Zadávání znaků na PDA

Dnešní článek bude úvahou nad tím, jak vlastně zadávat jednotlivé znaky do PDA, možná technická řešení a pochopitelně jejich výhody a nevýhody. To vše seřazeno přehledně za sebou.

Možnost jak v terénu zadávat jednotlivé znaky do mobilních zařízení, je hlavní prioritou těchto zařízení. Nejenom že máme s sebou veškeré informace napŕ. Kopírující naši pracovní stanici, ale máme možnost tyto data libovolně měnit a zadávat nové informace přesně tak, jak nám to momentálně vyhovuje.

 

  • Graffiti nebo též rozpoznávání písma

Snad každé PDA má tuto funkci a najdeme na trhu jen velice málo zařízení, které takovýto typ vkládání zanků nemá. Jedná se především o lacinější přístroje s operačním systémem Linux, jednoduché diáře atp., zařízení, u kterých výrobce šetřil na licenci za software na rozpoznávání písma. Zadávání znaků se uskutečňuje v oblasti, která je ohraničena a kde za pomoci dotykového displeje a stylusu (pera) uskutečňujeme předdefinované tvary, kterými jsou charakterizovány jednotlivé znaky. Známe typy, kde např. u PalmOS je tato plocha na displeji vyhrazena již od výrobce, nebo také takové zaŕízení, jako WinCE či PocketPC, kde je tato plocha softwarová a při psaní se aktivuje ve spodní části a systém tuto plochu pro psaní vyhradí pouze pro psaní a zobrazování našich tahů.


  • On Screen klávesnice

Je jednodušší obdoba rozpoznávání písma. Zde se však na displeji zobrazí softwarová klávesnice, kde tapáním na jednotlivá políčka (klávesy) píšeme jako na klasické klávesnici. U PalmOS je tato On Screen klávesnice nepříjemná v tom ohledu, źe nám zabere dalśí místo na displeji. U WinCE a spol. je stejná situace jako u rozpoznávání písma, tudíž plocha, která se vyhradí na psaní Graffiti, je vyhrazena a překreslena softwarovou klávesnicí.


  • T9 nebo prediktivní psaní

Dalśí možností je funkce zapnutí prediktivního psaní. Tuto funkci už spousta lidí zná z mobilních telefonů, kde psaní hlavně delších zpráv je nudnou záležitostí, a tak nastupuje na scénu slovník, který je buď pevně nahrán v paméti z danou aplikací, nebo se může z Vašeho psaní naučit nová slova a ty Vám poté při jejich opětovném psaní “podhazovat” a nabízet k napsání.


  • Malá Snap On klávesnice

Jedná se o malou nasazovací klávesnici, která se nacvakne zespodu PDA a slouží pro poznamenání krátkých textů. Je to klávesnice velice podobná těm typům, které se používají k psaní SMS zpráv u mobilních telefonů. Nepotřebují žádné napájení a jsou jednoduše připojitelné a svými malými rozměry se mohou prosadit.

Obdobným řešením jsou zařízení se zabudovanou klávesnicí, jako např. Sharp Zaurus SL 5000D, Visor Treo 180 atp.


  • Velká stolní klávesnice

Je spíše stolní než mobilní záležitostí, ale hlavními klady je její velikost co do velikosti jednotlivých tlačítek a také její pevnost. Tudíž pokud jedete vlakem na sluźební cestu a své PDA nacvaknete do konektoru této klávesnice, můžete vklidu psát a mít opřené obě ruce o klávesnici. Nevýhodou jsou mechanické rozměry, ale kdo nosí velký kufr, určitě mi dá zapravdu, že se tam někde schová :)


  • Velká skládací klávesnice

Je asi nejlepśím kompromisem mezi všemi klávesnicemi. Má velká tlaćítka, která se příjemné mačkají jako u notebooku. Je skládací, což ji řadí svými mechanickými rozměry na velikost PDA (akorát je o něco tlustší). Nevýhodou zůstává nutnost klávesnici rozkládat při psaní textu, což se vyplatí pouze u opravdu delšího psaní, a ne pro krátké poznámky. A druhý neduh je její mechanická pevnost. Klávesnice z důvodu skládání je tenká, takže na psaní na klíně to není, musíte mít vždy pod sebou pevnou podložku nebo alespoň dostatečně tuhý sešit či desky.

 

Závěr.

Veškerá hodnocení jsou u všech zmíněných typů zadávání znaků, písmen a číslic v jednotlivých odstavcích, a proto není nutné nic jiného dodávat. Záleží na každém, jaký způsob upřednostňuje, využívá a který je mu blízký.