Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahoďte stylus! - velký přehled softwarových klávesnic pro Pocket PC

aktualizováno 
Vyťukávat text na Pocket PC, které nedisponuje hardwarovou klávesnicí, je pro většinu uživatelů horor. Ruce se klepou, stylus klouže a napsat SMS zprávu v jedoucí tramvaji je zhola nemožné. A právě tyto potíže by mohla alespoň zmírnit jedna z následujících klávesnic.
Během testu jsme vyzkoušeli více než dvacet různých klávesnic.

Během testu jsme vyzkoušeli více než dvacet různých klávesnic. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Během našeho testování se nám do rukou dostala zhruba dvacítka nejrůznějších softwarových klávesnic, které jsme pečlivě vyzkoušeli na přístroji HTC Touch Cruise s Windows Mobile 6. Nakonec jsme z celkového počtu do článku zařadili celkem třináct nejlepších včetně šestice již předinstalovaných variant. Vybírali jsme napříč všemi možnými způsoby rozložení kláves a vždy jsme se požadovali, aby se klávesnice dala ovládat prsty bez použití stylusu (nepočítaje již zabudované klávesnice).

Příliš jsme se ani neohlíželi na to, zda se jedná o volně šiřitelný produkt nebo zda za jeho používání musíte zaplatit. Pohodlné zadávání znaků považujeme za natolik zásadní věc, že případná investice v řádu pár stokorun majitele Pocket PC na mizinu nepřivede. Samozřejmě ke všem uváděným klávesnicím existuje časově omezená verze a nikdy nebudete kupovat zajíce v pytli.

Trápení s češtinou

V průběhu testování jsme prakticky u všech klávesnic naráželi na jeden společný nedostatek, a tím byla chabá podpora češtiny. Problém nebyl až tak v nepřítomnosti českých znaků, ale spíše absenci českých slovníků, bez nichž jsme museli některé klávesnice okamžitě vyřadit, protože se styl psaní přímo opíral o databázi slov.

Veselé to nebylo ani v případě slovníku T9 či podobných variant. V lepším případě si klávesnice ukládaly nová slova do editovatelného souboru. Výjimkou však nebylo ani vymazání slov hned po odeslání zprávy. Pokud už byl s klávesnicí dodávaný český slovník, vždy obsahoval diakritiku, která zkracovala délku zprávy na 70 znaků. Na řadu tak přišlo přepisování jednotlivých slov bez háčků a čárek.

InterWrite Pro 9.5 – tři v jednom

Předinstalovaný balíček dodávaný společně s českou lokalizací od SunnySoft obsahuje trojici klávesnic. Kromě klasické QWERTY klávesnice, na níž je potřeba vyndávat stylus, je k dispozici InterWriter Recognizer a Full Screen Keyboard. V prvním případě jde o variantu běžného rozpoznávání speciálních znaků. Spodní panel je rozdělen na tři plochy, podle toho, zda chcete zadávat malá či velká písmena anebo číslice. Tyto znaky se ve většině případů podobají běžným tiskacím písmenům. Přestože můžete pro zadávání používat prsty, příliš tento způsob nedoporučujeme.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic


Daleko zajímavější je celoobrazovková QWERTY klávesnice, na níž se dostanete stiskem tlačítka v mále variantě nebo pomocí HW tlačítka. K dispozici jsou tři různá rozložení kláves ještě doplněná o několik barevných variant. S žádným z nich jsme však nebyli úplně spokojeni a často docházelo k překlepům. Všechna rozložení totiž velmi plýtvala místem a na obrazovku přidávala spoustu běžně nepotřebných tlačítek.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic


InterWrite však vše dohání bohatou paletou různých nastavení, se kterými jsme se u konkurenčních titulů nesetkali. Kromě nastavení rychlosti prodlevy a zvuků při stisknutí virtuálního tlačítka máte na výběr dvě numerické klávesnice či můžete zvolit jedno z mnoha jazykově odlišných rozložení včetně českého QWERTY a QWERTZ. Pochvalu zaslouží i napovídání slov, které umí vkládat slova i bez diakritiky. Celkově na nás InterWrite působil velmi dobře a přestože se nejedná o úplně dokonalý produkt, většina uživatelů by si ze tří různých stylů zadávání mohla vybrat.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic


Více informací zde.

Touch Keyboard, Touch KeyPad a Block Recognizer – zbytečná trojka

První dvojici klávesnic uvádíme pouze ze setrvačnosti, protože jsou rovněž předinstalovány v zařízení. V našem testu však skončily až na samém dnu. Jednak kvůli velkému prostoru, který na obrazovce zabírají a především jim schází český slovník, o který se způsob psaní opírá. Touch Keyboard se podobá klasické QWERTY klávesnici ovšem s tím rozdílem, že každé písmenko se dělí o políčko ještě s jedním sousedem. Dohromady spojeny jsou například tlačítka QW, ER apod.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnicTouch KeyPad se téměř v ničem neliší od klasické alfanumerické klávesnice známé z „hloupých“ telefonů. Bez českého slovníku T9  klesá pro většinu uživatelů použitelnost k bodu mrazu. Block Recognizer je ve své podstatě ořezanou verzí InterWriter Recognizer od SunnySoft a zdaleka nenabízí takové možnosti nastavení. Navíc neobsahuje ani další plošku pro psaní velkých písmen.

Transcriber – bez podpory češtiny

Poslední z předinstalovaných klávesnic je Transcriber, který se v jistých rysech podobá Block Recognizeru. Opět jde o rozpoznávání rukou psaných písmen, v tomto případě se však nemusíte učit žádné speciální znaky a psát text lze po celé obrazovce. Píšete tak vždy celé slovo či několik slov, která jsou následovně převedena do digitální podoby.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnicNejvětší problém je však s rozpoznáváním písma, jehož úspěšnost se pohybuje okolo 50%. A to za podmínky, že píšete velmi úhledně. Od většího úspěchu Transcriber nejspíše opět dělí absence českého slovníku, podle něhož by nalézal společné rysy. Při psaní anglického textu byl totiž Transcriber téměř neomylný.

Phone Pad – návrat ke kořenům

Jak už název napovídá, podobně jako u Touch KeyPadu je rozložení kláves identické
s běžnými mobilními telefony. Phone Pad však přidává navrch český slovník T9, který obsahuje většinu slov i bez diakritiky a tomu zbytku se velmi rychle naučí. Samozřejmě nechybí ani možnost vyťukávat „postaru“ veškerá písmena nebo se přepnout čistě na numerickou klávesnici.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnicTrochu jako dvojsečná zbraň působí velikost klávesnice. Díky opravdu velikým tlačítkům se na jednu stranu píše pohodlně a bez překlepů, za což však zaplatíte více než polovinou celého displeje. Celkově se však tento volně šířitelný počin více než povedl.
Stahujte zde.

TapTap Keyboard – vždy na dvě klepnutí

Způsobem rozložení písmen do několika málo tlačítek možná může připomínat klasickou klávesnici. Samotné vyťukávání textu je však podstatně odlišné. Vždy musíte nejprve vybrat příslušné políčko s požadovaným znakem a rázem se místo celé klávesnice objeví sedm větších písmenek mezi nimi už zvolíte příslušný znak.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnicPřestože samotný princip je velmi jednoduchý, naučit se rychleji psát na TapTap Keyboard dá skutečně zabrat a potrénujete si především paměť, kde se jaký znak nachází. Škoda chybějícího prediktivního vkládání textů, které by rozhodně jinak průměrnou rychlost zadávání textu zlepšilo. Potěší však přítomnost českých znaků, což je nejspíše důsledek toho, že TapTap Keyboard pochází od českého autora, který jí k osobnímu použití nabízí zcela zdarma.
Více informací zde.

Quikwriting – pozoruhodný experiment

Během našeho pátrání jsme objevili i jeden zajímavý počin, který sice nesplňuje podmínku v nadpisu tohoto článku - tedy psaní bez stylusu, ale netradičním způsobem zadávání znaků si i přesto vysloužil místo v tomto přehledu. Plocha pro psaní je podobně jako u klávesnice pro rozpoznávání znaků rozdělena na dva sektory. V jednom z nich se píší písmena a v druhém číslice a speciální znaky.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnicOn pojem „psát“ vlastně není v případě Quikwriting na místě. Spíše by se dalo říci, že pomocí plynulých pohybů stylusem ukazujete na příslušné znaky. Každá plocha se totiž skládá z jednoho hlavního a dalších osmi menších kruhů okolo. Tah začnete vždy v hlavním sektoru a přesunete stylus do vybraného kruhu, který obsahuje několik písmen. Následně dojde ke zvětšení vybraných znaků do všech ostatních částí, z nichž jednu vyberete a opět se vrátíte do hlavního sektoru.

Podstatnou výhodou tohoto stylu psaní je fakt, že nemusíte vůbec zvedat stylus z dotykové plochy a velmi krátkými pohyby vybíráte jednotlivé znaky. Za hlavní potíž však považujeme nutnost naučit se obsah jednotlivých sektorů téměř nazpaměť, aby byla klávesnice využita skutečně naplno. Naopak potěší, že Quikwriting je nabízen jako freeware.

Více informací zde.

Touch Pal – tři v jednom podruhé

Podobně jako v případě InterWrite i s tímto produktem získáte tři klávesnice v jednom balení. Jednotlivé varianty se v Touch Pal liší pouze tím, zda je jednomu tlačítku přiřazeno jedno, dvě nebo tři písmena. Mezi jednotlivými variantami měníte drobným pohybem prstu po obrazovce.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnicV prvním případě se jedná prakticky o běžnou QWERTY klávesnici, kde počet překlepů snížíte, pokud se od nechtěně zmáčknutého písmene pohnete původně zamýšleným směrem. Obdobně to funguje na druhém jmenovaném rozložení, u kterého zvolíte jedno tlačítko a drobným pohybem určíte daný znak. Třetí způsob vypadá obdobně jako u TapTap Keyboard a nejprve zvolíte příslušné políčko a z bočního sloupce teprve konkrétní písmeno. Rychlost psaní je zhruba u všech variant totožná.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnicHlavní potenciál Touch Pal se nachází především v „plovoucích“ nabídkách, kdy ve slovníku můžete velmi rychle zvolit požadované slovo či ho naučit nová. Podobně lze v mžiku zvětšit nebo zmenšit zabíranou plochu klávesnice případně se podobným tahem dostanete ke speciálním symbolům, smajlíkům a často používaným zkratkám. Touch Pal je skutečně velmi propracovaná klávesnice, za kterou zaplatíte v přepočtu zhruba dvě stokoruny. Bohužel nenajdete v ní ani stopy po češtině.
Více informací zde.

ZoomBoard a PCM Keyboard – přibližte si svět

Na první pohled by se mohlo zdát, že ZoomBoard je klasickou QWERTY klávesnicí. Zdání však trochu klame a už při prvním dotyku poznáte rozdíl. Okolo zvoleného tlačítka se objeví zvětšovací „sklíčko“, pomocí kterého můžete projet klidně celou klávesnici, najet na požadovaný znak a teprve poté zvednout prst. Pohyb „sklíčka“ je plynulý, rychlost psaní výtečná a potěší přítomnost českých znaků. Zaplatíte za ní necelých 250 korun.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnicNaopak PCM Keyboard je v současné době nabízen naprosto zdarma a způsob psaní je téměř identický se ZoomBoard. Místo zvětšovacího „sklíčka“ vidíte zvětšené písmeno, na kterém máte právě zapřený palec. Opět zamrzí absence českého slovníku vhodného pro automatické dokončování slov. České znaky navíc naleznete mezi ostatními speciálními znaky a nejsou přímo dostupné jako u ZoomBoard.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic


Více informací zde - ZoomBoard/PCM

SPB Fullscreen Keyboard – jde to i ve velkém

Na závěr se představí klávesnice, která se v mnoha ohledech podobá v úvodu zmiňované klávesnici od SunnySoft. V základním režimu se jedná o klasickou QWERTY klávesnici, na které se dá psát prakticky pouze za použití stylusu. V celoobrazovkovém režimu však nastupují na scénu oba palce. Na rozdíl od InterWrite je rozložení kláves daleko lepší a neobsahuje žádná tlačítka navíc, která by zbytečně zmenšovala plochu ostatním. Při psaní se tak dají velmi úspěšně eliminovat překlepy.

Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnic Velký přehled softwarových klávesnicNejlepší zprávou však je plná podpora češtiny, ať už si pod tímto pojmem představíte české znaky přímo u QWERTY klávesnice nebo český slovník dokončující slova. Bohatá je i možnost nastavení a celoobrazovkové klávesnici lze přiřadit zkratku na HW tlačítko. To vše získáte za necelých 10 dolarů, což znamená něco přes 150 korun.
Více informací zde.

Závěr - nejasný vítěz

Přestože nebyl tento článek pojat jako srovnání softwarových klávesnic, hodí se z tohoto přehledu vyzdvihnout alespoň trojici těch nejlepších, o než se stojí za to blíže zajímat. Samozřejmě vždy bude záležet na vašich preferencích, jakému způsobu zadávání textu dáte přednost a následující stupně vítězů tudíž berte s rezervou.

Pomyslnou bronzovou medaili si odnáší Fullscreen Keyboard za ideální rozložení tlačítek a plnou podporu češtiny. Druhé místo patří Touch Pal, které nás dostalo především plovoucími nabídkami urychlujícími psaní a trojící klávesnic, z nichž si vybere téměř každý. První příčku jsme se rozhodli přiřknout klávesnici PhonePad. Jako u jedné z mála u ní nedocházelo prakticky k žádným překlepům a potěšila nás i přítomnost českého slovníku T9. Jedinou její slabinou tak zůstane příliš velká zabraná plocha.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz