřadů či veřejného mínění v místě stožáru. Pokud je totiž k tomuto kroku nikdo netlačí, bez rozpaků postaví obrovské železné monstrum, které mnohdy pro zvýraznění v krajině natřou červenou a bílou barvou. Možná vás to překvapí, ale takové chování není „výsadou” jenom České republiky. Podařilo se nám získat několik fotografií z Německa a Velké Británie, které ukazují, jak se operátoři v mobilně vyspělých evropských zemích se vzhledem BTS příliš nerozpakují.

První příklad je z německé spolkové země Dolní Sasko. U sjezdu z dálnice A2 poblíž Peine-Stederdorf můžete vidět starý mlýn, který si jako ideální místo pro umístění BTS své sítě vybrali hned tři neměčtí operátoři. Antén operátorů D2-Vodafone a Viag Interkom si možná ani nevšimnete. Jsou totiž umístěné na střeše sýpky. Ale mamutí stožár sítě D1 (T-Mobil) vás do očí doslova praští. Přitom T-Mobil je v Německu nejstarším z mobilních operátorů a D2-Vodafone s Viagem nepochybně na tomto místě stavěly své antény až po něm.

Zajímavé BTS Zajímavé BTS Zajímavé BTS

Pohled od dálnice; stožár D1; antény D2-Vodafone a Viag Interkomu

V zahraničí je zcela běžné používat ocelové příhradové stožáry, které můžete vidět i u nás. Rozdíl oproti České republice je ovšem v tom, že němečtí a angličtí operátoři se dokážou dohodnout na využívání společných stožárů. Nicméně výsledek vypadá i tak hrozivě.

Zajímavé BTS Zajímavé BTS

Orange a Vodafone, Barmouth, Wales; Lüneburg, Německo

Někdy ale dokáže operátor vyplnit prostor na stožáru naprosto sám. Jako britský BT Cellnet, na jehož základnovou stanici můžete narazit při nedělní procházce v okolí anglického Radstocku. Při výletech do přírody a turistických túrách ale můžete narazit na spoustu odkazů civilizace. Nejsme si však už tolik jisti, že ve vás vzbudí nadšení základnová stanice ve vinici (je alespoň relativně dobře maskovaná). Naopak návštěvníci skotské Vysočiny sice nemusí být potěšeni z pohledu na ocelový stožár uprostřed údolí, byť v něm žije několik osob, které nepochybně potřebují žít ve spojení se světem.

Zajímavé BTS Zajímavé BTS Zajímavé BTS

Radstock, Anglie; skotské údolí; německá vinice

Ne vždy ale hyzdí krajinu mobilní operátoři. Na spoustě míst už to před nimi stihly udělat radiokomunikační společnosti – podniky s podobným oborem činnosti jako naše České Radiokomunikace. Například na televizní vysílač v anglickém Wellu (Somerset) si umístili své antény všichni čtyři britští operátoři (na detailní fotografii vidíte shora One2One, Orange, BT Cellnet; Vodafone je výš) a vysílá z něj deset televizních a rozhlasových stanic.

Zajímavé BTS Zajímavé BTS

Na závěr jsme si pro vás připravili fotografie základnových stanice, kterým pracovně říkáme UFO v krajině. Všechny jsou z Německa; u nás jsme zatím podobnou neviděli. Ale pokud o nějaké víte, nebo dokonce máte její fotografii, neváhejte nám ji poslat.

Zajímavé BTS Zajímavé BTS Zajímavé BTS Zajímavé BTS

Fotografie byly použity se svolením Mika Pratta, Patricka Breloehra a Thorstena Biecka. Jejich jakékoliv další publikování a použití bez svolení autorů je zakázáno.
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Kia Sportage 1,7 crdi exclusive
Kia Sportage 1,7 crdi exclusive

r.v. 2017, naj. 15 000 km, diesel
489 980 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz